Meer privacy voor Tarik Z. in de pers? Muziekfestival Survivorsland Ouders ongerust over houdt er na tien jaar mee op storing verkeerslichten 30 SCHOUWEN-DUIVELAND SCHOOLPLEIN Eline van Gassen (23) had de afge lopen tien jaar weekendbaantjes bij diverse visboeren in de streek. Over vis moet je haar zodoende niets leren en zo kreeg ze ook in teresse in het oude ambacht van vis roken. „Bij vishandels komt de gerookte waar meestal uit de groothandel, terwijl het een duur product is en ambachtelijk gerook te vis echt veel lekkerder is." Echte gerookte paling, makreel of zalm werd meestal nog wel aange boden op markten en braderieën, maar de meeste visrokers zijn de laatste jaren gestopt. Eline wil die leegte opvullen en dat lukt haar aardig. Het laatste jaar timmert ze met haar eigen rokerij hard aan de weg. „Iedereen vindt het heel bijzonder dat er dan opeens zo'n jonge meid staat, want dat ver wacht niemand. Oudere palingro kers (zoals kampioen Ronnie Andriessen uit Kloosterzande, red.) vertellen me graag hun ge heimpjes." Haar werkplek is niet thuis in Hulst, maar bij oma in Sint Jan steen. „Ik woon in een woonwijk en als ik vis rook is dat niet fijn voor de mensen die hun was bui ten hebben hangen. Mijn oma heeft haar tuinhuis helemaal inge richt als rokerij, dat werkt per fect." Het liefst rookt Eline echte Zeeuwse paling, maar buiten het seizoen komt er wilde paling uit Ierland. Ze rookt in een speciaal voor haar gemaakte rookoven, waar zo'n tien a vijftien kilo pa ling tegelijk in gerookt kan wor den. Een tweede rookoven is in middels in de maak, want de za ken gaan goed. Eline is al te vin den op evenementen als het Oldti merfestival in Axel, de Vestingda- gen in Hulst en de grote jaar markt in Hengstdijk. Ook gaat ze proberen een plaatsje te bemachti gen op Belgische weekmarkten en daarnaast levert ze aan restau rant 't Hemelrijk van Thomas d'Hooghe in Hulst. Eline rookt met een mengsel van fijngemalen eiken- en beuken hout. En verder niets. „Je kunt ook allerlei kruiden en gekke tak jes aan het zaagsel toevoegen, maar ik doe dat niet. De pure smaak van vis is al een delicatesse op zich." Eline rookt ook soms vis jes die niet zo voor de hand lig gend zijn, zoals rode poon. Eline's droom is van het roken, haar fulltime baan te maken. Een website is in de maak, via Face- book is ze al te vinden. Volendam heeft zijn palingsound, Zeeuws- Vlaanderen haar palingmeisje. Precies een week geleden zond de NPO voor het eerst in de geschiedenis geen Achtuurjournaal uit. In plaats daarvan keek Nederland een uur lang naar het testscherm. Al snel werd duidelijk dat er een gewapende jongeman, Tarik Z., de studio was binnengedrongen en zendtijd eiste. Ver kwam Tarik niet, want na een kwartier werd hij overmeesterd door de sterke arm. Een journalist in het gebouw leg de alles vast met zijn telefoon. En in de studio waar het gebeurde stond een camera aan. Zodoende wist later heel Neder land hoe de negentienjarige Tarik Z. eruit zag. De NOS besloot name lijk geen balkje voor zijn ogen te plaatsen toen zij het filmpje later die avond toonde. Verschillende media besloten ook zijn achter naam voluit te publiceren. Hij moet de rest van zijn leven boeten voor iets dat hij deed als verwarde 19-jarige Donny van Wouw (18), Melissa van der Linde (17), Sylvia Tromper (17) uit klas H5A van de Pontes Pie ter Zeeman hebben hun bedenkin gen bij deze gang van zaken. „Ik vind het niet eerlijk dat Tarik Z. helemaal geen privacy meer heeft", zegt Melissa over de kwes tie. „Ik las dat hij waarschijnlijk nogal in de war was en dat het niet goed met hem ging. Waar schijnlijk realiseerde hij zich hele maal niet welke gevolgen zijn actie zou hebben voor hemzelf. En ach teraf bleek het allemaal een stuk minder serieus. Doordat iedereen nu weet wie hij is, hoe hij eruit ziet en zelfs hoe hij heet, zal hij waarschijnlijk nooit meer een nor male baan krijgen. Hij moet de rest van zijn leven boeten voor iets stoms dat hij als verwarde negen tienjarige deed." Donny is het niet helemaal eens met de visie van Melissa: „Deze jongen ging naar de studio van de NOS omdat hij zendtijd wilde. Blijkbaar wilde hij iets vertellen. Ik vind dat je iemand die zendtijd eist op de nationale televisie, wel mag laten zien. Ik ben nog steeds erg benieuwd wat Tarik Z. wilde vertellen." Sylvia: „Hij vroeg inderdaad om zendtijd, maar wist niet echt wat hij deed volgens mij. Ik vind het niet de taak van journalisten om zijn gezicht en volle naam bekend te maken. Zeker omdat hij hele maal niet gevaarlijk is. Niemand heeft er dus iets aan." Er is geen andere reden voor het einde van het festival dan dat het 'mooi geweest' is, zegt Aerssens. „Het was nooit de bedoeling om het tien jaar te doen. Het was iets eenmaligs. In de bestuursvergade ring hebben we nog eens gespro ken. We hebben het heel graag ge daan en we hebben ons doel ruim schoots bereikt. Het is nu prima zo." Survivorsland zamelt geld in voor de strijd tegen kanker. In de afge lopen negen jaar is 46.000 euro opgehaald en verdeeld over ver schillende organisaties. „We ho pen nu in ieder geval de 50.000 euro te halen", zegt Aerssens. Over de programmering van het festival in augustus laat Aerssens nog niks los. Wie zondag 15 fe bruari in café Het Schuttershof in Middelburg op het podium staan, is wel bekend. Dat zijn de twee bands die in de tien jaar dat Survi vorsland bestaat, het vaakst heb ben opgetreden op het festival: de Zeeuwse gitaarrockband Mamilla en de Nirvana-tribute-band Ner- vana, die uit de Verenigde Staten komt. Aerssens: „Het zou wel eens de laatste keer kunnen zijn dat Nervana in Middelburg te zien is." Dat schrijft directeur Ron Meul- dijk aan het Goese gemeentebe stuur. Hij spreekt van een 'onver antwoord gevaarlijke situatie'. „Leerlingen moesten met gevaar voor eigen leven de oversteek ma ken. Enkelen zijn terug naar huis gegaan omdat zij het niet aandurf den, om het op een later tijdstip of in bijzijn van volwassenen nog maals te proberen", aldus Meul- dijk. „Dit gegeven heeft veel van onze ouders ongerust gemaakt en zij vrezen voor herhaling." Volgens de schooldirecteur moet een wegbeheerder zich er van 'ver gewissen dat de ontstane situatie veilig is voor weggebruik'. „Wan neer daarbij de minste twijfel ont staat, dient de verantwoordelijke instantie te zorgen voor afsluiting of een deugdelijke begeleiding ter plaatse." Volgens wethouder Loes Meeuwisse is wel degelijk direct actie ondernomen. „Maar om kwart over negen was de storing opgelost, dus hebben we de ver keersregelaars weer afgebeld." door Sharon van Oost In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan drie leer lingen van het Pontes Pieter Zee man College in Zierikzee. Vandaag deel 3: Tarik Z. Eline, het Zeeuwse palingmeisje door Sheila van Doorsselaer HULST - Oestermeisjes kent ieder een, mooie dames die op feestjes oesters opensteken voor de gas ten. Nu is er ook het enige echte palingmeisje, en ze komt uit Hulst. Eline bij haar rookoven waarin de palingen zo'n uurtje of twee hangen. Ze wil graag ook meedoen aan kampioen schappen palingroken. foto Ronald den Dekker Melissa van der Linde Donny van Wouw Melissa v.d. Linde Sylvia Tromper door Maurits Sep MIDDELBURG - Survivorsland stopt. Het Middelburgse muziekfestival dat geld inzamelt voor de strijd te gen kanker, houdt er na tien jaar mee op. Zondag 15 februari is de voorlaatste editie, de laatste is in augustus. „Dat wordt echt een klap per", belooft oprichter en voorzit ter Ruud Aerssens. Survivorsland begint zondag 15 fe bruari om 17.15 uur. De zaal gaat om 16.30 uur open. De voorverkoop van kaarten voor Survivorsland op 15 fe bruari is in volle gang. Meer informa tie is te vinden op de website: www.survivorsland.nl KLOETINGE - De storing die zich dinsdagochtend voordeed in de ver keerslichtinstallatie op de kruising Buys Ballotstraat/Patijnweg/ Le- westraat heeft tot ongerustheid ge leid bij ouders van leerlingen van de Kloetingseschool.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58