Dreischor verzamelt klachten Connexxion Pontes leerlingen zoeken fijne en Zierikzeeënaar onder minder leuke plekken in centrum toezicht en in therapie 66 Op een stoma rust een taboe. Veel mensen denken dat het vies is en stinkt. 66 Ik wil jonge Speels kennis maken met piano 28 SCHOUWEN-DUIVELAND ZIEKTE VAN CROHN Lijdster aan ziekte van Crohn speelt hoofdrol in televisiedocumentaire over chronische darmziekten. De haltetaxi, die de vaste busver binding moet vervangen, voldoet volgens de dorpsraad niet aan de vervoersvraag. De dorpsraad acht de taxi niet in staat om 's och tends en 's middags de 25 scholie ren van het dorp te vervoeren naar de dichtstbijzijnde bushalte. „De haltetaxi is de opvolger van de belbus. Die kwam altijd te laat of soms helemaal niet. We vrezen hetzelfde met de haltetaxi", licht secretaris Cor van der Werve van de dorpsraad het wantrouwen toe. „Bovendien moeten die kin deren ook nog eens allemaal apart betalen voor de haltetaxi." De dorpsraad wil graag de me ning van de inwoners horen over het plan van Connexxion om met ingang van 1 maart Dreischor uit de dienstregeling te halen. De bij eenkomst wordt woensdag 11 fe bruari om 20.00 uur gehouden in de winterkerk, de aanbouw van de kerk aan de Ring. De bezwaren en vragen van de in woners brengt de dorpsraad naar een provinciale bijeenkomst, maandagmiddag 23 februari in het gemeentehuis in Zierikzee. De provincie houdt zes van zulke bijeenkomsten om de knelpunten en vragen van de inwoners te in ventariseren. De bijeenkomst in Zierikzee duurt van 17 tot 18 uur. Er kunnen ook schriftelijk vragen worden gesteld, Aanmelden kan via email: busbijeenkomst @zeeland.nl. Ellemeet is ook uit de dienstrege ling van Connexxion gehaald. De onderhavige dorpsraad stelde een alternatieve regeling op, waarbij één van de drie haltes behouden blijft. Gedeputeerde Van Heukel- om heeft al laten weten dat hier geen voor geld is en dat Ellemeet tevreden moet zijn met een bus halte zeshonderd meter buiten het dorp. In Zierikzee heerst ontevreden heid over het vermoeden dat de Calandweg tegen de afspraak in op de drukke busroute blijft lig gen. ZIERIKZEE - Toen ze werd ge vraagd voor de hoofdrol in de do cumentaire 'Shit! de film', over mensen met een chronische darmziekte, had Danielle van der Werf (28) haar twijfels. De Zierikzeese die zelf aan een heftige vorm van de ziekte van Crohn lijdt en een permanente stoma heeft, wist niet of zij haar verhaal met heel Nederland wil de delen. Maar haar drang om meer bekendheid aan de ziekte te geven was sterker. „Ik wil jon ge meiden laten zien dat het le ven niet ophoudt als je een sto ma krijgt." Danielle was negentien jaar toen de ziekte van Crohn bij haar werd vastgesteld, maar dat er iets mis was, wist zij zelf al veel lan ger: „Op mijn zeventiende had ik veel last van buikpijn en bloed verlies, maar doktoren en veel an dere mensen in mijn omgeving deden het af als stress en onge steldheid. Gewoon dingen die bij de puberteit horen. Na een tijdje kwam daar diarree bij. Maar dat is niet iets waar je gemakkelijk over praat met je klasgenoten. Op school slikte ik de hele dag diarreeremmers." Toen ze ook nog begon af te val- len en dat niet meer stopte, be sloot Danielle toch nog een keer naar de dokter te gaan. Haar lichaam bleek vanbinnen hele maal ontstoken. Na een aantal on derzoeken bleek dat ze de ziekte van Crohn had. Dat is een ontste kingsziekte van de darmen. Ze was in eerste instantie opge lucht, toen ze in 2006 hoorde dat het Crohn was. „Ik was bang dat ik darmkanker had. Dit viel me dus mee. Ik wist eigenlijk niets van de ziekte en had toen in mijn hoofd dat ik er met wat aanpassingen in mijn voeding en de juiste medicijnen niets van zou merken." Maar tij dens een vakantie met haar vriendinnen werd Danielle erg ziek. Medicijnen hielpen niet en ook operaties haalden niet veel uit. Ze raakte uitgedroogd en onder voed. „In 2009 begonnen dokto ren voorzichtig over een stoma, maar van zo'n zak op mijn buik wilde ik toen nog niets weten. Dat leek me verschrikkelijk. Ik zou willen dat ik toen wist wat ik nu weet. Dan was ik er veel eerder mee begonnen." Begin 2010 ging Danielle op reis naar Zuid-Afrika. „Ik was het zat in Nederland. Ik wilde vluchten voor de ziekte, het gedoe, de sto ma. Helaas werd ik daar opnieuw meiden laten zien dat het leven niet ophoudt als je een stoma krijgt erg ziek. In mei van dat jaar reali seerde ik me dat het niet langer ging zo. Als ik wilde blijven le ven zou ik aan een stoma moe ten." Het feit dat een goede vrien din met dezelfde ziekte eerder overleed omdat \zij zich niet wil de laten opereren, gaf Danielle het laatste zetje. Inmiddels is ze tien operaties ver der en heeft ze een permanente stoma. „Op een stoma rust een ta boe. Veel mensen denken dat het iets is voor oude mensen, dat het vies is en stinkt. En dat je er am per mee kunt bewegen. Raar vind ik dat niet want dat dacht ik zelf ook. Maar, ik ben nu ontzet tend blij dat ik er een heb, want omdat medicijnen bij mij niet aanslaan, zou ik zonder niet meer in leven zijn. Ik wil laten zien dat het leven niet ophoudt als je er een hebt en dat je je pas sie niet op hoeft te geven. Ik doe nog steeds wat ik het liefste doe. Ik rijd paard, ik sport, ga op stap met vrienden en ik heb een fullti me baan. Ik doe de dingen die al le meiden van mijn leeftijd doen. Natuurlijk baal ik soms. Die zak is er altijd. En dat is niet iets wat je gemakkelijk vertelt aan anderen. Mijn volgende ope ratie staat voor de deur. Toch fo cus ik liever op de dingen die luk ken. En dat zijn er een hoop." Confronterend vond Danielle het wel, om de documentaire voor het eerst terug te zien op een groot scherm. Vooral de scè ne waarin ze haar stoma laat zien aan een medepatiënte maakte in druk op haar. „Daar schrok ik wel van. Heel Ne derland weet straks dat ik een stoma heb. Dat is heftig. Maar ik sta er nog steeds achter. Ik hoop dat mensen meer begrip krijgen voor de ziekte van Crohn. Het is meer dan zomaar een beetje buik pijn. Met 'Shit! de film', wil ik la ten zien dat je ook mooi kunt zijn met een stoma en dat je de dingen kunt doen, die je wilt doen. Toen ik ontdekte dat ik ziek was heb ik een lijst ge maakt, met dingen die ik nog wil doen. Ik heb nu bijna alles ge daan. Het wordt tijd voor nieuwe dromen." MUZIEK De gemeente is tot en met 14 fe bruari gevestigd in het leegstaan de winkelpand aan de Mol. Op ini tiatief van het Centrum voor Beel dende Kunst en Architectuur (CBK) Zeeland worden hier idee ën verzameld over hoe het cen trum van Zierikzee dynamisch kan blijven, ondanks het toene mende aantal leegstaande winkel panden. „Jongeren zijn over het algemeen gebruikers van verschillende plek ken in het stadscentrum, maar hebben zelf weinig invloed op de inrichting daarvan", constateren enkele vwo-ers. Zij doen dan ook graag mee aan de mogelijkheid die hen nu wordt geboden zelf verbeteringen aan te dragen. De leerlingen proberen tijdens het project twee vragen te beant woorden. In de eerste plaats zoe ken ze een plek in het centrum van Zierikzee waar ze graag ver blijven. Vervolgens geven ze met foto's en schetsen aan hoe die lo catie nog leuker gemaakt zou kun nen worden. De tweede opdracht is een plek te zoeken in Zierikzee waar je liever niet komt. Ook van deze locatie maken de leerlingen een beschrij ving met plannen tot verbetering, foto's en schetsen. De ideeën wor den gepresenteerd via Facebook. In een later stadium kunnen de eindverslagen ook internationaal gedeeld worden via www.eu- pletteu Dit gebeurt in het kader van het internationaal samenwer kingsprogramma over de ontwik keling van stadscentra. Eén van de voorwaarden is dat G. in therapie moet en onder toe zicht van de verslavings-reclasse- ring komt te staan. De ISD-maat- regel is een verblijf van twee jaar in een instelling voor veelplegers. In de nacht van 26 oktober 2013 pleegde hij huisvredebreuk toen hij via een raam de woning van zijn vriendin binnenklom, terwijl die nog niet thuis was. Eind mei vorig jaar eindigde een stoeipartij met een vriend in een vechtpartij. G. ging naar huis en werd daar niet veel later door de politie van zijn bed gelicht en in een busje gezet, richting politiebu reau. De hele actie ging gepaard met enig geweld, waarbij - toen G. de bus moest verlaten - een agent een trap in diens lies kreeg en diens collega een trap tegen zijn neus. G. heeft een strafblad van vijftien pagina's en kampt(e) met een al coholprobleem. Leven gaat door door Ton van den Nouweland DREISCHOR - De dorpsraad van Dreischor overlegt volgende week woensdag met de inwoners over het schrappen van de buslijn door Connexxion. door Sharon van Oost Danielle van der Werf Danielle van der Werf HANSWEERT - Op een speelse manier kennismaken met de piano. Dat is het doel van 'Traveling Piano' van kinderopvangorganisatie Kibeo en het Zierikzee se bedrijf pianohuurkoop.nl. De piano was vorig jaar in Goes, Wemeldinge en Goeree-Overflakkee te vinden. Nu staat hij bij Kibeo Eendracht in Hansweert. Deze maand reist hij door naar Kruiningen en Rilland, foto Mechteld Jansen door Ali Pankow ZIERIKZEE - Leerlingen uit vwo-4 van de Pontes Pieter Zeeman be zochten gisteren de pop-up locatie van de gemeente in het pand Mol 9 in Zierikzee. Doel van hun be zoek was zich te oriënteren over mogelijke verbeteringen van loca ties in de binnenstad. MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren de 29-jarige Nikolai G. uit Zierikzee voor mis handeling van een plaatsgenoot en twee agenten, verzet bij zijn aan houding, huisvredebreuk en vernie ling in plaats van de gevorderde ISD-maatregel een voorwaardelijke ISD-maatregel opgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56