10 UIT Toneelgroep Het Volk toont met 'Het Dwaallicht' van Wil lem Elsschot de dubbelheid van twee zielen die in één lichaam wonen. Ook bij Frans Laarmans blijkt dat het geval. avond in Antwerpen. (Plots, in een flits, ko men nu de drie koningen voorbij. Een goed verhaal, dat is één ding. Een knap pe schrijver, een ander ding. Maar het to neelgezelschap, dat die twee tot een toneel leven wekt, dat is altijd de bepalende fac tor. Dit 'Dwaallicht' wordt gespeeld door Het Volk, al bijna 40 jaar een begrip in de Nederlandse toneelwereld. Opgericht om in andere modieuze tijden toch het eerlijke toneel te blijven spelen dat mede dankzij hen gelukkig nog lang niet is uitgestorven. Toegankelijk en herkenbaar theater, volks toneel, met liefderijke aandacht voor de Ne derlandse taal. Zo begonnen Bert Bunschoten en Wigbolt Kruijver in 1976, en hun waarschijnlijk aan geboren neiging tot melodrama en melan cholie zorgde voor stukken die een handels merk werden. Stukken over het onvolmaak te, het onvervulde, de mislukking. Een hoek van het leven, waarin vooral eenzame mannen lijken te verzeilen. Over het 'man nelijk onvermogen' dus. 'Dwaallicht' gaat ook over dubbelheid. Bij veel mensen komt het voor, dat er twee zie len in één lichaam wonen. De één, meestal de brave, houdt de andere in bedwang. Ook bij Frans Laarmans is dat het geval. En zo hebben ze het verhaal ook opgevat, deze twee acteurs, nog altijd en eindelijk weer eens lekker samen: Bunschoten en Kruijver. Om beurten zijn ze Laarmans, een van de twee Laarmanzen. De ander speelt dan de randfiguren die ze onderweg tegenkomen, de pijprokende rechercheur, de louche hoteleigenaar, de oude vrouw van de vogelkooitjeswinkel en haar vreem de zoon of de vrouw van de krantenkiosk. Vrijwel vanaf 1976 zit er wel een serieuze boodschap in de stukken van Het Volk, maar overheerst toch de ironische zelfspot, de neiging om naar het lachwekkende uit te wijken. Metter jaren zijn de anciens van het gezel schap - en dat zijn Bunschoten en Kruijver - steeds bedrevener geworden in het creë ren van typetjes. Ook hier weer, in 'Dwaal licht', doen ze dat naar hartelust, met al die dubieuze randfiguren. Zo vult zich een mooi palet aan menselijk mededogen, ter wijl het verhaal zelf eigenlijk niet zo heel veel om het lijf heeft. Hoeft ook niet. Het dubbele blijft, zal altijd blijven, getuige de laatste woorden van het verhaal: "Nu gauw naar huis met mijn krant om weer plaats te nemen in de kring van die waar ik aan ge bonden ben en die mij vervelen, onuitspre kelijk." 'Dwaallicht' zal te zien op de plaats waar Het Volk in het verleden al heel dikwijls mocht staan, in 't Beest in Goes. Frans Laarmans is een burger mannetje, die op weg is van kan toor naar huis. Hij wordt aange sproken door drie gekleurde, Af ghaanse matrozen. Zij hebben een kartonnetje mee waarop naam en adres staan gekrabbeld van een Antwerpse schone, Maria van Dam, uit de Kloosterstraat 15. De brave burgerman in Laarmans geeft een onbeholpen uitleg, want wie kent in die verdorven wijk de weg? Maar als hij ze even later nog eens tegenkomt, staat plotse ling de avonturier in hem op en gaat hij mee op zoek, de duistere straatjes van Ant werpen in. De verhalen van Willem Elsschot stam men uit de eerste helft van de vorige eeuw, maar zijn zo universeel dat ze nog altijd kunnen boeien. Een van de klassiekers is 'Het dwaallicht', bovenstaand verhaal over een vergeefse zoektocht naar Maria. En hoe wel het af en toe wel die suggestie wordt gewekt, is dat niet de maagd Maria maar de hoer Maria. Een prachtige vrouw naar het schijnt, begeerd door een drietal onwezen lijke zeelieden. Onwezenlijk, want afkomstig van ver, en volledig fout gekleed voor een druilerige Alleen maar positieve verhalen en gedachten in 'TOF' Volgens de Brabantse cabaretier Mark van de Veerdonk is er onder hand genoeg gezeurd over de econo mische crisis. In zijn nieuwste pro gramma 'TOF' belooft hij enkel posi tieve verhalen en gedachten voor het voetlicht te brengen. Hij zet het pu bliek daarbij op een plezierige manier op het verkeerde been. Lachen is dus verzekerd. Vrijdag 6 februari, De Stenge, Heinkenszand, 20.15 uur. De Dijk staat centraal in literaire muziekvoorstelling In een twee keer een uur durende voorstelling spelen Nico Arzbach (gi tarist De Dijk) en Roland Brunt (saxo fonist De Dijk) liedjes van hun twee, in eigen beheer uitgebrachtte cd's: 'Zeilen Op Een Vreemde Zee' en 'Nieuw Gezicht'. Tekstschrijver Peter Smit praat de nummers hilarisch aan elkaar. Enkele De Dijk-klassiekers zul len zeker niet vergeten worden. Vrijdag 6 februari, De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur. Aubade aan de 'leegte' in The Silent Song Singer-songwriter Marike Jager brengt in haar theaterconcert 'The Silent Song' een intiem programma, waarin niet alleen de muziek, maar ook het beeld een belangrijke rol speelt. In combinatie met zang en muziek leeft 'De Projecteur' zich ter plekke uit en op analoge wijze uit met het maken van spannende en soms poëtische beelden. Zaterdag 7 februari, buurthuis De Pompweie, Kortgene, 20.00 uur. Deprez probeert eerlijk te zijn in 'Hier is wat ik denk' Wouter Deprez is een van de meest succesvolle comedians van België. Ook in Nederland kan hij rekenen op een trouw pubiek. Hij woonde een tijdje met zijn gezin in Zuid-Afrika en bekijkt nu zijn oude land met her nieuwde ogen. In zijn programma 'Hier is wat ik denk' probeert hij eer lijk te zijn en pleit hij voor een leven dat gedirigeerd wordt door de liefde. Zaterdag 7 februari, Luctor et Emergo, Rilland. 20.00 uur. Ensemble Cordevento in Anthonie Keldermans concert Erik Bosgraaf (blokfluit) en Francesco Corti (clavecimbel) openen als en semble Cordevento de nieuwe serie Anthonie Keldermans Concerten van de stichting die dit jaar het derde lus trum viert. Met het programma 'Tele- mann in focus' brengt het ensemble muziek van Ceorg Philipp Telemann uit de bundels 'Getreue Musikmeis- ter' en 'Essercizii Musici'. Zaterdag 7 februari, Oude Stadhuis, Tholen, 20.15 uur. Brave houdt andere in bedwang Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Scène uit 'Dwaallicht' van Toneelgroep Het Volk foto Jan Heijer Donderdag 12 februari, Podium 't Beest, Goes, 20.00 uur. Willem Nijssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53