lekJteA/ Vuur Margot it Liefhebbers herkennen de kwaliteit en de smaak van het Zeeuwse spek Nieuwe kok en inrichting ZenC 8 UIT Op deze pagina's worden verhalen over eten geserveerd en af en toe valt er van een recept te genieten. Streekproducten komen aan bod en we schromen niet om tips over voeding te geven. Kijk voor meer info op www.lekker-zeeland.nl en mail tips naar info@lekker-zeeland.nl Het spek van het varken krijgt door strobranden een onweerstaanbare smaak. Zeeuws cultureel erfgoed op gloeiend stro Ik ben gek op het maken van een vuurtje. Thuis hadden we een open haard en daar lag ik het liefste de hele avond voor of, als het koud was, bijna in. Mijn va der werkte in de natte aanneme- rij en hij nam regelmatig grote blokken tropisch resthout mee. Die gaven veel warmte af en ro ken zeer exotisch. Vaak waren de blokken de ochtend daarop nog gloeiend heet. Op schoolkamp of op vakanties zaten we uren in het kampvuur te staren en zongen we, soms met gitaar erbij, liedjes. Mijn favoriet was om met stokjes marshmallows te roosteren bo ven het vuur en dan tussen twee biskwietjes deze te nuttigen. Warm, zoet en vooral heel plakke rig. Met brooddeeg een broodje rond een tak vormen en bakken, dat vond ik ook heerlijk. Vaak was dat brood dan nog niet hele maal gaar waardoor je er best mis selijk van werd. Maar een kniesoor die daar op let. Sinds een paar jaar woon ik zeifin een huis met een open haard. Ik weet niet of je er veel warmte van krijgt, maar gezellig is het wel. Het ruikt heerlijk en het geeft een goed gevoel. Ook in de zomer op een regenachtige avond geeft dat veel genoegen. De Mannen hou den van een spelletje kaarten of Risken bij het haard vuur. In Risken ben ik dan weer niet zo goed maar ik heb zo mijn eigen middelen om ze te bevechten. Mijn tactieken geef ik hier niet prijs; ze lezen mee. Die spellen kosten wel tijd. Daarom zorg ik er voor dat er een pan soep op het vuur staat te pruttelen. Op dit moment is de pompoensoep favoriet. Een pompoen 20 minu ten roosteren in de oven, met schil. Fruit een uitje in de pan en voeg de pompoen met een aardappel voor het binden toe. Voeg er langzaam wat bouil lon bij. Alles pureren en serveren met uitgebakken spek jes, wat verse koriander en een klein beetje room. Lekker voor bij het vuur. Margot Verhaagen heeft een ongeremde belangstelling voor voeding, eten en voor alles wat op culinair gebied gebeurt. Ze schrijft hierover wekelijks in deze column en trekt daarvoor de provincie door. Online reserveringen nemen in rap tempo toe Kookkalender met bodem schatten Het lijkt wel alsof iedereen dezer dagen alleen super- food eet en koolhydraten mijdt. Brood is van veel menu's af gehaald en iedereen kookt ineens met sumak in plaats van zout en peper en op een borrel schenkt men alleen nog maar verse smoot hies Maar gelukkig dat is niet zo. Juist oude methoden, smaken en technieken zijn weer terug van weggeweest en hebben veel lief hebbers. Onder Zeeuws Culinair erfgoed verstaan we tradities op het gebied van eten en drinken, ambachtelijke lekkernijen en eet gewoonten in Zeeland. Die ty pisch Zeeuws zijn en soms bijna zijn verdwenen, zoals het stro branden van spek bij slager Cle ment op Nieuwdorp. Het varken staat gelaten te wach ten op wat komen gaat, achter op het erf van slager Clement in Nieuwdorp. Nadat het is gedood op een diervriendelijke manier, wordt het varken onder een laag stro gelegd achter de slagerij. Dat stro wordt door de slager zelf aan gestoken en rondom het varken gestopt. Het gaat niet om het vuur maar om het gloeiende stro. Voorzichtig blakert het varken zwart. Het spek hoor je knappen en langzaam stijgt er een heerlij ke geur op. Het varken wordt een paar keer omgedraaid en steeds opnieuw wordt het gloeiende stro er omheen gedrapeerd. De slager zorgt dat er altijd een pluk gloeiend stro is om het vuur weer mee aan te wakkeren. Vroeger hadden veel mensen een eigen varken achter het huis. Die wer den daar gehouden om vet te mes ten, te slachten en op te eten. De schillen en etensresten gingen ge durende het jaar allemaal naar het varken toe. Eens in de zoveel tijd was het tijd om het varken te slachten. Een hele happening. Om de haren en de eerste huid- laag te verwijderden werd het var ken gestrobrand. Ook achter het huis. Als dat ergens in de buurt gebeurde rook je dat goed. Kinde ren gingen vaak op strooptocht om bij de boer, waar net geslacht was, zwoerdjes te halen. Door het branden krijgt het varken een lichte, onweerstaanbare rook- smaak. Destijds werd het varken aan een ladder opgespannen. Nu wordt het na het strobranden op gehangen in de koelcel. Strobran den is een arbeidsintensieve klus. Per keer kan de slager 6 a 10 var kens verwerken. Het strobranden is aan vergunningen gebonden, mede doordat er open vuur bij komt kijken. In fabrieken en bij andere slagers gaan de varkens in broeibakken. Bij water van 60 gra den gaan de huid en het haar er dan zo af. Dat is sneller en goedko per. Het spek is licht van kleur maar bij een gestrobrand varken is het spek bruin van kleur. Cle ment is helaas nog maar de enige Zeeuwse slager die dit streekpro duct maakt en verkoopt. De var kens komen van een boer uit Le- wedorp, het stro komt ook uit de buurt. Nadat het varken is schoon geschraapt met een mes en goed is nagekeken, wordt het schoonge spoeld en wacht het, terwijl het afkoelt, op de keurmeester. Cle ment verwacht niet dat iemand dit oude ambacht van hem over neemt. Leerling-slagers hebben daar geen interesse in. Helaas voor de liefhebbers die de wagen van Clement op de dorpsmarkten weten te vinden. Zij herkennen de kwaliteit en de smaak die dit Zeeuwse spek zo bijzonder maakt. Slagerij Clement heeft geen winkel maar staat met een kar dinsdag in Ovezande, woens dag in Nieuwdorp en donderda gochtend in Koudekerke. Daar ver kopen ze vlees en vleeswaren. En hun eigen strogebrande spek. Restaurant ZenC Zeeuws Culinair is weer open na een flinke verbouwing. De restyling van de zaak is gebaseerd op culinair Zeeland: Eten uit de Zeeuwse wateren en van het plat teland. ZenC heeft een nieuwe kok. Mike Heremans vertaalt de Franse keuken naar toegankelijke en eerlijke gerechten van Zeeuw se bodem met vis, schaal- en schelpdieren in de hoofdrol. Niet directe liefhebbers hiervan kun nen vertrouwen op vlees- en vege tarische gerechten. Restaurant ZenC Zeeuws Culi nair, Midde lburg. www.zencmiddelburg.nl intratuin De consument reserveert steeds vaker online. In 2014 vonden er 130 procent meer online restau rantreserveringen plaats dan in 2013. Het aantal reserveringen via de smartphone is in een jaar ge stegen met 55 procent. 45 procent van de online reserveringen gebeurt via laptop of vaste pc. Onli ne reserveren: 45 procent via laptop of pc. Dit blijkt uit onderzoek vanCouverts.nl. Couverts.nl analyseerde de data van ruim 2000 bij Couverts aangesloten restaurants. Chefkok Annemiek Wils, de huischef van Nature More heeft haar Save Our Soils kookkalender aangeboden met de titel Bodemschatten. In de kalender wor den weetjes over de bodem afgewisseld met recepten. Annemiek Wils: „De bo dem is letterlijk de grond van ons be staan - en een schatkist vol lekkernijen." lijkheid." Een gezonde bodem levert ge zond voedsel, www.saveoursoils.com Strobranden geeft strobranden door Clement kleurt je leven Heerlijk buiten kokkerellen Wat is er leuker dan koken en eten in je eigen tuin of op je balkon? Voor iedere kookwens een oplossing Een geslaagde barbecue begint natuurlijk met het juiste materiaal. Van handige meeneembarbecues tot complete buitenkeukens. Natuurlijk kun je in onze winkels meer dan 75 verschillende modellen bekijken en vergelijken. Onze medewerkers helpen je graag bij je keuze. Eet smakelijk! Intratuin Koudekerke Galgeweg 5 4371 RG Koudekerke Tel: 0118-551623

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51