Emiraten schorten luchtaanvallen op kalifaat op föü 66 Ik eis dat 4 IN HET NIEUWS ISLAMITISCHE STAAT Brute moord op piloot Moaz al-Kasasbeh verenigt Jordaniërs achter de strijd tegen terreurgroep. 'Nederlandse jihadist pleegt aanslag in Irak' J^XU) AMMAN - Woede grijpt om zich heen in Jordanië na de brute moord op gevechtspiloot Moaz al-Kasasbeh. Het land zweert dat het terreurgroep Islamitische Staat (IS) zal vernietigen. De Jor daanse koning Abdullah kondig de gisteren 'een meedogenloze oorlog' aan. „We voeren deze oor log om ons geloof, onze waarden en menselijke beginselen te verde digen. De oorlog zal meedogen loos zijn en we zullen hen treffen op hun eigen terrein", zei de vorst. „Ze hebben precies het tegenover gestelde bewerkstelligd van wat ze wilden", zegt Jordaniër Mo hammed Abdel Ghani Zadyin (59). In plaats van zijn rol in de coalitie tegen Islamitische Staat in twijfel te trekken, is het land nu meer verenigd dan ooit, zegt een man wiens zoon in een speciale eenheid van het leger dient. „Daesh heeft ons bij elkaar ge bracht", zegt hij. Hij gebruikt de vernederende naam waarmee IS wordt aangeduid. Vier gevechtsvliegtuigen vliegen even later over het centrum van de Jordaanse hoofdstad Amman als eerbetoon aan de vermoorde luitenant Al-Kasasbeh. De vlieg tuigen zijn op weg naar Syrië, zegt het leger, om zijn dood te wreken. Veel Jordaniërs zeggen dat de bru te moord een startsignaal dient te zijn voor een grotere rol in de coa litie die vecht tegen IS. „We moe ten meer vliegtuigen sturen, meer soldaten", zegt Imad Sadded (52). „Ze zijn ook een gevaar voor ons, ze staan bij ons aan de grens", zegt hij aan de zijlijn van een klein protest dat plaatsvindt na het middaggebed in de Hussei- ni-moskee. Van de vier Arabische landen die grenzen aan IS-gebied, is Jordanië het enige dat meedoet aan de coa litie tegen IS. Tot nog toe hebben het leger en de veiligheidsdienst de groep buiten de deur kunnen houden. Jordanië heeft nu aange kondigd haar rol in de strijd te ver groten. Woordvoerder Moham med al-Momani spreekt van een 'intensivering' van de campagne om 'extremisme en terrorisme te ondermijnen, te degraderen, en uiteindelijk Daesh te vernietigen'. „Het kwaad kan en moet versla gen worden", aldus Al-Momani. Radio en televisie betuigen conti nu eer aan de gesneuvelde sol daat, de 2.545e martelaar in de ge schiedenis van het land. De bood schap is dat Jordanië zich zal vere nigen tegen het terrorisme. Maar er zijn wel enige scheurtjes in dat gesloten front. De familie van de piloot, die behoort tot de machti ge Bararshehstam, vraagt zich wel af waarom hun zoon zich über haupt boven Syrië bevond. Zowel zijn vader als zijn oom hebben kri tiek op de wijze waarop de rege ring met de zaak is omgegaan. Na dat het nieuws dinsdagavond be kend werd, verzamelden zich dui zenden mensen in het geboorte dorp van de piloot. Sommigen rie pen op om de volgende dag tegen de rol van Jordanië in de coalitie te demonstreren. Daar kwam wei nig van terecht. De grootste de monstratie gisteren was bij het vliegveld. Daar wachtten steunbe- tuigers de koning op bij zijn terug keer van een bezoek aan de Vere nigde Staten. Om de gemoederen te bedaren werden er twee aan Islamitische Staat verbonden gevangenen geëxecuteerd. Voor veel Jorda niërs, inclusief de familie, is dat niet genoeg. „Ze zouden alle Daesh-gevangenen moeten execu teren", aldus de aangeslagen Faw- z'ia Hassan. „Iemand verbranden, geen enkele religie staat dat toe." De familie is afgereisd naar de stad Karak, de regio waar Moaz vandaan kwam, waar ze condo leances verwachten van koning Abdullah. Gisteravond vroeg Moaz' vader om wraak voor de dood van zijn zoon. „Ik eis dat de wraak groter is dan het execute ren van gevangenen. Ik eis dat IS wordt afgemaakt", zei hij tegen de nieuwszender Al Jazeera. De 26-jarige piloot Moaz al-Kasas- beh was pas zes maanden geleden in het huwelijk getreden. Hij wil de aanvankelijk arts worden, maar werd tot zijn verrassing aan genomen op de vliegacademie. de wraak groter is dan het executeren van gevangenen FALLUJAH - Een Nederlandse jiha dist zou in het Iraakse Fallujah een zelfmoordaanslag hebben ge pleegd. Dat heeft Site Intelligence Group gisteren gemeld. Het zou gaan om een man die zich Abu Abdul Rahman al-Hollandi noemt. De online-jihadmonitor SITE verwijst naar een radiouit zending waarin Islamitische Staat melding maakt van de aanslag. Het is niet bekend of er behalve de aanslagpleger nog meer doden zijn en wat het doelwit was. SITE houdt uitingen bij van jiha- disten en andere extremisten en is meestal goed op de hoogte. Ne derlanders hebben in Irak eerder zelfmoordaanslagen gepleegd. Het Arabische land vreest voor de veiligheid van zijn piloten nadat IS dinsdag bekendmaakte dat de eind vorig jaar neergestorte Jor daanse piloot Moaz al-Kasasbeh is geëxecuteerd. De Emiraten eisen dat de Verenig de Staten hun beleid verbeteren wat betreft het terughalen van verdwenen piloten. Ook willen ze dat de vliegtuigen waarmee neer gestorte piloten worden terugge haald dichter bij het front worden gestationeerd. Die toestellen staan nu ver weg, in Koeweit. Jordanië kondigde gisteren juist aan de strijd tegen IS op te voe ren. Het land heeft twee veroor deelde terroristen opgehangen als wraak voor de dood van Al-Kasas- beh. Onder de twee geëxecuteer den is de Iraakse Sajida al-Risha- wi. Zij zat sinds 2005 vast, nadat haar zelfmoordactie met een bont vest in een hotel in Amman was mislukt. De andere ter dood ge brachte gevangene zou Ziyad Kar- boli zijn. Hij zou lid zijn geweest van terreurgroep al-Qaeda. Wat in Frankrijk is gebeurd, zal zich herhalen in België De Jordaanse autoriteiten hadden de executies dinsdag al aangekon digd, nadat de moord op de straal jagerpiloot bekend was geworden. Jordanië probeerde Al-Rishawi te ruilen tegen de piloot. Ondanks onderhandelingen daarover werd Al-Kasasbeh door IS vermoord. Vermoedelijk is dat al begin janua ri gebeurd. Het meest vooraanstaande reli gieuze instituut van de soennie ten, de universiteit al-Azhar in Cairo, heeft gisteren in woedende Vanuit België zal Islamitische Staat Europa veroveren bewoordingen de moord op Al-Kasasbeh veroordeeld. Het in stituut riep op de daders om te brengen zoals zij hun slachtoffers vermoorden. De Belgische krant het Laatste Nieuws heeft een dreigbrief ont vangen die van Islamitische Staat afkomstig zou zijn. Daarin wordt gedreigd met aanslagen in België op westerse feestdagen. In de brief wordt onder meer aan gekondigd dat 'wat in Frankrijk is gebeurd, zich zal herhalen in Bel gië'. De schrijvers dreigen met bomauto's in grote steden maar ook op het platteland. „Vanuit Bel gië zal IS Europa veroveren", al dus het schrijven. „Want jullie voeren een proces tegen Sha- ria4Belgium en houden meerdere van onze broeders gevangen." Koning Jordanië: Oorlog zal meedogenloos zijn door onze correspondent Fernande van Tets Vader Moaz al-Kasasbeh Safi al-Kasasbeh (links), de vader van de vermoorde gevechtspiloot Moaz al-Kasasbeh, ontvangt con doleances van familieleden. foto AP/HH DUBAI - De Verenigde Arabische Emiraten hebben hun deelname aan luchtaanvallen op Islamitische Staat (IS) in Irak en Syrië opge schort. Dat hebben Amerikaanse functionarissen bevestigd. Fragment dreigbrief België Fragment dreigbrief België

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4