Coaches als de nieuwe zendelingen Van Goethem laat zich zien in eerste wedstrijd 44 Ik vind Barney een kwal en arrogant, maar hij heeft het darten wel op de kaart gezet 38 SPORT DARTEN De darters van dartsclub The Bounty koppelen gezelligheid moeiteloos aan ambitie. Oulida kent de hoofdstad, spreekt de taal en herkent het tempera ment van de jonge spelers, veelal afkomstig uit kansarme wijken. „Mooi om te hieraan mee te wer ken", stelt hij. „Geloof en cultuur spelen hier niet. Dat is in Neder land wel anders." Oulida is samen met Winter en Pierre van Hooijdonk in de Marok kaanse hoofdstad. Zij zijn allen ambassadeur van het opleidings programma. Ook oud-internatio nals als Frank de Boer, Ruud Gul- lit en Frank Rijkaard zijn verbon den aan het project, dat sinds 2009 loopt. In zes jaar tijd zijn inmiddels 7600 coaches opgeleid, vertelt Jo- han van Geijn, KNVB-coördina- tor. Dat gebeurt door Nederland se coaches; de oud-spelers zijn vooral uithangbord. Tijdens de op leiding maken coaches en spelers kennis met de vermaarde Neder landse voetbalschool. „Zo is het begonnen", zegt Van Geijn. „Maar tegelijkertijd streven we sociale doelen na: gezondheid, schoon water, de positie van meis jes. Soms zijn velden in deze lan den zo smerig dat we voor we be ginnen samen de boel even oprui men." Jaarlijks steekt de bond 'drie tot vijf ton' in de World Coaches. Tij dens het afgelopen WK in Brazi lië was er een project in de fave- la's. Pierre van Hooijdonk was er toen ook bij. „Het is eervol werk. Je komt op plaatsen die je als voet baller nooit zag. Toen ging je van hotel naar stadion en weer terug. Nu ben ik in favela's geweest en in de townships in Zuid-Afrika." En ze zien de Nederlanders graag komen, merkt Van Hooijdonk. „De prestaties van Oranje op de laatste twee WK's dragen daar na tuurlijk aan bij. We staan er over de hele wereld goed op." De KNVB is een van de weinige nationale voetbalbonden die op deze manier 'iets terug willen doen' in minder welvarende voet ballanden. De Nederlandse rege ring loopt weg met het project. De laatste jaren is voetbaldiploma- tie niet meer weg te denken tij dens handelsmissies. Ook nu komt minister Lilianne Ploumen (Buitenlandse Handel en Ontwik kelingssamenwerking) een kijkje nemen. Ze trapt zelfs nog even een balletje voor de camera's. Van Geijn verheugt zich over die warme belangstelling. Hij heeft ook nog wel een suggestie voor Michael van Praag, kandi daat-voorzitter van de Fifa. Die zou best kunnen voorstellen het World Coaches project naar een hoger plan te tillen. Lachend: „Dat zou het imago van de Fifa goed doen." BRESKENS - Het plaatselijke café is gesloten, maar achterin wordt in een zaaltje serieuze sport bedre ven. Het gaat voorbij aan de hond, een Husky, die zich heeft neerge vleid in het cafégedeelte. Het is dinsdagavond als dartsclub The Bounty, naar het gelijknamige bruine café in Breskens, een thuis wedstrijd in de eredivisie van de Zeeuwse dartscompetitie af werkt. De tegenstander is 't Veer huis uit Yerseke. Waar in het verleden de spelers door de rook heen hun pijltjes gooiden, is er nu voor het roken van een sigaret een aparte ruimte gecreëerd. Wat niets van zijn tra ditie heeft verloren zijn de flesjes bier, die rijkelijk de tafels sieren. Dat hoort bij het darten. Het ty peert de gemoedelijke sfeer onder de darters. Ze genieten van het spelletje. Er zijn op zo'n wedstrijd dag dertien partijen. In de singles wordt gespeeld om the best of se ven. The Bounty is een vrij jonge darts vereniging, die in 2007 werd opge richt door uitbater Martin Corne lius, Martin Roodzaert, Ron de Kroon en Stefan Regeer. „Ik had een dartbord in mijn café opge hangen. De klanten gooiden regel matig een pijltje. Zo is de darts club ontstaan", vertelt Cornelius. De dartsclub uit Breskens begon in 2008 met een team in de recrea tieve competitie van de Zeeuws-Vlaamse Dartsbond. Het lukte al snel twee teams te formeren. In 2010 werd een team ingeschreven in de competitie van de ZDF (Zeeuwse Dart Fede ratie), die zo'n 480 darters telt. De resultaten volgden elkaar in snel tempo op. „In het eerste seizoen werden we kampioen in de tweede klasse en op dat niveau ook zesde van Ne derland", zegt de trotse Corne lius. „Een jaar later was er het kampioenschap in de eerste klas se en inmiddels zitten we voor het tweede seizoen in de eredivi sie. We zijn ook twee keer op een derde plaats geëindigd in de strijd om de Zeeuwse beker." De 51-jarige caféhouder is de cap tain van de ploeg die op het hoog ste niveau van Zeeland uitkomt. „Het is het enige team nog. Er zijn er de laatste jaren afgehaakt. Het is lastig voor mensen die in ploegendiensten werken. We zit ten hier toch in een uithoek. Al leen Aardenburg en Ambiance uit Sint Jansteen komen uit Zeeuws-Vlaanderen. Voor uitwed strijden moeten we dus veel naar de overkant. Een probleem is ver der dat er te weinig jeugd is." De dartclub bestaat nog uit elf le den. Dat is ruimschoots voldoen de om een team op de been te houden. Antoine Maenhout, Peter Raassens, Aaron Martina, Bobby Francoise en Maikel Vergouwe ontbreken, maar met John van Kraaij, Patrick Raassens, Fabian de Lange, Ron de Kroon en de in Philippine woonachtige Belg Da vy Vandendriessche staat er een sterke basis tegenover de tegen stander uit Yerseke. In korte tijd heeft de club veertig prijzen behaald. De trofeeën staan keurig uitgestald boven de twee wedstrijdborden, wat de spe lers extra stimuleert. Cornelius: „Ze oefenen hier en de meesten hebben een dartbord thuis." Er gaat een gejuich op als Van Kraaij met dubbel één de partij uitgooit. „We noemen dit de Bounty-style. Daar staan we bij de tegenstanders om bekend", lacht De Kroon. Zijn accent verraadt zijn Brabant se afkomst. De Kroon woonde in Drunen en gooit al 25 jaar pijltjes. „Ik heb ooit Raymond van Barne- veld in het begin van zijn carrière geklopt op een toernooi in Hilver sum. Ik vind Barney een kwal en arrogant, maar ik moet toegeven dat hij met zijn wereldprestaties het darten in Nederland op de kaart heeft gezet. Het is dankzij hem een populaire sport gewor den." De 47-jarige Brabander speelde in de Bossche dartcompetitie, waar in toen ook opkomende talenten als Michael van Gerwen en Jelle Klaasen speelden. „Ik trainde drie, vier uur per dag. Mijn vrouw kwam uit Breskens en had heim wee naar Zeeuws-Vlaanderen. Zo doende zijn we naar Breskens ver huisd." De Kroon speelde eerst voor Les Amis uit IJzendijke en bij De Kroon in Westkapelle, waarna hij een van de oprichters werd van The Bounty. Met Fabian de Lange heeft The Bounty een topper in huis. „Fabian is een zekerheid", Van Goethem was in de etappe over 154 kilometer van Bellegarde naar Beaucaire steeds in de aan val. De renner van het gloednieu we Team Roompot maakte deel uit van de kopgroep van 28 ren ners die er al snel na de start van door ging en zich niet meer liet achterhalen. Van Goethem: „Er stond de hele dag veel wind en het ging dus al snel op de kant. Met een beetje geluk kon ik bij de eerste groep aansluiten." Halver wege sloot nog een flinke groep aan. In de finale reed Van Goethem met twaalf andere renners weg uit die groep. Lotto-renner Pim Ligthart, zondag winnaar van de GP La Marseillaise, probeerde nog weg te komen maar werd vlak voor de finish achterhaald. Van Goethem demarreerde even eer der ook, maar werd snel terugge pakt. „Er zaten te veel renners van Lotto mee. Die lieten niemand gaan", verklaarde hij later. De Zeeuws-Vlaming kwam in de eindsprint tekort en kwam als tiende - en eerste Nederlander - over de meet. „Het beste was er wel vanaf', aldus Van Goethem. „Het was de hele dag koers, het peloton zat steeds op één a twee minuten. En ik was de enige Roompot-renner. Het was een zware dag. Ik moet nu goed her stellen en kijken hoe het morgen gaat." De Ster van Bessèges is voor Van Goethem en diens ploeggenoot Jo hnny HoogerJand de start van het wielerseizoen. De Franse ritten koers duurt tot en met zondag. De eerste etappe werd gewonnen door de Belg Kris Boeckmans (Lot to); Edward Theuns (Topsport Vlaanderen) werd tweede, Marco Coledan (Trek) derde. In de eerste etappe werden al veel renners kansloos voor een goede positie in het eindklassement. Van Goethem is een van de vijftig renners die klassementsleider Boeckmans wel goed in het vizier heeft. Hij staat op slechts tien se conden van de Belg. De laatste etappe is een tijdrit, die tijdrijder Van Goethem misschien wel moet liggen. Veel illusies maakt de Zeeuws-Vlaming zich echter nog niet. „Eerst de komende da gen maar eens zonder tijdverlies proberen door te komen", deelt hij zijn eerste doel. Johnny Hoogerland had naar ei gen zeggen goede benen, maar miste de aansluiting met de derde groep. Hij kwam als 116e, bijna acht minuten na de winnaar, over de streep. door Laurens Kok RABAT - Hij heeft nog de opleiding tot voetbalmakelaar gevolgd. „Maar dat bleek niks voor mij", zegt Tarik Oulida aan de rand van een kunstgrasveld midden in de Marokkaanse hoofdstad Rabat. Zijn voetbalcarrière heeft de voormalig middenvelder van Ajax, na omzwer vingen door Europa en Japan, al weer een tijdje beëindigd. Het was Aron Winter die hem uiteindelijk vroeg mee te komen naar een KN VB World Coaches-project in Casa blanca. Dat was 1,5 jaar geleden, nu is hij opnieuw in Marokko. 'We staan bekend om door Aector Doorns Ron de Kroon door Koen de Vries VLISSINGEN - Brian van Goethem heeft zich laten zien bij zijn aller eerste wedstrijd als wielerprof. De 23-jarige inwoner van Sluiskil ein digde gisteren als tiende in de eer ste etappe van de Ster van Bessè- ges. „De tiende plaats was het maximaal haalbare", keek Van Goethem terug op zijn debuutwed strijd. „Ik ben er tevreden mee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37