Cheqio, wat zit daar eigenlijk allemaal in Het Middelburgse bedrijf Cheqio BV heeft een voedingssupplement op de markt gebracht voor precisiesporters, zoals biljarters en darters. Die zijn met het dopingvrije middel beter en langer bij de les, zo is de bedoeling. „Het helpt je bij het maken van het laatste, winnende punt." 66 Het is moeilijk 32 ZEELAND CHEQIO, VOEDINGSSUPPLEMENT VOOR PRECISIESPORTERS Het voedingssupplement Cheqio - een Zeeuwse uit vinding, bedoeld voor bil jarters, darters en denk- sporters - is zeer zeker geen wondermiddel. Wie het inneemt, wint niet gegarandeerd. „Zoiets bestaat ook niet", zegt Rudy Loontjens, de eige naar van het in Middelburg gevestigde Cheqio BV. „Maar ik denk wel dat ons product revolutionair is. Het bevordert je concentratie en alertheid en zorgt dat je die langer vasthoudt. Dit was er nog niet op deze specifieke markt." Cheqio is sinds 1 januari te verkrijgen. Na jaren van voorbereiden en testen is er voor de zogenoemde precisiesporters een dopingvrij voedingssupplement dat bijdraagt aan hun prestaties, zo zeg gen de initiatiefnemers. „Voor duur- sporters is er al lange tijd van alles te vinden in de sportzaken", weet Albert van der Vlugt, die verantwoordelijk is voor de marketing. „Denk aan energie drankjes, aan gelletjes.Maar voor drie- banders, snookeraars, poolers was er nooit iets. Maar die willen wel tijdens hun partijen beter geconcentreerd zijn en de focus meerdere uren vasthouden. Wij zijn ervan overtuigd dat we daar iets op gevonden hebben." Het idee voor het middel kwam drie jaar geleden van de Belg Nico Smeets, de eigenaar van een pool- en snooker hal in Antwerpen. Hij was klant van Ru dy Loontjens, die ook eigenaar is van het bijna honderd jaar oude bedrijf Loontjens Biljarts. „Hij was op zoek naar een goed voedingssupplement voor precisiesporters, maar kon niet iets geschikts vinden", vertelt Loontjes. „Toen zijn wij gaan kijken of we zelf iets konden ontwikkelen. Dat er vraag naar was, wist ik wel. Ik heb zelf wel eens in de halve finale van het NK snooker gestaan en toen begon ik toch wel te trillen. Het is goed dat je als spor ter spanning hebt, want je hebt die adre naline nodig om de bal goed te stoten. Maar de negatieve bijwerkingen - het zweten en het trillen - kun je niet ge bruiken. Cheqio haalt die effecten weg en zorgt dat je tot ver in de partij effec tief kunt blijven." Het ontwikkelen van het product verg de veel tijd. Loontjens kende de biljart wereld goed, maar de markt van de voe dingssupplementen was hem vreemd. Met onder anderen Van der Vlugt, die al eerder voor hem werkte, ging hij op ontdekkingsreis. „Het is moeilijk geble ken om de balans te vinden", zegt Van der Vlugt. „In de keuze van de ingre diënten en de dosering ervan. We heb ben dat uitgebreid getest met mensen in de biljartwereld. Die vertelden ons of de werking goed was of niet. Of het bij voorbeeld in een bepaalde samenstel ling niet té rustgevend was of juist iets té oppeppend." Eén van de belangrijkste bestanddelen van Cheqio is ashwagandha, een In diaas kruid. Juist dit ingrediënt zorgt er voor dat je je beter kunt concentreren. Maar het is niet eenvoudig gebleken een goede leverancier ervan te vinden. Bij tests bleken de blaadjes van de plant vaak vervuild of niet van de goede kwa- gebleken om de balans te vinden. In de keuze van de ingrediënten en de dosering ervan Het voedingssupplement Cheqio („Gewoon een naam die lekker in de mond ligt") wordt geleverd in capsules (om door te slikken) en blikjes (om te drinken). Het idee is dat pre- ciesiesporters hiermee gecon centreerder raken, maar niet na een paar uur in slaap vallen. Daarom pept het ook op. Soms duren wedstrijden immers een hele dag. De belangrijkste ingrediënten van de capsule zijn: ashwagan- da, Virtiva (Ginkgo biloba ex tract lecithine, cholinebitart- raat, acetyl-carnitine, taurine, siliciumdioxide, magnesium- stearaat, microkristallijne cellu lose, vitamine B5 calcium- D-pantothenaat, foliumzuur, vi tamine B6, vitamine B12, hy- droxypropylmethylcellulose. De belangrijkste bestanddelen voor het drankje vormen: lac- tium, carthamus, saffraan, mal- todextrine, magnesium lactaat, citroenzuur, appelzuur, trina- triumcitraat citraat, taurine, zoetstof, vitaminen (C, pantot- heenzuur, B6, Bi, B12), kool zuurhoudend water. Inname van de capsules ge beurt vanaf drie tot vijf dagen voor de prestatie geleverd moet worden en op de dag zelf. Het drankje kan tijdens een lan ge wedstrijd genuttigd wor den, maar niet als dorstlesser. De ingrediënten van Cheqio staan niet op de dopinglijst van het Wada (wereldantidoping- agentschap). Het product staat in de database van het Neder lands Zekerheidssysteem Voedingssupplementen Top sport. Er worden ook andere midde len gebruikt om de concentra tie te verhogen. Niet zozeer in de sport, maar wel bij scholieren en stu denten rond om examens. Voorbeelden zijn ritalin en rilatine, medicijnen voor ADHD- en ADD-patiën- ten. Beide bevatten be standdelen die op de dopinglijst staan. Niet meer zweten, door Roeland van Vliet Albert van der Vlugt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32