'Iedereen werkt samen om de Grote Avond mogelijk te maken' 30 WALCHEREN Porthos heeft op Walcheren geen problemen met de financiering van PGB's, meldt wethouder Vader. VLISSINGEN - De problemen die de Sociale Verzekeringsbank elders in het land op grote schaal heeft met persoonsgebonden budget ten (waardoor zorgverleners hun geld niet krijgen), lijken op Wal cheren - en elders in Zeeland - niet van toepassing, meldt de Vlis- singse wethouder Albert Vader. „Porthos krijgt daar geen signalen over." Mogelijk heeft het verschil met andere landstreken te maken met de veel geringere aantallen pgb-houders, denkt hij. Maar het zit vooral in de voorbereiding, meent Vader. „Wij hebben al vroeg gezorgd dat alle informatie bij de SVB bekend was. Er is even een probleem geweest met een zorgboerderij die niet bij de SVB bekend bleek, maar dat heeft de gemeente opgelost door garant te staan." Inmiddels is dat rechtge zet, zegt Vader. De Walcherse gemeenten hebben de uren huishoudelijke hulp die mensen mogen inkopen voor een tientje per uur verruimd van twee naar drie uur. Volgens Vader sluit dat beter aan bij de gemiddel de behoefte van de cliënten. Het was eerst zo geregeld dat mensen ten hoogste twee uur per week konden afnemen voor het geredu ceerde tarief; de uren die zij meer wensten, moesten zij tegen een hoger tarief afspreken met de zorgverlener die daar ook een an dere medewerker voor inzette. In de nieuwe regeling hopen de gemeenten een grote hoop admi nistratieve werkzaamheden te ver mijden, omdat met drie uur de grootste groep gebruikers van huishoudelijke zorg geholpen is. Veel minder mensen hoeven dan tegen het duurdere tarief van ge middeld vijftien euro per uur nog apart extra zorg in te kopen. Het betekent wel dat het budget sneller op is nu de gemeenten de 12,50 euro per uur bijleggen om het tien euro-tarief te kunnen aan bieden. Is dat op, dan stopt de zorg, tenzij mensen zelf het hogere tarief beta len. Dat geldt enkel voor mensen met een inkomen hoger dan 110 procent van de bijstandsnorm. Volgende maand kan de gemeen te Vlissingen inschatten wanneer dat budget op zal zijn, denkt Va der. Volgend jaar hebben de ge meenten ook budget om geredu ceerde tarieven aan te bieden; daar wordt op dezelfde manier mee omgegaan. Blijven er tekor ten, dan zal Den Haag moeten spreken, zegt Vader. In de foyer van de Schouwburg re peteert een groep leerlingen nog een lied terwijl er muziek uit de grote zaal van het theater te ho ren is. De leerlingen van de Mid delburgse school werken aan de laatste details voordat de tweejaar lijkse Grote Avonden beginnen. „Zo ver ik weet zijn er voor de pre mière al vierhonderd kaarten ver kocht. We hopen de zaal vol te krijgen, natuurlijk." Dat er al zo veel kaarten verkocht zijn, zorgt bij de leerlingen voor een gezon de spanning. „Tot eergisteren merkte je nog dat ze er redelijk nonchalant in stonden, maar nu het echt gaat beginnen, slaat de spanning toe. Dat zorgt er wel weer voor dat je beter presteert straks", vertelt de docent. Het toneelstuk gaat over een mu seum waarvoor het doek dreigt te vallen. „Wat dat betreft is het een redelijk actueel onderwerp, want nu heeft de cultuursector het ook niet makkelijk", merkt Leijnse op. Opvallend aan de toneelproductie is dat er niet alleen leerlingen meedoen doen die kunstvakken volgen. Zo houden leerlingen zich ook onder meer bezig met de PR of met de belichting. „De docenten er zijn slechts om te begeleiden. Verder doen de leer lingen alles zelf. Uiteindelijk werkt iedereen als een team", legt Leijnse uit. „Ik vind het ook mooi om te zien dat er ook leerlingen meehelpen die niets met toneel hebben. We willen laten zien dat er meer bij een voorstelling komt kijken dan hetgeen wat je op het podium ziet." Volgens de docent is de musical niet alleen leuk om op poten te zetten, maar ook leerzaam. „Je werkt met iedereen samen voor een mooi resultaat, dat geeft zo veel energie. Daar willen we de leerlingen van de bovenbouw de wijde wereld in sturen, terwijl we van de energie van de onderbou wers nog gebruik kunnen maken in de komende jaren." Walcherse PGB's wel uitbetaald door Claudia Sondervan Wethouder Albert Vader Voor de voorstelling wordt nog een laatste keer gerepeteerd, foto's Lex de Meester door Remi Mesu MIDDELBURG - Een jaar lang werk ten de leerlingen van de Middel burgse scholengemeenschap Neha- lennia aan de musical Get Alive die gisteren in première ging. Docent Marloes Leijnse hoopt dat de voor stellingen van vanavond en mor gen uitverkocht zullen zijn. De musical is vanavond en morgen te zien in de Schouwburg. Kaarten zijn aan de kassa of via www.zeelandthea- ters.nl te koop. Meer informatie is te vinden op www.groteavond.nl Schilderijen komen tot leven op de Grote Avond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30