Moordenaar Sas krijgt sectiefoto's niet te zien r~r~ Clingenaar in therapie voor beramen aanslag Paardemvorst Achmea-klanten met reuma vragen zich af waar ze na half april voor zorg moeten zijn. 66 Als ik de helft zelf moet betalen, zou dat neerkomen op zo'n zesduizend euro per jaar 26 ZEELAND REUMAZORG ZEELAND Duitse les voor ondernemers in recreatiesector donderdag Een enkele keer loop ik nog wel eens langs het witgepleisterde hoek pand in de stad waar ik mijn jongensjaren doorbracht. Ze verkopen er potten en pan nen, versleten leren motorjas- sen, een etalagepop zonder ar men, wankele tafeltjes en stoe len, nepgouden lijsten, een ka potte jukebox - alles wat je kunt verzinnen, zolang het maar onder de noemer afge dankte troep gevangen kan wor den. 'Curiosa Antiek' staat er in strakke witte letters op de etalageruit geschilderd. Vroeger was er een slagerij ge vestigd. Dat kun je zien aan de wit betegelde muren. De toon bank waarin de biefstukken, de corned beef en de boterham- menworst lagen uitgestald, staat er nog. Net als het hak blok waarop de slager het vlees plette. Als ik me niet vergis: sla gerij Van Konijnenburg. Paar- denslagerij Van Konijnenburg (laten we het voor het gemak maar bij die naam houden). De enkele keer dat er bij ons thuis een stukje vlees op tafel verscheen, was dat afkomstig van Van Konijnenburg; paarden- vlees was tenslotte goedkoper dan koeienvlees. Scheelde al gauw een paar kwartjes. Be denk wel: ik heb het nu over de jaren '50, de jaren waarin ieder een rond de radio samenklitte om naar de familie Doorsnee te luisteren, mijn vader zijn haren met Brylcreem invette, mijn moeder zich verbaasde over de wonderen van de snelkookpan en een lik Blue Band op een bo terham als een luxe werd be schouwd. Daags voor de jaarwisseling (met oud en nieuw kwam de godganse familie bij ons thuis bijeen om glaasjes advocaat leeg te lepelen en kelkjes jene ver leeg te slurpen) werd ik door mijn moeder steevast naar slagerij Van Konijnenburg gezonden om er een pondje vlees te kopen dat zij in de sala de verwerkte. Maar psst, mond je dicht, niet tegen de ooms en tantes zeggen dat het vlees van Van Konijnenburg was; paar- denvlees is voor armoed zaaiers. Nooit begrepen. Mijn hele lange leven lang geen lek kerder worst geproefd dan de gerookte paardenworst van sla ger Van Konijnenburg. De hoogste bestuursrechter vindt de foto's voor de nabestaanden te schokkend om openbaar te ma ken waar B. om heeft gevraagd. De Raad van State vindt ook dat openbaarmaking van de sectiefo to's de persoonlijke levenssfeer van het slachtoffer schendt hoe wel de vrouw aan haar verwon dingen is overleden. B. vindt dat hij wordt tegengewerkt in zijn recht op een eerlijk proces. B. vroeg in 2010 de Hoge Raad voor het eerst om herziening van het vonnis van het Haagse ge rechtshof waarbij hij in 2007 zes tien jaar kreeg. Hij wees de Hoge Raad op een sectierapport van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) waaruit zou blijken dat hij heeft misgeschoten. Het hof heeft dit rapport volgens B. niet gezien. Het slachtoffer zou zijn overleden als gevolg van metalen splinters van een gefragmenteerde kogel. B. denkt dat het hof een ander oor deel zou hebben geveld. De Hoge Raad wees het herzieningsver zoek in 2011 af omdat het sectie rapport van het NFI bij de stuk ken zat waarover het gerechtshof destijds beschikte. B. wilde met de sectiefoto's een nieuw herzie ningsverzoek indienen bij de Ho ge Raad. Justitie wees in 2012 zijn verzoek volgens de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) af omdat B. via een procedure uit het Wetboek van Strafvordering de foto's kan krijgen. Dat klopt niet, zegt de Raad van State. B. kan ze zelf niet krijgen. Wel kan het college van procureurs-generaal zijn raads man toestemming verlenen de sectiefoto's in te zien. Maar de Raad van State vindt de bRelan- gen van de nabestaande zwaarder wegen dan de openbaarheid. Mi nister Opstelten van Veiligheid en Justitie moet B. wel een dwang som betalen van 980 euro voor de lange duur van de procedure. VLISSINGEN - Ger Broers is één van de tweeduizend reumapatiënten in Zeeland die verzekerd zijn bij Achmea. En daarmee heeft hij een probleem: want Achmea heeft geen contract met Reuma- zorg Zuid-West-Nederland (RZWN). Met het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis wél. Maar de reumatologen van het ADRZ ver trekken half april naar RZWN, en of het ADRZ erin slaagt tijdig ver vangers te vinden, is de vraag. Net voor de kerst kreeg Ger Broers een aanval van acute artri tis psoriatica. Lopen ging steeds slechter en op het laatst helemaal niet meer. Niet alleen zijn voeten, ook de gewrichten in zijn handen waren zo ontstoken dat hij ze niet meer goed kon gebruiken. Broers meldde zich bij zijn huisarts met stekende pijnen, afgewisseld met gevoelloosheid en kou. „Een kuur tje met onstekingsremmer hielp niet, dus hij stuurde me naar De Pijlers in Goes, naar Reumazorg Zuid-West-Nederland. Josien Ve ris, de reumatoloog die me daar VLISSINGEN - Duits is de voertaal in de meest recreatieve delen van Zeeland, maar kennelijk kunnen recreatie-ondernemers nog wel een lesje Duits gebruiken. Recron-leden op Walcheren en Schouwen-Duiveland volgen daar om de komende tijd een cursus in de Duitse taal. Recron is de be langenorganisatie van recreatie ondernemers. Vorig jaar was al de behoefte aan zo'n cursus gepeild. Aangezien er steeds meer (Frans talige) Belgen Zeeland bezoeken, zal regiomanager Arthur van Dis seldorp van de Recron ook de be hoefte peilen voor een cursus Franse taal. onderzocht, zag gelijk wat er aan de hand was. Maar ze kon me niet behandelen, zei ze er direct bij. Want ik ben verzekerd bij Ach mea. Als zij me zou behandelen, zou ik het grootste deel van de re kening zelf moeten betalen. En die kon vanwege de dure medicij nen oplopen tot maandelijks zo'n duizend euro, schatte ze. Nou, ik denk dat ik zeker nog een jaar on der behandeling moet blijven. Als ik de helft zelf moet betalen, komt dat neer op zo'n zesduizend euro per jaar. Dat moet je maar kunnen!" Reumazorg Zuid-West-Neder land (RZWN) heeft geen contract met Achmea. Ziekenhuis ADRZ wél. Reumatoloog Veris belde met haar collega Van Krugten en wist hem ervan te overtuigen dat Broers snel behandeld moest wor den. Broers: „Na een week kon ik terecht. Het gaat nu beter, maar nog steeds heb ik veel pijn." Bij ADRZ wachtte Broers wéér een onaangename verrassing. „De reumatoloog vertelde me dat hij na half april niet meer in dienst zou zijn van ADRZ. Beide reuma tologen gaan dan over naar RZWN." Sinds hij dat weet, piekert Broers. „Want hoe moet dat straks ver der, na half april? Er zijn dan in het ADRZ geen reumatologen meer. Maar naar RZWN kan ik niet toe, want daar heeft mijn ver zekeraar geen contract mee." Vorige week viel er een een brief van het ADRZ in de bus. „Daar stond in dat ik me geen zorgen moet maken, want het ADRZ heeft een overeenkomst 'op hoofd- De raadkamer van de rechtbank in Dendermonde oordeelde giste ren dat de Clingenaar (nu 24) on toerekeningsvatbaar is en psychia trische behandeling nodig heeft. Hij was direct na zijn aanhouding ook al in de psychiatrische afde ling van de gevangenis van Brug ge geplaatst, waar onderzoek naar hem is gedaan. Op Koningsdag in België (15 no- lijnen' met het Erasmus MC. Die garandeert de reumazorg. Ik heb een brief teruggestuurd: wat houdt dat dan precies in, op hoofdlijnen?" Ook zijn zorgverzekeraar heeft hij gebeld. „Bij het Zilveren Kruis Achmea zeiden ze: maak u geen zorgen, u kunt ook naar Dirks- land. Of naar Roosendaal. Of naar Terneuzen. Want ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen heeft RZWN ingehuurd zodat er toch reuma zorg is. Ik heb Terneuzen gebeld. Daar is nu al een wachtlijst van vier weken. Kun je je voorstellen hoe lang die wordt, als straks alle Achmea-verzekerden daar naar toe gaan?" Ger Broers voelt zich gestraft. Voor het blok gezet. „Ik ben ziek. Dat is al niet leuk. Nu moet ik gaan smeken: mensen, help me alsjeblieft, want ik kan die dure behandeling niet zelf be talen." Had hij eerder geweten van de situatie, dan was Broers veranderd van zorgverzekeraar, zegt hij. Andere verzekeraars, zo als CZ, hebben wél een contract met RZWN. vember) wilde de Clingenaar een aanslag plegen op de VRT, enigs zins vergelijkbaar wat Tarik Z. (19) vorige week donderdag bij de NOS deed. De Clingenaar liep ech ter al tegen de lamp, voordat hij in actie kon komen. De politie pakte hem op, toen hij probeerde in een café in Sint-Niklaas mede daders te ronselen. De Clingenaar had op televisie de Vlaamse republiek willen uitroe pen. België zou zich volgens hem te veel laten dicteren door Ameri ka. Bij hem thuis is hierover een manifest gevonden. Hoger beroep is nog mogelijk tegen het vonnis van gisteren. Reumapatiènt in het nauw Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns DEN HAAC - De 53-jarige Michel B. die tot zestien jaar is veroordeeld voor het doodschieten van zijn ex-schoonmoeder in 2005 in Sas van Cent krijgt de sectiefoto's van haar lichaam niet te zien. Dit beslis te de Raad van State gisteren in het hoger beroep van de in Ter Apel gedetineerde man. B. heeft de foto's nodig voor een nieuw herzie ningsverzoek bij de Hoge Raad. Minister Ivo Opstelten van Veilig heid en Justitie foto HH door Ondine van der Vleuten Reumapatiënt Ger Broers DENDERMONDE - De Clingenaar die in november 2013 in het Belgische Sint-Niklaas is opgepakt voor het beramen van een aanslag op de Vlaamse zender VRT, moet in thera pie. p Josien Veris van RZWN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26