■Sïi Vleeskennis en CONSUMENT 19 KOOPWAAR Wouter Klootwijk Ossobuco? Terug uit Ita lië wil je het zelf ma ken, zo lekker was het. Maar bijna nergens in Nederlandse winkels is het be langrijkste ingrediënt te vinden. Kalfsschenkel. En waar halen Itali anen hun kalfsschenkel vandaan? Uit Apeldoorn. Er was gehannes over vlees in de Tweede Kamer. Het ging over stunten met vlees in supermark ten. De regering wil zich er mee bemoeien maar staat machteloos. Er is geen wet die kruideniers voorschrijft hoeveel een plakje worst moet kosten. Maar kon het, dan greep de regering in. Stunten met lage vleesprijzen verbieden. Een meerderheid in de Tweede Kamer zou het toejuichen. Maar in dezelfde Tweede Kamer moest de staatssecretaris namens de re gering zeggen dat het tot haar spijt niet kan, hoge prijzen af dwingen. Vrouw Dijksma, staats secretaris voor vleeswaren en ge mengde sla, gaat er over praten met kruideniers. Maar waarom? Regering en verte genwoordigers van het arme volk redeneren als volgt. Als vlees goedkoop is, verdient een veehou der er niets aan. Dat is slecht voor de dieren. In de stad zeggen ze dat het dierenwelzijn in het ge ding is. Omdat ze in de stad van hun gezond niet weten. Nooit een boer van dichtbij gezien, al leen op de televisie. De redene ring klopt niet. Ik wil - zeg het al jaren hardop - dat van mijn boodschappengeld waar ik prei voor koop, aardappe len, andijvie, stoofvlees en uien, ik wil dat daarvan een fatsoenlijk deel naar de boeren gaat en veel minder, liever niks, naar aandeel houders van kruideniersbedrij- ven. (Ga toch werken, aandeel houders!). Terug naar stuntprijzen voor vlees. Was het maar waar dat als de prijs omhoog gaat, boeren van zelf meer geld zien. De markt zit ingewikkeld in elkaar en Neder land produceert voeding niet al leen voor lachebekjes in Den Haag maar biedt agrarische pro ducten aan op de wereldmarkt. Daar wordt de prijs bepaald. En beïnvloed door subsidies en schijnheilige blokkades in het handelsverkeer. Van vlees weet ik weinig, maar ik merk dat om mij heen en in Den Haag haast ie dereen nog minder weet dan ik. Zopas even in Apeldoorn wezen vragen hoe het zit met ossobuco. In Apeldoorn staat de grootste kalverslachterij van Europa. De dieren zijn noodzakelijk bijpro duct van de melkveehouderij. Geen kalf, geen kaas. Een koe geeft pas melk als ze een kalf had. Elk jaar opnieuw krijgt ze eerst een kalf en geeft dan pas melk. Maar een klein deel van de kalve ren wordt koe. De rest, ook stier tjes, moet na een mooie jeugd naar de slager. Wie graag kaas eet moet weten dat kalfsvlees eten ook enig nut heeft. Meer dan het eten van kwarteltjes en kaviaar. Er gaat wat kalf in Nederlands voer voor baby's. Maar bijna too procent van ons kalfsvlees gaat naar buitenlanden. Schenkel voor stuntprijzen, de Italianen dolge lukkig. Maak mij ons ook blij, kruidenier. Apeldoorn bellen. De designerjeans De witte platformsandaal Het baseballjack Kleur print Het nieuwe modeseizoen staat in de startblokken. Wat zijn de looks waarmee je dit voor jaar goed voor de dag komt? De gebreide sneaker DONDERDAG 5 FEBRUARI 2015 Milou van Rossum, modejournaliste NRC Handelsblad: „Wit is een belangrijke modekleur dit voor jaar. Ook bij Dries Van Noten zag je dit terugkomen; hij presenteerde een kleurrijk, romantisch en beetje hippie-chic beeld. Inclusief witte sandalen met een dikke, kunststof sleehak. Ze hadden bijna iets medisch. Erg grappig." Stylingtip: „Deze schoenen werken het best bij een rok of jurk in contrasterende kleuren. Als je ze draagt bij een witte jurk, wordt het snel verpleegsterachtig." Gespot bij: Dries Van Noten dus. Waar te koop? Van Notens creaties zijn uniek, maar witte sneakers en de Birkenstock-achtige slippers die je nu veel ziet hebben bijna hetzelfde effect; ze halen je outfit meteen naar het voorjaar." Platformsandaal, La Strada. Nickel Didde, fashion director van sty- linginstituut Class of Style (www.clas- sofstyle.com): „Dit jaar heeft de spijkerbroek een de signers touch gekregen. Daar ben ik blij om, want ik ben dol op jeans." Gespot bij: Gucci, Vanessa Bruno, Sonia Rykiel, Marc Jacobs en vele anderen. Waar te koop? „H&M, KOI, Dsquared." Stylingtip: „De spijkerbroek is een icoon in de mode. Net als de trench coat en het kleine zwarte jurkje. Dit model met lovers is ideaal voor mij. Met een mooi jasje en kanten top geef ik er een heel eigen draai aan. Sleehak of vintage cowboylaars eronder en ik ben klaar om te gaan." Boyfriend jeans met lovers van Guess VOORJAARSTRENDS Hermina de Vries, blogger op Wonder vol.nl: „Ik ken de baseballjacks uit de highschool-series uit mijn kindertijd. Toen was ik al fan en dat ben ik nog steeds. Dit seizoen duiken ze weer op in het modebeeld. Niet gek natuurlijk, want ze sluiten perfect aan op de huidi ge sportieve kledingtrend." Stylingtip: „Een baseballjack is veelzij dig; je draagt het met sneakers, een T-shirt met print en jeans. Of met een leren rok en een paar goeie hakken; dan heb je weer een heel andere look." Gespot bij: het Parijse modemerk Maison Kitsuné. Waar te koop? Op Marktplaats en via Yoek.nl. „Yoek heeft ook een variant die langer is. Ideaal als je wat voller bent." Baseballjack van Yoek Anna Borsboom van modeblog Stylink.nl: „Ik kies altijd voor een tijdlo ze, klassieke basis. Dat wil zeggen: een voudige vormen en uni tinten. Om te voorkomen dat ik een 'mevrouw' word, ga ik los met kleur en prints in sjaals, blouses, tassen en schoenen." Gespot bij: Oscar de la Renta, Valentino, Dolce Gabbana. Tsja, bij wie niet eigen lijk?! Waar te koop? „Bij vrijwel alle grote mode ketens en op youngbritishdesigners.com, mijn 'geheime adresje'. Daar koop je state mentstukken voor prijzen waar je niet van hoeft te schrikken." Stylingtip: „Vrolijke accessoires doen het goed bij neutrale tinten. Dé manier om je kleding wat extra's te geven." Tasje van Frenchonista.com Jan Agelink, trendvoorspeller street, casual active wear: „Nike kwam een paar seizoenen geleden al met de gebreide sportschoen en de grote designers vol gen nu ook. Ik heb mijn hart verpand aan deze limited edition Flyknit-sneakers, die super staan en zitten als een gebreide sok. Ze zijn gemaakt van gerecycled garen en hebben een flexibele, ultralichte zool." Stylingtip: „Ik draag deze sneakers graag met een klassieke combinatie; een mix van formeel en casual is altijd goed." Gespot bij: Kenzo en Mare Jacobs. Waar te koop? Bij Skechers.com. Bij Adidas shop je ook gebreide gympen. door Janice Deul A Gebreide sportschoen van NIKE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19