Oppositie werpt zich graag op rel dieselauto's Meldlijn dierenleed €,150 - VetoouT \Joo"C uja) Oiude. n^c\X>C<xjs Goed slapen en weer fit opstaan 66 We willen onderzoeken of mensen ook de potentiële gevaren zien 8 BINNENLAND ZELFRIJDENDE AUTO Hoe snel kun je als bestuurder in een zelfrijdende auto ingrijpen? Dat wordt nu in Den Haag getest. molenaar 3 In Haags jargon klinkt bij zo'n rel letje al gauw: 'de eenheid van het kabinetsbeleid is in het geding'. Opheldering kan dan geen dag wachten. Vandaag licht het kabi net de kwestie al toe in een brief. Wat is het geval? In een (uit de cember daterende) brief kondigde Mansveld aan te 'kijken' naar mo gelijkheden om het aantal nieuwe personenauto's dat op diesel rijdt te verminderen om de luchtkwali teit te verbeteren. Zij wijst erop dat ook schone diesels in de prak tijk vaak meer vervuilend zijn dan de fabrikanten in hun tests aangeven. De Telegraaf kopte gis teren dat Mansveld 'de aanval op de dieselrijder' opent. Gevraagd om een reactie op het voorstel zei Wiebes gisteren voor de camera van de NOS dat hij een hogere belasting 'niet heel lo gisch' vond klinken. Fiscale maat regelen om dieselauto's aan te pak ken werken niet goed, antwoord de hij. Wiebes is er wel voor om het wagenpark en de luchtkwali teit via Europees beleid te verbete ren, zoals Mansveld ook voorstelt. Woordvoerders van de ministe ries probeerden het brandje on middellijk te blussen. De diesel wagens zijn 'onderwerp van ge sprek' tussen beide staatssecreta rissen. Dit maakt deel uit van een omvangrijk pakket rond autobelas tingen en milieumaatregelen. Wiebes werkt al maanden aan zijn zogenoemde autobrief, waar in tal van maatregelen over onder meer fiscale bijtelling, subsidie en uitstoot aan de orde komen. „Ze zullen er goed uitkomen", lie ten de ministeries weten. Een de finitief besluit over de vraag of de zwaardere belasting op diesels ook in het pakket zit, is nog niet genomen, benadrukten beide par tijen. D66-leider Alexander Pechtold nam het voortouw om het relletje niet te laten passeren. De Chris tenunie zag 'een haperend motor blok'. Het CDA hield het op 'gekis sebis', de PW meende dat de be windslieden bezig waren met een wedstrijdje 'wie de automobilist het meest kon pesten'. De WD nam voor de schermen wel, maar achter de schermen geen gas te rug. „Dit plan komt er nooit door", aldus een ingewijde. De liberalen hebben geen trek in een nieuwe autorel, kort voor de verkiezingen. Eerder moest Wie bes zijn plannen voor een fiscale bij telling van 25 procent op lea seauto's onder druk van zijn ei gen partij bijstellen. De pijn voor de leaserijder is verzacht. Bel 0800 - 27 40 400 voor de gratis brochure of kijk op www.molenaar.nl Bel gratis 0800 - 27 40 400 DEN HAAG - Je rijdt rustig door een woonbuurt. In de verte staat voor een zebrapad een busje dat wordt uitgeladen. Ineens wordt het scherm zwart en verschijnen er letters in beeld. Een rare droom? Nee, een proef bij de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Vijftig ervaren automo bilisten deden de voorbije weken een test met computerbeelden van normale verkeerssituaties die plotseling gevaarlijk kunnen wor den. Zoals die situatie met het busje voor het zebrapad. Als het zwarte scherm met woorden ver schijnt, moet de proefpersoon die voorlezen. Nadat het scherm ver dwijnt, blijkt ineens dat er een vrouw achter het geparkeerde bus je over wil steken. De computer volgt het gedrag van de ogen. Zie je het op tijd? Druk je op tijd op de muis? De proef is bedoeld als voorberei ding op de komst van zelfrijden de auto's. Vorige week besloot het kabinet om in Nederland experi menten met dergelijke auto's va ker toe te staan. Technisch wor den die auto's steeds beter. Maar de risicofactor blijft de mens. In noodsituaties, als de zelfrijdende auto het niet meer snapt, moet de bestuurder ingrijpen. De proeven die de SWOV deed, moeten duidelijk maken hoe snel iemand de verkeerssituatie weer in de gaten heeft en de juiste be slissingen kan nemen. „Een acuut gevaar is makkelijk te herkennen. We willen juist weten of mensen ook de potentiële gevaren zien", Kwamen in 2013 nog 9316 meldin gen via '144 Red een dier' op het bordje van de dierenpolitie te recht, vorig jaar steeg dat aantal tot 10.135. Dat blijkt uit navraag door deze krant. Alleen gevallen van ernstige die renmishandeling of -verwaarlo zing worden door 144 doorgezet naar de politie: gemiddeld gebeur de dat 28 keer per dag. In totaal werd de 144-meldkamer bijna 100.000 keer gebeld. De meeste bellers werden doorver bonden met de Dierenambulan ce, de Dierenbescherming of de Nederlandse Voedsel- en Waren autoriteit. Gisteren maakte deze krant be kend dat de dierenpolitie te wei nig capaciteit heeft om alle mel dingen op te pakken. Dierenagen- ten moeten steeds meer tijd aan ander politiewerk besteden en de aanwas van nieuwe animal cops is minimaal. Van de 160 dierenagenten in Ne derland krijgt bijna de helft nau welijks nog tijd om af te gaan op 144-meldingen. door Sandra Donker DEN HAAG - Een openlijke 'aanva ring' tussen staatssecretarissen Wil- ma Mansveld (Milieu, PvdA) en Eric Wiebes (Financiën, WD) over een mogelijk hogere belasting op dieselauto's bracht de oppositie gis teren in opperste staat van opwin ding. Volgens de fracties gaan de bewindslieden 'rollebollend' over straat. WD-staatssecretaris Wiebes en PvdA-col- lega Mansveld liggen volgens de oppositie met elkaar in de clinch, foto's HH x Het lichaam wordt niet gelijkmatig ondersteund en er ontstaan drukpunten op het lichaam. De druk wordt gelijkmatig verdeeld. Er zijn geen drukpunten meer. Wordt u wakker rnet rugpijn? Kunt u moeilijk een prettige lighouding vinden? Dan is de kans groot dat u en uw matras/lattenbodem niet meer bij elkaar passen. Bij Molenaar kiest u voor de hoogste kwaliteit en de beste service. Wij adviseren u graag wat de beste oplossing voor u persoonlijk is. Voordelen comfortmatras: Voor een gezonde nachtrust Optimale ondersteuning 7 zones pocketvering Traagschuim vormt naar uw contouren Vraag de adviseur naar de voorwaarden Gratis slaapadvies thuis? 1-» Ja j stuur mij de gratis brochure over slapen Maak direct een afspraak met een adviseur voor slaapadvies aan huis. i'K ik M ff" letlek! Naam Adres Postcode Telefoon E-mail Mevr. Dhr. Plaats wk06_M3_pzc Als de slimme auto plots afhaakt door Paul Bots Kimberly Hulleman, onderzoekster door Peter Winterman Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet DEN HAAG - De politie heeft vorig jaar een recordaantal meldingen van ernstig dierenleed via het lan delijke alarmnummer 144 binnen gekregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8