'Pechtold, bemoei je niet met provinciegeld' 6 BINNENLAND LEEGLOOP VERZORGINGSHUIZEN Oudere liefhebbers van tofu en meditatie vechten voor hun verzorgingshuis voor vegetariërs. Gebakken lucht Het is niet alleen voeding dat de ouderen bindt, zegt Anke Stavast. „We zijn gelijkgestemden, al zijn er nog zoveel stromingen. Ieder een staat bewust en nadenkend in het leven. Als je hier 's zomers met een wintermuts rondloopt of in een Afghaanse jurk, kijkt nie mand er raar van op." Met een bingo krijg je de ouderen hier niet in beweging. Wel met soefiedansen of met een concert. Stavast: „Er wordt hier ook erg veel aan meditatie gedaan." Zijn ze ziek, dan proberen de ouderen eerst met andere voe ding of natuurlijke geneeswijzen weer op te knappen. Veel bewoners zijn hoogopgeleid en alleenstaand. Dit is te zien in de eetzaal waar mensen alleen aan een tafel zitten te lezen of op scheppen uit de groenten- en sala- debar. In ieder verzorgingshuis kunnen ze een omelet of kaassoufflé bak ken, zegt Stavast. Maar dat is iets anders dan verantwoorde voe ding. „We willen oud worden met respect voor hoe we hebben geleefd." Ze draait het om: „Stel dat een oudere die graag vlees lust, ge dwongen is hier te wonen en nooit meer een gehaktbal of bief stuk te eten krijgt?" dig die commercieel denken." Commercie is niet de eerste asso ciatie die opkomt bij het tehuis waar ook ex-blootlopers en voor malige volgelingen van Bhagwan verblijven. Felixoord kampt met hetzelfde probleem als andere verzorgings huizen. Ze stromen leeg. Dit komt doordat het rijk alleen nog verpleeghuiszorg vergoedt. Fe lixoord heeft 69 kamers, waarvan 24 voor verpleging. Zestien ka mers staan leeg. „Nederland telt intussen 800.000 vegetariërs. De behoefte aan een tehuis als Felixoord blijft", is de overtuiging van Stavast. Staatssecretaris Van Rijn (Zorg) is om hulp gevraagd. Hij suggereert om - net als andere verzorgings huizen - lege kamers te verhuren. De huurders kunnen dan hulp krijgen van de thuiszorg. Maar volgens Icare is er nog een probleem. Er zou minstens 1,5 mil joen in het gebouw moeten wor den gestoken wil het langer mee kunnen. Icare laat nu onafhanke lijk onderzoek doen naar eventue le overnamekandidaten of een an dere organisatievorm. De ouderen van Felixoord denken volop mee. Maak in Felixoord ka mers voor bed and breakfast, ver zorg vegetarische catering voor an dere tehuizen, presenteer Fe lixoord als landelijk kenniscen trum voor de wetenschap. Ideeën zijn er genoeg, maar wie stopt er geld in? In het tehuis zelf, maar ook in het woonpark eromheen, zijn de be woners bezorgd. Het woonpark telt krap vijftig bungalows en ap partementen waar vegetarische 55-plussers wonen. Juridisch staat het op zichzelf. Maar de huurders streken er wel neer met het idee dat ze altijd nog naar het vleeslo ze verzorgingshuis konden over steken. OOSTERBEEK - Niet veel instellings koks zullen zoveel ogen in hun rug voelen als Maria Bouwman, kokkin bij het enige verzorgings huis voor vegetariërs en veganis- ten in Nederland, Felixoord. De een wil principieel geen brood of koekjes waarin varkensvet of ei is verwerkt. De ander weigert quorn, want dat is een schimmel. Toen er een keer geen rauwkost op tafel stond, brak in de eetzaal nog nét geen opstand uit. „Dit huis is zó speciaal. Het is een deel van mijn leven", zegt Bouw man. Felixoord, prachtig in het groen gelegen in Oosterbeek, bij Arn hem, dreigt dicht te gaan. Oude vegetariërs uit het hele land, die-hards van de tweede of zelfs derde generatie, zijn bang hun unieke plek te verliezen. Volgens Icare, de zorgorganisatie waar Fe lixoord onder valt, is 'de kans klein dat het verzorgingshuis in de huidige vorm blijft bestaan'. De bewoners halen nu alles uit de kast om het onheil af te wenden. „Jarenlang was het hier een naar binnen gekeerde oase", zegt Anke Stavast van de cliëntenraad. „Nu moeten we de buitenwereld bin nenhalen. We hebben mensen no- We willen oud worden met respect voor hoe we hebben geleefd Noord-Holland, Noord-Brabant, Limburg en Overijssel oordelen dat Alexander Pechtold achter de feiten aanloopt met zijn oproep om miljarden te spenderen. De D66-leider vindt het zonde dat de provincies samen 15 miljard euro - veelal overgehouden aan de ver koop van energiebedrijven - heb ben opgepot: „Laten we een deel van dat geld zo inzetten dat ook toekomstige generaties er profijt van hebben." De twaalf provincia le D66-lijsttrekkers droegen pro jecten aan. Miljoenenimpulsen zouden onder meer moeten gaan naar het isoleren van schoolgebou wen in Overijssel, duurzame ener gie en een mkb-innovatiefonds in Gelderland, het energieneutraal maken van huizen in Brabant en een getijdecentrale op de grens van Zeeland en Zuid-Holland. Voorzitter Johan Remkes (WD) van het Interprovinciaal Overleg en tevens commissaris van de Ko ning in Noord-Holland bena drukt dat provincies 'autonome overheden' zijn. „Ze zijn goed in staat zelf besluiten te nemen." CDA-gedeputeerde in Overijssel Eddy van Hijum nodigt Pechtold uit om te komen kijken wat daar al gebeurt: „We hebben niets aan goedbedoelde adviezen. Hier wordt al geïnvesteerd in het isole- ren van woningen, het duurza mer maken van sportcomplexen. Laat Pechtold liever werken aan regels waardoor de provincies niet te veel belemmerd worden." Minister Jeroen Dijsselbloem (Fi nanciën, PvdA) vindt de beste ding van spaartegoeden een 'pro vinciale zaak'. De Kamerfracties van WD en CDA vinden ook dat D66 zich niet moet bemoeien met het provinciale kasboek. Pechtold wuift de kritiek weg als 'kift'. „Ik hoef geen steun van par tijen hier, het gaat om de provin cies. Daar komen de plannen van daan. En als provinciebesturen zeggen: we doen het al, dan zeg ik: niet snel genoeg." Het plan van D66 om de energie miljarden van de provincies te in vesteren, is 'gebakken lucht'. Dat zegt Maarten Allers, hoogleraar openbare financiën aan de Rijks universiteit Groningen. Volgens Allers heeft D66 enkele jaren gele den zelf ingestemd met een wet die het gemeenten en provincies verbiedt om eigen vermogen ver sneld uit te geven. „De provincies willen hun miljarden wel uitge ven, maar het is ze door het Rijk vrijwel onmogelijk gemaakt." Einde dreigt voor vleesloos De maaltijd wordt geserveerd in Felixoord, het enige zorgcentrum voor vegetariërs, foto Luuk van der Lee/HH door Wilma de Cort en Suzanne Huibers Anke Stavast, cliëntenraadslid Felixoord door Niels Klaassen DEN HAAG - Het D66-plan om snel miljarden spaargeld van de provin cies in regionale werkgelegenheid te investeren, valt slecht bij de pro vincies en op het Binnenhof. Er worden op veel plekken al miljoe nen gepompt in infrastructuur en innovatie. Bovendien gaan de pro vincies daar nog altijd zelf over, stellen critici. D66-leider Pechtold wil dat provincies opgepotte miljarden investeren in regionale werkgelegenheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6