Bouw van nieuwe sluis werpt schaduw vooruit Ex-Sluiskillenaar hoort 'Ziekenhuis ZorgSaam heeft recht een halfjaar cel eisen op bijdrage voor beschikbaarheid' 28 ZEEUWS-VLAANDEREN BUSDIENSTREGELING HIER KOMT Met de bus naar school gaan wordt volgende maand lastiger voor scholieren uit een aantal dorpen. „We hebben dit doelbewust nu al gedaan", vertelt woordvoerder Jan van Gorp van de Vlaams-Neder landse Scheldecommissie, „zodat mensen die over het sluizencom plex rijden, kunnen zien welke impact de komst van de nieuwe sluis heeft." Van Gorp tekent aan dat de palen 'slechts' de binnen kant van de nieuwe sluis aange ven. Het ruimtebeslag wordt nog veel groter, met de wegen die er omheen komen en de sluisdeuren die nog eens tientallen meters no dig hebben. De palen zijn neergezet voor voor bijgangers, als markeringstekens. Bij de officiële ondertekening van het Verdrag betreffende de aanleg van de Nieuwe Sluis Terneuzen zullen ze morgenmiddag geen rol spelen. De plechtigheid met Mela- nie Schultz van Haegen, minister van Infrastructuur en Milieu, en haar Vlaamse collega van Mobili teit en Openbare Werken Ben Weyts vindt plaats in een tent bij het kantoor van Rijkswaterstaat Zee en Delta, district Zuid. Van Gorp: „Je weet tenslotte in de win ter nooit hoe de weersomstandig heden zullen zijn." De bouw van de nieuwe sluis, die vooral voor de haven van Gent van groot belang is, begint in 2017 en moet binnen vier a vijf jaar vol tooid zijn. Van Gorp verwacht eind deze maand de publicatie van de milieu-effectrapportage en het ontwerp-tracébesluit. In 2016 vindt de selectie van de aanne mer plaats. Dan zal ook bekend zijn hoe de werkzaamheden zul len verlopen. TERNEUZEN - Vertegenwoordigers van de vier middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen praten met vervoersmaatschappijen over ef fecten van de nieuwe dienstrege ling. Vanuit een aantal dorpen kunnen scholieren vanaf volgen de maand niet (makkelijk) meer met de bus naar school. Er zal altijd een aantal leerlingen tussen de wal en het schip vallen bij verandering van de dienstrege ling. Maar de scholen hopen wel dat zo veel mogelijk leerlingen uit het buitengebied van openbaar vervoer gebruik kunnen maken als ze dat willen. Of de verande ring van de dienstregeling van het openbaar vervoer leerlingen uit bijvoorbeeld Kloosterzande, Hengstdijk en Vogelwaarde naar Een specialisatie als tweetalig onderwijs kan de doorslag geven bij de finale keuze middelbare scholen in Terneuzen drijft, is overigens nog niet be kend. Enkele bezorgde ouders hebben directeur Godfried Blaeke van ba sisschool 't Getij in Kloosterzan de wel naar het verdwijnen van lijn 10 gevraagd. Maar het is hem niet bekend of de keus van kinde ren daardoor eerder op een Ter- neuzense school valt. Blaeke bena drukt, evenals collega's uit Vogel waarde en Hengstdijk, dat de tijd dat leerlingen automatisch naar het Reynaertcollege in Hulst gin gen al jaren voorbij is. Kinderen gaan met hun ouders ook naar de twee scholen in Ter neuzen om te kijken welke school het beste bij hen past. Blaeke: „Van de 47 leerlingen in groep 8 zijn er 43 ook op de scholen in Terneuzen gaan kijken." In Hengstdijk gaan alle drie leerlin gen uit groep 8 dit jaar na de va kantie naar Hulst, maar 'er zijn ook jaren dat een aantal scholie ren naar Terneuzen gaat'. In Vogel waarde fluctueert het aantal kin deren dat Hulst of Terneuzen be zoekt ook jaarlijks meldt direc teur Henny Verschoor. Woordvoerder Peter Winters van het Reynaert vindt het niet meer dan logisch dat scholieren zoeken naar de school die het meest bij hun past. Het Hulster onderwijs- college heeft er dan ook geen pro blemen mee als kinderen uit de gemeente Hulst onderdak vinden bij een Terneuzense school. „Het zou natuurlijk wel onwenselijk zijn als de reden om naar Terneu zen te gaan het busvervoer is. Maar dergelijke signalen heb ik nog niet gehoord én er is dus nog overleg met de busmaatschappij." De twee Terneuzense middelbare scholen - het Zeldenrust Steelant- college (ZSC) en De Rede - bena drukken dat ze niet actief op zoek zijn naar leerlingen uit het 'oos ten'. Maar ze merken de laatste ja ren wel dat ouders en leerlingen zich minder door afstand laten weerhouden dan in het verleden. „Kinderen uit Vogelwaarde had den al langer belangstelling voor scholen in Terneuzen, omdat die net zo ver naar Hulst als naar Ter neuzen moeten fietsen. Maar de laatste jaren komen ook kinderen van verder - tot aan Breskens en Graauw toe - naar onze school", meldt woordvoerder Jan Kees van Gaaien van het ZSC. Collega Polly de Waal van De Re de vertelt een gelijkaardig verhaal. „Ouders en kinderen kijken voor al welke school het beste bij hen past, en niet naar de afstand." Ouder én kind kijken eerst naar kwaliteit, kiezen bewust wat hen het beste past A., die nauwelijks kan lezen of schrijven, wordt ervan verdacht van januari 2004 tot november 2012 een Wajong-uitkering te heb ben gekregen terwijl hij daar geen recht meer op had. Het gaat in totaal om een bedrag van 147.000 euro. A. woonde des tijds in Sluiskil, kreeg de uitke ring al sinds 1990 en vertrok eind 2003 naar België, waar hij werk vond en met tussenpozen ook een werkloosheidsuitkering kreeg. Omdat hij niet had opgege ven dat hij naar het buitenland was gegaan, werk had gevonden dan wel een uitkering kreeg, bleef het geld vanuit Nederland ko men. Dat dit allemaal onterecht was, daar had hij niet bij nage dacht, zo zei hij. Bovendien had een kennis van een vriend hem een voorbeeld gegeven van hoe hij zijn formulieren moest invul len, zonder dat hij wist wat er ei genlijk stond en waarvoor hij zijn handtekening zette. Inmiddels is A. al druk bezig om de teveel ont vangen bedragen terug te betalen. De uitspraak is 16 februari. Tot twee keer toe heeft de NZa de toelage aan ZorgSaam afgewezen. De ziekenhuisorganisatie zou niet in aanmerking komen voor de extra bijdrage voor spoedeisende hulp en acute verloskunde, omdat dit volgens de NZa een zaak zou zijn voor de ziektekostenverzeke raars (met name CZ). De extra kosten die het continu in de lucht houden van spoedeisende hulp en acute verloskunde in het dun bevolkte Zeeuws-Vlaanderen met zich meebrengt, kunnen volgens de NZa goed betaald worden door CZ. Hanke Bruins Slot is daar verbijs terd over. Het is naar haar oordeel zonneklaar dat ZorgSaam in aan merking komt voor de beschik- baarheidsbijdrage a 2,4 miljoen euro per jaar. Het is volgens haar ook niet aan de NZa om die toela ge af te wijzen. Minister Schip pers moet daarom ingrijpen, oor deelt het CDA-Kamerlid. „Een zie kenhuis moet kennelijk zo goed als failliet zijn om voor de bijdra ge in aanmerking te komen." Ook de aanvraag van het Gemini Ziekenhuis in Den Helder, dat in dezelfde geografische positie ver keert als ZorgSaam, is afgewezen. ZorgSaam, dat zoals bekend in fi nancieel zwaar weer zit, heeft bij de NZa bezwaar aangetekend te gen de afwijzing van de beschik baarheidstoelage over 2013 en 2014. Het gaat voor die twee jaar om in totaal 4,8 miljoen euro. Op korte termijn is er een beroepszit ting. Nieuwe Sluis Vier scholen praten over busregeling Houten palen die de contouren van de nieuwe sluis bij Terneuzen weerge ven, op de achtergrond de westsluis. foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het verdrag voor aan leg van de nieuwe sluis bij Terneu zen wordt donderdag pas gete kend, maar in het veld is al te zien waar de 'kolos' van 427 meter lang, 55 meter breed en 16 meter diep komt. Vier palen met het bord 'Hier komt nieuwe sluis Terneuzen' geven sinds begin deze week op het bestaande sluizencomplex de contouren aan. door René Hoonhorst Jan Kees van Gaaien, ZSC Polly de Waal, De Rede MIDDELBURG - De 43-jarige Rama- zan A. uit het Belgische Gent hoor de voor de rechtbank in Middel burg een celstraf van zes maanden tegen zich eisen. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Minister Schippers van Volksgezondheid moet zich niet langer achter de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) verschuilen en ervoor zorgen dat de ziekenhuis organisatie van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen een beschik baarheidstoelage krijgt, vindt CDA-Kamerlid Hanke Bruins Slot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62