Van Dis zoekt 'standplaats zonder standpunt' "Als ik een boek uit heb, werk ik gelijk mijn account bij" Ex-Sluiskillenaar hoort een halfjaar cel eisen Dizzieni SCHOUWEN-DUIVELAND 31 Wijzerplaten Grote Kerk teruggeplaatst Cleijenborch verhuurt deel appartementen Houd je favoriete boeken bij op een persoonlijke boekenplank Beoordeel boeken en schrijf je eigen recensies Win boeken en andere prijzen „Ik heb het voornemen volgend jaar voor zes maanden in het Mid den-Oosten te gaan wonen. Ik zoek daar een standplaats zonder een standpunt in te nemen." Van Dis deelde dit gisteravond mee tij dens een druk bezochte literaire avond in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. Schrijven is volgens de be kende auteur vooral een wed strijd in verplaatsingskunde. „Het biedt mij de mogelijkheid uit mijn reguliere sociale kring te stappen en desgewenst een tegen- leven te leiden. Dat heb ik ook er varen tijdens de jaren dat ik Parijs woonde", vertelde Van Dis in een openhartig gesprek dat hij voerde met publicist Frans Meulenberg. De avond was een initiatief van Boekhandel De Vries in samen werking met de Bibliotheek Zie rikzee. Centraal daarin stond wel iswaar het boek over zijn moeder, maar Van Dis toonde zich tevens bereid tot een inkijk in zijn per soonlijke drijfveren en emoties. Zo liet hij weten: „Ik werk hard om de krankzinnigheid buiten de deur te houden." Op de vraag van Meulenberg of dit lukt, erkende Van Dis ooit heel bewust voor een analyse bij de psychiater te hebben gekozen. Door verhalen te vertellen lukte het hem een iets andere kijk te krijgen op de moeizame gezinsverhoudingen uit zijn jeugd. „Als jongetje zag ik mezelf altijd als slachtoffer en mijn vader als de schuldige. Later moest ik inzien dat ik soms ook een tartend kind was dat de woe de van mijn rare vader uitlokte." In al die jaren bleef zijn moeder op de achtergrond. Een moeder Ook na dit boek weet ik nog helemaal niets van die vrouw en zie ik slechts contouren vol tegenstellingen: afkomstig van het boerenleven op het platte land en omhuld met mythologie van een huwelijk met een donke re man en een verblijf in Neder lands Indië en gevangenschap in een Jappenkamp tijdens de Twee de Wereldoorlog. „Ik probeerde een aardige moeder terug te vin den en iets te begrijpen van de vrouw die vooral de meisjes van mijn school destijds zo'n fantas tisch mens vonden. Maar ook na het schrijven van dit boek weet ik nog helemaal niets van die moe der en zie ik hooguit haar contou ren", erkende Van Dis. Van de mogelijkheid tot vragen stellen en boeken te laten signe ren werd gretig gebruik gemaakt. De schrijver houdt vanavond een lezing in Porgy en Bess in Terneu- zen. Deze avond is uitverkocht. GOES - De Grote Kerk in Goes krijgt langzaam maar zeker zijn 'onderdelen' terug. Gisteren zijn de wijzerplaten teruggeplaatst, maar het duurt nog even voordat bezoekers van de stad weer kun nen zien hoe laat het is. Het uur werk binnenin laat namelijk nog enkele weken op zich wachten. De kerktoren inclusief carillon wordt al sinds afgelopen juni grondig gerestaureerd, maar de klus duurt langer doordat de hou ten contructie erger door de bok tor bleek aangetast dan gedacht. De verwachting is dat de zeven ton kostende klus deze maand kan worden afgerond. Daarmee speelt het zorgcentrum in op veranderingen in de zorg. Mensen moeten van het Rijk lan ger thuis blijven wonen en ko men niet meer in aanmerking voor een plaats in een verzorgings huis als ze maar weinig zorg no dig hebben. Cleijenborch moet daarom ook een deel van de ach tentachtig zorgplaatsen inleveren. Door deze in de verhuur te doen, ziet het zorgcentrum kans om de voorzieningen - onder meer een eigen keuken - in het huis te be houden en tegelijkertijd mensen die daar behoefte aan hebben de 'geborgenheid en veiligheid' van het zorgcentrum te bieden. Die behoefte is er volgens directeur Angela Kallewaard. „Mensen heb ben liever levendigheid om zich heen dan dat ze thuis zitten te ver pieteren", verklaart projectleider verhuur Floor Mattijssen de be langstelling. A., die nauwelijks kan lezen of schrijven, wordt ervan verdacht van januari 2004 tot november 2012 een Wajong-uitkering te heb ben gekregen terwijl hij daar geen recht meer op had. Het gaat in totaal om een bedrag van 147.000 euro. A. woonde des tijds in Sluiskil, kreeg de uitke ring al sinds 1990 en vertrok eind 2003 naar België, waar hij werk vond en met tussenpozen ook een werkloosheidsuitkering kreeg. Omdat hij niet had opgege ven dat hij naar het buitenland was gegaan, werk had gevonden dan wel een uitkering kreeg, bleef het geld vanuit Nederland ko men. Dat dit allemaal onterecht was, daar had hij niet bij nage dacht, zo zei hij. Bovendien had een kennis van een vriend hem een voorbeeld gegeven van hoe hij zijn formulieren moest invul len, zonder dat hij wist wat er ei genlijk stond en waarvoor hij zijn handtekening zette. Inmiddels is A. al druk bezig om de teveel ont vangen bedragen terug te betalen. De uitspraak is 16 februari. De mooiste boeken ontdekje samen! WOENSDAG 4 FEBRUARI 2015 Auteur Adriaan van Dis (rechts) in gesprek met publicist Frans Meulenberg in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema door AM Pankow ZIERIKZEE - Adriaan van Dis is na het schrijven van zijn recente boek Ik kom terug over 'het woeste leven van zijn moeder' nog niet klaar met zijn familie, maar zijn volgen de project zal toch iets heel anders betreffen. Adriaan van Dis door Esme Soesman COLIJNSPLAAT - Zorgcentrum Cleijenborch in Colijnsplaat gaat een deel van de appartementen van het complex verhuren. In één van de vleugels op de begane grond worden appartementen die leeg komen, geschikt gemaakt voor verhuur aan 55-plussers die zelfstandig willen wonen in een be schutte omgeving. MIDDELBURG - De 43-jarige Rama- zan A. uit het Belgische Gent hoor de voor de rechtbank in Middel burg een celstraf van zes maanden tegen zich eisen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52