Neersteken Franse militairen: 'politiek motief 4 IN HET NIEUWS Tot de avond vóór de plechtigheid wilde prins Charles zijn huwelijk met Diana afblazen, staat in een nieuwe biografie. het koningschap niet direct naar prins William moet gaan als de 88-jarige Elizabeth komt te overlij den. „Ondenkbaar", zegt Joe Little, royaltywatcher en hoofdredacteur van het populaire tijdschrift Ma jesty. Little is ervan overtuigd dat Charles de volgende koning wordt, al zal hij het niet gemakke lijk krijgen. „Charles heeft een flink beschadigde reputatie, maar door historie, traditie en de wet is het uitgesloten dat William een sprongetje over zijn vader maakt." De invloedrijke Britse wapenin dustrie staat niet te juichen. Char les zou namelijk niet langer inge zet willen worden voor handels missies die de verkoop van wa pens bevorderen. Vorig jaar werd een dag na Charles' bezoek aan Saudi-Arabië aangekondigd dat de Britse wapengigant BAE Sys tems een reeks Typhoon-vliegtui- gen aan het Arabische land had verkocht. De prins voelde zich misbruikt door de Britse regering en de wapenlobby. Een woordvoerder van Charles waarschuwt dat advocaten van de prins het boek grondig zullen be studeren en dat er actie wordt on dernomen indien de prins meent dat Mayer leugens verkondigt. Tot nu toe heeft Charles de inhoud van de biografie niet weerspro ken. de verraderlijke en opportunisti sche wereld uit het historische boek van Hilary Mantel. Interne conflicten zouden schering en in slag zijn. Ja-knikkers zouden hun eigen gang gaan zodra Charles zich omdraait. De prins mag dan the boss worden genoemd, hij zou veel meer ge meen hebben met Baldrick, de on derdanige, raap-etende dienaar in de tv-serie Blackadder. Mayer ver klaart dit vanuit een diepe onze kerheid en onmacht bij Charles om beslissingen te nemen. Vaker wel dan niet raadpleegt Charles vier of vijf mensen alvo rens hij tot een besluit komt. Een van zijn vertrouwelingen was nie mand minder dan Jimmy Savile. De voormalige presentator van de BBC werd in 2012 ontmaskerd als een gewetenloze pedofiel die hon derden jongens en meisjes mis bruikte. Mayer weet te melden dat Charles regelmatig aan Savile vroeg om naar zijn toespraken te kijken. Ook zou de prins zijn huwelijks problemen met Diana uitgebreid met Savile hebben besproken. Nu Charles de 65 is gepasseerd, wordt hij in toenemende mate on geduldig om de troon te bestij gen. Hij heeft de ambitie om als koning moeilijke vraagstukken aan de kaak te stellen, normaal de taak van politici. „Ik neem alleen de moeilijkste uitdagingen aan, want ik wil aspiraties verhogen, hoop creëren uit hopeloosheid en kracht uit ontbering halen", zo vertrouwde Charles aan Mayer toe. Die ambities worden hem niet door iedereen in dank afgeno men. In de eerste plaats niet door zijn eigen vader en moeder. Koningin Elizabeth zou 'uiterst bezorgd' zijn over Charles' wens om zich als monarch meer uit te spreken over zaken die hem aan het hart gaan, zoals het milieu en duurzaamheid. Zij vreest dat het land 'niet klaar' is voor zo'n type koning. Deze onthullingen voeden in Groot-Brittannië de discussie of LONDEN - Prins Charles is een on zekere, besluiteloze man die een andere monarch wil zijn dan zijn moeder. Dat beeld wordt ge schetst in een nieuwe biografie over de Britse kroonprins. Het boek doet in Groot-Brittannië veel stof opwaaien. De Britse koninklijke familie houdt haar adem in als morgen de vierhonderd pagina's tellende ongeautoriseerde biografie Prins Charles: hart van een koning ver schijnt. De Amerikaanse journalis te Catherine Mayer schaduwde de prins zes maanden lang, sprak met hem en benaderde tientallen mensen in zijn omgeving. Mensen die het boek hebben inge zien, zeggen dat de prins er niet positief uitkomt. Zo wordt er een beeld geschetst dat hij humeurig is en een sombere kijk op het le ven heeft. Charles zou zich vaak moedeloos voelen en met het ver leden worstelen. Zo voelt hij zich volgens Mayer nog steeds schuldig over Diana. Hij had de jonge, naïeve vrouw nooit een koninklijke wereld in mogen trekken. „Een wereld die ze niet aan kon", volgens een kennis van de prins, die onthult dat Charles de avond vóór de bruiloft het huwelijk nog wilde afblazen. Clarence House, het werkpaleis van de kroonprins in Londen, wordt door een voormalig staflid spottend Wolf Hall genoemd, naar Het is uitgesloten dat William een sprongetje over zijn vader maakt Justitie gaat ervan uit dat de aan val was ingegeven door politieke motieven. De militairen, van wie er twee gewond raakten, bewaak ten een joods centrum in de stad. De aanvaller, Moussa Coulibaly, had volgens een politiebron vori ge week geprobeerd naar Istanbul te vliegen. Türkije is voor jihadis- ten een springplank naar Syrië. De ministers van Binnenlandse Zaken en Defensie, Bernard Caze- neuve en Jean-Yves Le Drian, reis den onmiddellijk af naar Nice. Coulibaly, die dezelfde achternaam draagt als de terrorist die in januari een aanslag pleegde op een joodse supermarkt in Pa rijs maar geen familie schijnt te zijn, was met de tram naar het centrum van de stad gekomen. Hij werd betrapt op zwartrijden en betaalde zonder morren zijn boete. Aangekomen in het cen trum opende hij prompt de aan val. Hij liet eerst zijn tas vallen voor de voeten van een soldaat en zocht daarin naar een voorwerp: dat bleek een 20 centimeter lang mes te zijn. Daarmee stak hij de militair in de onderbuik, maar het mes ketste af op diens kogel vrije vest, zo meldde de krant Le Figaro. Daarop viel Coulibaly de twee andere leden van de patrouil le aan. Een soldaat raakte gewond aan een wang, een tweede werd in zijn been gestoken. Met hulp van de politie werden Coulibaly 30-jarige man gaat met een mes militairen te lijf, die er met lichte verwondingen vanaf komen en een mogelijke handlanger inge rekend. Volgens Christian Estrosi, burgemeester van Nice, werd de politie daarbij geholpen door een winkelier. De onderburgemees ter, Philippe Pradal, zei dat de da der twee messen bij zich had. Frankrijk heeft tienduizend mili tairen gemobiliseerd voor de be waking van onder meer media en joodse gebouwen. De mobilisatie De aanvaller zou gepro beerd hebben naar Turkije te vliegen, voor jihadisten een springplank naar Syrië volgde op de aanslagen op het blad Charlie Hebdo op 7 januari en een joodse supermarkt twee dagen later. Daarbij vielen zeven tien doden, de drie terroristen niet meegeteld. Het was gisteren de tweede keer in twee jaar dat een legerpatrouil le doelwit werd van een aanval. In mei 2013 werd een soldaat in Pa rijs met messteken ernstig aan de keel verwond door een man met jihadistische motieven. Vlak voor kerst 2014 verwondde een 20-jari- ge aanhanger van terreurgroep Is lamitische Staat twee agenten in Tours. Hij stak twee agenten neer, alvorens door een derde te wor den doodgeschoten. Charles: onzeker en besluiteloos Prins Charles rijdt met zijn moeder in 1969 in een open koets door de straten van Caernarfon. Wales begroet dan officieel de prins van Wales, de kroonprins, foto Hollandse Hoogte door onze correspondent Michiel Willems Royaltywatcher Joe Little door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Een 30-jarige man heeft gisteren in de Zuid-Franse stad Ni ce drie militairen met een mes aan gevallen. Twee van hen raakten ge wond, hoewel niet levensgevaarlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4