4 BUITEN Op safari in Zeeland? Jawel, het kan echt. En dan hebben we het nog niet eens over de zeehonden en bruinvissentochten in de Oosterschelde en de monding van de Westerschelde, die inmiddels hun naam hebben gevestigd. Nee, onze tocht voert naar een uithoek van de provincie; één van die plekken waar je alleen komt als je er speciaal moet zijn. den ook allerlei dieren. Vogels als de ransuil en de grote bonte specht, maar ook allerlei zoogdieren. De meest bijzondere is de Noordse woelmuis, die vooral de eilandjes op de vooroever bevolkt. Maar voor dat soort klein spul ga je natuurlijk niet op safari. Het eerste grotere zoogdier dat je te zien krijgt is meestal een ree. Reeën waren er al binnen een paar jaar nadat het getij uit het Kram mer-Volkerak verdween en tegenwoordig zijn ze talrijk. De oplettende voorbijganger ziet ze vaak al vanaf de Philipsdam; vooral op de daar gelegen plaat van de Vliet, in de omgeving van de uitzichttoren. Vanaf de Philipsdam loop je ook de kans om een imposante roofvo gel te zien, die als hij opvliegt enorme paniek veroorzaakt onder de watervogels. Dat is de zeearend, die met zijn vleugelspanwijdte van zo'n slordige twee en een halve meter, zelfs onder de ganzen en de aalscholvers paniek ver oorzaakt. Om andere zoogdieren te zien moet je toch echt de gebaande wegen verlaten. De wandel routes op de Slikken van de Heen bieden een ideale mogelijkheid. Hoe stiller de wandelaar zich houdt, des te groter is de kans om iets bij zonders tegen te komen. De vos is hier talrijk, dus die kom je vroeg of laat wel tegen. Maar daarmee is het plaatje nog niet compleet. Ook de das waart waarschijnlijk wel in het gebied rond. Er zijn sporen gevonden en er is op de Philipsdam een eerste exemplaar dood gere den. Dat laatste is heel spijtig, maar het zal de opmars van deze bijzondere soort niet tegen houden. Omdat de das er een nachtelijke le venswijze op na houdt is het moeilijk om hem in levenden lijve te zien te krijgen. Dat geldt evenzeer voor de bever. Die is al op een steenworp afstand van de provinciegrens waargenomen en het is een kwestie van tijd eer die zich in het gebied zal laten zien. Op de wandeling kom je ook de grote grazers tegen. Schotse Hooglanders, die hier al lang rondlopen, maar ook koniks, een soort wilde paardjes die sinds de fdm De nieuwe wildernis heel bekend zijn in Nederland. Tot slot wor den er voorbereidingen getroffen voor een nieuwe grazer met bijzondere allure. Het ligt in de bedoeling om binnen enkele jaren ook wisenten in het gebied los te laten. Dat zijn Europese buffels die vrijwel uitgestorven wa ren. Dankzij een gericht beschermingspro gramma kan de soort nu ingezet worden als grote grazer in natuurgebieden. Die grote gra zers zijn in het gebied weliswaar niet oor spronkelijk wild; maar ze dragen niet weinig bij aan de belevingswaarde van iedereen die hier op safari gaat. WATERDUNEN door Chiel Jacobusse HET ZEEUWSE LANDSCHAP et Zeeuwse deel van het Kram mer-Volkerak vormt zo'n beet je het drielandenpunt tussen Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant. En daar, langs de Philipsdam, liggen de Slik ken van de Heen. Nog maar dertig jaar geleden nog een schor, zoals die ooit in onze provincie wijdverbreid te vinden waren. Maar nu ontwikkeld tot een heus safa rilandschap. Vanaf de Philipsdam zie je aan de oostkant een wat on-Zeeuws aandoend landschap. Het vertrouwde open water wordt afgewisseld met land waarop flink wat bomen en struiken groeien. Hier en daar met flarden snel ontwik kelend bos. Eenzelfde situatie die je plaatselijk ook in het Veerse Meer en de Grevelingen aan treft, waar het zilte getij eveneens aan banden gelegd is door de Deltawerken. In het Kram mer-Volkerak gebeurde dat in 1986 met het ge reedkomen van de Philipsdam. Al binnen een paar jaar vestigden zich op de drooggevallen zandplaten en voormalige schorren enorme aantallen bomen en struiken. Vlieren en wil gen eerst, maar al snel ook berken en mei doorns en inmiddels hebben ook eiken en lijs terbessen een gevestigde positie. In het kielzog van die bomen en struiken volg- Op safari in Krammer Volkerak De koniks worden bewonderd. Frans en Kirsten de Boevere ho pen dat het Killetje blijft. Kirsten: „Het is hier niet alleen mooi, ik zwem hier ook al sinds ik een kleu ter was. Als de stroming niet veel sterker wordt, wil ik dat blijven doen." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44