mmm bmmM £- ZEELAND GEPEILD 2 BUITEN In deze serie reizen we de pijlen achterna. Wekelijks landt er eentje lukraak op de kaart van Zeeland. En precies daar, op die toevallige plekken waar ze natrillend wijzen, nemen we poolshoogte. Op akkers waar bieten op de rooier wachten, op borrelende schorren en slikken, in door westenwinden getekend bosgebied, op dromerige duinen - elk stukje Zeeland heeft een verhaal. WESTENSCHOUWEN Indertijd kwam ze naar Zeeland vanwe ge het werk van haar partner Kees de Lange. En dit voorjaar verlaat ze na zes tien jaar de provincie om dezelfde re den. „Hij is met deze stationering het langstzittende districtshoofd van Staats bosbeheer in Nederland", lacht ze. „Meestal word je al na vijf jaar overgeplaatst. We hebben nog nooit zolang ergens gewoond. Eigenlijk hoefden we niet zo nodig meer weg; we zijn helemaal verzeeuwst en het leven is hier goed." Sylvia Mecking (52) staat aan de rand van Bos- wachterij Westenschouwen. De wind stuwt met felle vlagen de opspattende schuimkop pen richting Schouwen-Duiveland. In het heu velachtige landschap met zandverstuivingen, valleien en duinweiden, kraken de kale tak ken in het bos. „Dit vind ik een van de mooi ste gebieden", zegt ze, en kijkt om zich heen. „Vanaf hier wandel je naar de Meeuwendui nen, die verstild en uitgestrekt zijn en nog niet door iedereen ontdekt; je moet er even moeite voor doen - het is een eind lopen." De overgang, dat je zo tussen de bomen van daan het strand nadert waar meeuwen zwie ren over de duinen, vindt ze fantastisch; waar ervaar je dat in Nederland? Ze vertelt dat het ruim honderd jaar geleden nog één grote stui vende vlakte was omdat schapen en konijnen de planten kaalvraten. Rond 1920 werden er dennen aangeplant. Schermen van wilgente nen en helm creëerden natuurlijke zandwal- len. In de jaren zeventig nam Staatsbosbeheer de paar honderd hectare over. De naaldbomen werden uitgebreid met eiken en berken, abe len en balsempopulieren. Voor vogels, ook bui zerds en haviken, is het sindsdien een ideaal toevluchtsoord. „Je kunt hier mooi wandelen en fietsen. Dus namen we hier ook altijd vrienden mee naartoe." Zijzelf zullen Zeeland ook weer vaak gaan aan doen. Maar het zal wennen zijn, weet ze. „Wij waren altijd een plek voor anderen, omdat we hier woonden. Zeker voor mensen uit het oos ten ben je dan een trekpleister." En dat kan ze zich goed voorstellen, want jarenlang had ze zelf, inmiddels allang gesetteld, het gevoel dat ze op vakantie was. „Zag ik 's zomers al die toeristen rondslenteren en dacht: die gaan straks weer terug naar huis - en ik mag blij ven!" Kees en zij hebben veel rondgezworven over de eilanden. „Bij allerlei weersomstandighe den is het indrukwekkend. We maakten schit terende foto's. We hebben veel beeldmate riaal. Het voordeel van bij Staatsbosbeheer werken is dat je plekken ontdekt waar je an ders niet zou komen - omdat je ze niet weet te vinden, of omdat je de sleutels van de hekken en poorten niet hebt." Ze wijst om zich heen, waar de glooiende zandvalleien niet helemaal zijn vol geplant en waar over een paar maan den weer duinviooltjes, jacobskruiskruid en reigersbek te vinden zullen zijn. „De drie gro te plassen in dit gebied zijn waterwinplaatsen. Daar kun je heel grote libelles aantreffen. En natuurlijk eenden, ganzen, futen en meeu wen." Dat Kees en zij het voorjaar hier niet meer zul len meemaken, daar heeft ze het precies één dag heel moeilijk mee gehad, vertelt ze. Want relativeren kunnen ze goed. En ze waarderen nieuwe mogelijkheden. Sinds hun studenten tijd aan de Landbouw Universiteit in Wage- ningen, waar hij bosbouw studeerde en zij voeding gezondheid, hebben ze al zoveel ge reisd, zowel individueel vanwege de lange, bui tenlandse stages als later samen, en zelfs met hun drie jonge kinderen verbleven ze jaren in Kameroen en Niger, dat de nieuwe stand plaats Soest niet onoverkomelijk lijkt. „Waar aan ik wel steeds moet denken, is dat onze twee oudsten voor weekeinden en vakanties altijd naar hun ouderlijk huis konden terugke ren. Nu onze jongste uitvliegt, vertrekken wij zelf ook. Dat is voor haar vreemd, maar ik merk dat het mij ook bezighoudt: niet zozeer vanwege het lege nestsyndroom, maar omdat we het nest totaal opdoeken." Inmiddels is Kees als gebiedsmanager van de Oostvaarders- plassen begonnen. De feestelijkheden rond zijn afscheid zijn afgelopen week uitbundig ge vierd. „Hartverwarmend was het met het team. We werden enorm in het zonnetje ge zet, terwijl het buiten hagelde en onweerde en we van een heerlijke maaltijd op 't Hof Welgelegen genoten. Ook de talkshow Wilder nis Café in het Spiegeltheater, de dag erna, met veel genodigden, van de provincie tot en met ondernemers, en natuurlijk allerlei con tacten binnen Staatsbosbeheer, was bijzonder. Waar meeuwen zwieren over de duinen door Jacoline Vlaander iV \t 1 fT i iff Sylvia Mecking foto Jacoline Vlaander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42