Kansen tennissters in Fed Cup stijgen Voetbalvrouwen oefenen snakken naar doelpunten Droom van toen nu realiteit voor rugbyvrouwen Bayern gokspel 34 SPORT VOETBAL Japan ontslaat bondscoach Koploper van de eredivisie doorstaat mentale beproeving bij NAC glansrijk. Depay en Wijnaldum scoren: 0-2. Nederland ontmoet Slowakije op gravel in Omnisport Apeldoorn. Slowakije telt liefst vijf speelsters in de top honderd van de wereld ranglijst, maar slechts twee van hen doen mee. Sterspeelster Do- minika Cibulkova (18e op de rang lijst) heeft afgezegd, evenals voor malig top-vijfspelster Daniela Hantuchova. Neem daarbij het feit dat Jana Cepelova (58) ziek is en alleen Magdalena Rybarikova (47) en Anna Schmiedlova (75) blijven over. De derde Slowaakse in Apeldoorn is Kristina Kucova, de nummer 139 van de wereld. Slowakije is op papier nog steeds favoriet voor het bereiken van een promotiewedstrijd naar de hoog ste poule van de wereldgroep, maar de kans om te stunten is voor Oranje aanzienlijk groter ge worden. Kiki Bertens (70e op de wereldranglijst) zal in elk geval bloed ruiken. Zij was afgelopen jaar het goudhaantje van Neder land, dat voor het eerst in zestien jaar promoveerde naar de wereld groep 2. De tweede speelster van Nederland in het enkelspel is nor maal gesproken Richel Hogen- kamp (125), terwijl bondscoach Haarhuis ook nog Arantxa Rus (218) en Michaëlla Krajicek (258) tot z'n beschikking heeft. De laat ste is een belangrijke troef in het dubbelspel, wat zo maar eens de beslissende partij kan zijn. De Nederlandse keuze om het Fed-Cupduel op gravel te spelen, was voor Cibulkova een belangrij ke reden om af te zeggen. „Nu spe len op gravel is niet slim, gezien mijn toernooischema. Bovendien zou ik weer last kunnen krijgen van mijn achillespees." Maar ons team heeft meer sterke speelsters. Ik denk dat ze het ook wel zonder mij kunnen." BREDA - Voetballen met twaalf te gen tien is lastig, was gisteren 89 minuten en 31 seconden het alge hele gevoelen bij PSV. Het was geen zware overtreding en al hele maal geen rode kaart voor Jetro Willems, vond alles en iedereen in het Eindhovense kamp. Scheidsrechter Kevin Blom wekte de irritatie van elke PSV'er op door de linksback al na 29 secon den van het veld te sturen. Het was de snelste rode kaart in de ge schiedenis van de eredivisie. Het record stond op naam van Bona- venture Kalou, die op 31 januari 2001 in dienst van Feyenoord na iets meer dan één minuut spelen uit het veld werd gestuurd in de uitwedstrijd tegen Heerenveen. Het rood voor de verdediger lag lang als een klamme deken over de wedstrijd tegen de nummer voorlaatst en de nummer een. PSV was wel beter, maar kwam lang niet tot scoren. Topscorer Memphis Depay stond in de tweede helft toch weer op de goede plek, al had hij wel de hulp nodig van de aarzelende NAC-keeper Ten Rouwelaar. Zo was Depay met zijn dertiende doelpunt van het seizoen weer enorm belangrijk voor PSV. De zo veelste karakterzege van het sei zoen zat er aan te komen: 0-1. Bij NAC-PSV gebeurt altijd wel iets onverwachts, maar gistera vond was de beer wel erg snel los. De tocht naar Breda voelt voor PSV meestal als die van een sprin ter die begint aan een zware ber getappe. Het Rat Verlegh Stadion is in de lange race om het kampioenschap traditioneel net zo zwaar als een beklimming van de Alpe d'Huez in de Tour de France. PSV ging er de afgelopen zes jaar vijf keer kop- „We hebben bij het samenstellen van het oefenprogramma goed ge keken naar het wedstrijdschema tijdens het WK. Zo is er in april bewust gekozen voor twee wed strijden binnen vijf dagen. Eerst in IJsland en direct daarna in en tegen Noorwegen. Net als in Cana da, waar we eerst in Edmonton en vervolgens in Montreal spelen, is er hier sprake van een behoorlij ke reisafstand en een tijdsver schil", aldus bondscoach Roger Reijners. Oranje oefent zaterdag tegen Thai land in Almelo. In maart doet het elftal mee aan de Cyprus Cup. DEVENTER - Ondanks enkele aanvallende versterkingen blijft Go Ahead Eagles zoeken naar doelpunten. Ook in de thuiswedstrijd gisteravond tegen Excelsior wilde het niet lukken. Aangezien ook de Rotterdamse bezoekers scorend vermogen tekort kwamen, bleef het eredivisieduel steken in een bloedeloze 0-0. Bij de Eagles maakte aanwinst Glynor Plet (ex-Zulte Waregem) zijn de buut in het basisteam. Trainer Foeke Booy hoopte met de 28-jarige aan valler de ban op zogenoemde velddoelpunten te breken. Zijn ploeg scoorde in de voorgaande zes wedstrijden slechts twee keer, uit een di recte vrije trap en een strafschop. Na zijn korte invalbeurt zaterdag bij FC Groningen (2-0) durfde Booy het wel aan met Plet, als vervanger van Marnix Kolder. Go Ahead trachtte de nieuwe aanvalsleider wel in stelling te brengen, maar in een vrije scoringspositie kwam de ex-spe- ler van onder meer Heracles Almelo en FC Twente niet. je onder. Gisteren bleef de ploeg in ieder geval drijven en was er ondanks het arbitrale falen een ze ge. Blom zorgde na nog geen hal ve minuut voor een enorme slag in het wiel van PSV. Willems kwam hard in en kon inrukken, Blom was geïmponeerd door het theater van zijn tegenstander Gil les Swerts. De scheidsrechter be oordeelde het moment verkeerd en had ervoor kunnen kiezen bei de spelers geel te geven. Willems' actie was onbesuisd, het was dui delijk te zien dat hij inhield en dat hij zijn tegenstander niet raak te. Geel had volstaan, Swerts ver diende dat voor acteren. PSV had voor het duel ook al de licht geblesseerde Jeffrey Bruma moeten vervangen door Nicolas Isimat-Mirin, nu was het een klap die uiteindelijk geen pijn deed. Hoewel NAC een enorme kans kreeg om PSV een dreun te ge ven, liet de laagvlieger de koplo per begaan. PSV kreeg grip op de wedstrijd en had ook de beste kansen. Met name Depay en ook Luuk de Jong waren ongelukkig bij het afronden. Voor NAC was het hopen dat een willekeurige lange bal een keer tot iets zou leiden, meer had de ploeg niet te bieden. PSV moest al le krachten aanboren om kansen te creëren en dat lukte in de twee de helft opnieuw. Een vrije trap belandde bij Adam Maher, Depay wist zijn voorzet simpel binnen te werken. NAC moest daarna komen en kwam eigenlijk tot niks. Maas kant bracht drie nieuwe aanval lers het veld in, maar ook zij kon den NAC niet op gang krijgen. De ploeg zag PSV na een prachtcoun- ter verder uitlopen. Depay bedien de Wijnaldum, die in het dak van de goal scoorde: 0-2. De vlam doofde in Breda, PSV doorstond de mentale beproeving glansrijk. En dat is best even schrikken voor de speelsters. „Living the dream is leuk, maar nu moet het wel gebeu ren voor ons", verwoordt aanvoer ster Anne Hielckert het tijdens een 'bijpraatsessie' over de te vol gen olympische route. Feit is dat de rugbysters - spelend in zevental len in plaats van de gebruikelijke vijftien - nog twee kansen hebben om zich te plaatsen voor Rio 2016. Een derde mogelijkheid via de World Series, een competitie waar in de toplanden het tegen elkaar opnemen, is sinds eind vorig jaar uit beeld toen Nederland kwalifica tie net miste. Het EK is nu de voornaamste kans. „Wij zijn op een EK in staat om van iedereen te winnen", stelt Krijn de Schutter, technisch direc teur van de NRB, de rugbybond. „Onze concurrenten zijn Enge land, Frankrijk, Spanje, Ierland en Rusland. We horen bij de top zes van Europa", zegt bondscoach Chris Lane. „Al die landen hebben de potentie om naar de Olympi sche Spelen te gaan." Maar de plek ken zijn uiterst schaars. Lane is sinds het najaar van 2013 bondscoach. De Australiër is on der de indruk geraakt van de Ne derlandse vrouwen, die een na tuurlijke achterstand hebben op een groot deel van de (rugby)we- reld). „Nederland is geen traditio neel rugbyland. Onze speelsters hebben de vaardigheden om bij de top twaalf van de wereld te horen, maar de snelheid ontbreekt. Speel sters uit andere landen kunnen veel op intuïtie doen. Dat hebben ROUTES NAAR RIO DE JANEIRO wij niet." Minder denken, sneller handelen is zijn devies dat uitein delijk naar Rio moet leiden. Is het niet wat kort dag om nog zo'n om slag te maken? „Nee", is Lane stel lig. „Ik zie hoeveel progressie er ge maakt is sinds we gericht met de beslissingssnelheid bezig zijn." De Australiër kan putten uit een groep van achttien vrouwen met een A-status van NOCNSF, sinds 2011 fulltime bezig met hun sport. Hij heeft er twaalf opgeroepen voor de aanloop naar het EK. Vijf van hen zitten voor het eerst in de wedstrijdselectie. Lane vindt het tijd voor anderen. Twee, onder wie Pleuni Kievit van The Dukes, stromen zelfs recht streeks door vanuit de jeugd. De fi nanciële problemen bij de NRB staan volgens technisch directeur De Schutter los van het traject van de Sevensvrouwen. „Het program ma is dankzij andere partners sta biel, we kunnen het hoe dan ook doorzetten." MÜNCHEN - Bayern München wacht na twee competitiewed strijden op de eerste zege van de tweede helft van het seizoen. De koploper van de Bundesliga moest gisteren genoegen nemen met een gelijkspel tegen Schalke TOKIO - De Japanse voetbalbond heeft bondscoach Aguirre ontsla gen. De Mexicaan lag al langer on der vuur wegens vermeende be trokkenheid bij matchfixing. Hij slaagde er vorige maand niet in met Japan de Azië Cup te prolon geren. De ploeg werd al in de kwartfina les uitgeschakeld door de Verenig de Arabische Emiraten. door Martijn Krullaars APELDOORN - De beste tennissters van Nederland krijgen komend weekeinde een unieke kans om het verblijf in de wereldgroep van de Fed Cup te verlengen. Slowakije verschijnt verzwakt in Apeldoorn, waardoor de kansen voor de ploeg van bondscoach Paul Haarhuis aan zienlijk stijgen. PSV ook met tien man veel te sterk door Rik Elfrink Dominika Cibulkova ZEIST - Het Nederlands vrouwenelf tal oefent in april, in de aanloop naar het WK in juni in Canada, te gen IJsland en Noorwegen. Beide duels zijn uitwedstrijden, die staan gepland op 4 en 8 april. door Pim Dikkers AMSTERDAM - Het was een droom, vier jaar geleden bij de start van de 'Road to Rio'. Nu de Olympische Spelen in de Braziliaanse stad vol gend jaar al daar zijn, is het verge zicht van toen nu de realiteit voor de Nederlandse Sevensvrouwen. Voor de Sevensteams zijn er drie routes die naar de Olympische Spelen kunnen leiden. Voor Oran je is de weg via de World Series uit beeld, de beste vier van die competitie plaatsen zich voor Rio. Plaatsing kan ook via het EK, dat over twee ronden gespeeld wordt: 13-14 juni in Kazan en 20-21 juni in Brives. De winnaar gaat naar de Spelen. Als de Europees kampioen bij de vier tickets van de World Se ries hoort, gaat de nummer twee. Een laatste mogelijkheid is kort voor de Spelen, in juni 2016, via een verkapt WK zonder de al ge plaatste deelnemers. In totaal zijn er twaalf plekken. 04 (1-1).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34