andacht voor natuur en recreatie in de Zeeuwse delta Landbouw wil voldoende zoet water ZEELAND 33 Middelburg VLISSINGEN - „De staatssecretaris heeft ge lijk als ze zegt dat er mogelijkheden zijn voor de landbouw die afhankelijk is van neerslag. Mede omdat het klimaat aan het veranderen is, met perioden met veel neerslag en perioden met langere droogte, moeten we verstandig met zoet water om gaan. Nu verkwisten we nog te veel", rea geert ZLTO-voorzitter Peter de Koeijer op de natuurvisie. Hij voegt er wel aan toe, dat over die mate rie veel meer kennis ontwikkeld moet worden. Momenteel worden er bij Kerk- werve en Ovezande proeven gedaan met zoetwaterbellen. Een alternatief zou ook dieper draineren kunnen zijn, suggereert De Koeijer. Momenteel liggen de drains op 70 centi meter en op die manier wordt veel zoet water afgevoerd. Als de drains dieper lig gen voeren ze juist zout water af. Maar daar moet meer over bekend worden. De Koeijer is op de hoogte van de plan nen die voor Zeeland in de natuurvisie van Dijksma staan. Hij heeft er ook niet te veel problemen mee. „Als het over de Del ta gaat kan ik me er wel iets bij voorstel len, dat er veel over natuur in staat. Maar ze zou de landbouw tekort doen als er he lemaal niets over landbouw in zou staan. Dat is gelukkig niet het geval." De Koeijer kan dus wel leven met de plan nen van de staatssecretaris, maar dan moet er daar waar het mogelijk is wel een alternatief als zoetwatervoorziening te genover staan. Dat kan volgens hem voor Tholen op een vrij eenvoudige manier. Ge bruik makend van de zoetwaterkanalen in het westen van Brabant kan het zoete water met een pijp onder de Eendracht aangevoerd worden naar de gemeente Tholen. Als dat geregeld kan worden voor ziet De Koeijer voor de agrariërs geen al te grote problemen op het moment dat het zoute water dieper de delta instroomt. Voor zilte teelten ziet hij nog niet veel toe komst. De teelten op zich lukken wel. Dat is het probleem niet. Maar de opbreng sten zijn slechts decimalen van de op brengsten die met zoete groenten teelten behaald worden. WOENSDAG 4 FEBRUARI 2015 Aan de oevers van het Veerse Meer is ruimte voor actieve recreatie, natuurontwikkeling en op het water voor visserij. archieffoto Willem Mieras Door onder meer zandsuppleties ontstaan brede stranden die goed zijn voor de kustveiligheid en ruimte bieden aan de recreant. foto Ronald den Dekker Op een aantal plaatsen langs de kust is ruimte voor dynamische kustontwikkelingen, onder meer met de aanleg van slufters. Dat brengt weer een typische kustvegetatie met zich mee. foto Hollandse Hoogte Peter de Koeijer, voorzitter van de landbouworganisatie ZLTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33