Prachtig vergezicht maar hoe nu verder? Staatssecretaris Sharon Dijksma heeft haar 'Natuurambitie Grotere Wateren 2050 en verder' gepresenteerd. 32 ZEELAND NATUURAMBITIE Voor het Haringvliet en het Hollands Diep wil de staatssecretaris verder gaan dan het huidige Kierbesluit voor de Ha- ringvlietsluizen. Wat haar betreft gaan de sluizen verder open. Dan ontstaat een getijdegebied tot diep in de Bies- bosch en kunnen trekvissen stroomop waarts zwemmen tot ver in Duitsland en Frankrijk. Dat alles heeft weer wel consequenties voor de zouwaterindringing, realiseert de staatssecretaris zich. Er is nog te wei nig kennis om te kunnen bepalen tot waar het zoutwater dan zal komen. Een deel van de innamepunten in het Ha ringvliet is dan al naar het oosten ver plaatst in verband met de aanleg van de Kier in het Haringvliet. Tijdens uitvoe ring van het Kierbesluit zal al doende er varing worden opgedaan. Door klimaatverandering en zeespie gelstijging verandert de beschikbaar heid van zoetwater voor de landbouw in de Zuidwestelijke Delta. Deze 'auto nome ontwikkeling' staat los van de na- tuurambitie, schrijft Dijksma. Maar de natuurambitie kan wel kansen bieden voor de landbouw. De verwachting is dat er ook in gebieden zonder externe wateraanvoer mogelijkheden blijven voor landbouw. Dat is nu al te zien op Schouwen-Duiveland, Walcheren en Noord-Beveland. Met neerslag als enige zoetwateraanvoer is daar goede land bouw mogelijk, als zich op de percelen tenminste een regenwaterlens kan op bouwen. Verder doet ze de suggestie om het wa ter meer in de richting van steden en dorpjes te brengen, door middel van in novatieve Deltadijken. Dat kan binnen- dijkse natuurontwikkeling opleveren en stadjes met een waterfront, wat weer goed is voor recreatie en toerisme. Voor die laatste sector is volgens de staatsse cretaris sowieso meer ruimte beschik baar. Want in de nota van Dijksma wordt gestreefd naar brede duin en strandrepen die bijdragen aan de kust- veiligheid. In de kustzones is ook ruim te voor zon-, getijde- en windenergie. dat de draagkracht van het systeem al aan zijn top zit. Er moet meer voedsel aanbod komen en een meer open delta kan daaraan bijdragen, schrijft ze. Als het om de Grevelingen en het Vol- kerak-Zoommeer gaat zouden eigenlijk de compartimenteringswerken die in het kader van het Deltaplan zijn aange legd, voor een deel aangepast moeten worden. Het Grevelingenmeer moet weer met de Noordzee in verbinding worden gebracht en het Volkerak-Zoom meer met de Grevelingen of de Ooster- schelde. Ook dat is geen nieuw idee. Overigens kan in die situatie ook in de Grevelingen zandhonger ontstaan, waar schuwt Dijksma. Vanuit het oogpunt van een natuurlijke ontwikkeling is het wenselijk in het Veerse Meer meer natuurlijke dynamiek te laten terugkeren. Een gedempt getij zou zorgen voor een meer natuurlijke si tuatie die past bij dit deltawater en kan extra mogelijkheden bieden voor de vis serij. Wat dat betreft zijn al goede erva ringen opgedaan met het doorlaatmid- del Katse Heule. De draagkracht van de Oosterschelde zit aan zijn top. Er moet meer voedselaanbod komen In het voorwoord van de Natuur ambitie beschrijft Sharon Dijks ma hoe ze als kind vaak naar de Wadden ging. En meteen al op de veerboot de ervaring had dat ze in een andere wereld was. Ze wist toen nog niet hoe waarde vol het gebied eigenlijk is. En dat geldt voor veel Nederlanders nog steeds. Ze weten niet hoe waardevol de grotere wateren in Nederland zijn. Dijksma wil daar met haar notitie iets aan doen. Meer mensen bewust maken en laten genieten van de waarde van de grotere wateren in Nederland. Onder de grotere wateren wordt ver staan: de Zuidwestelijke Delta, de grote rivieren, de kust, de Wadden, het IJssel- meer en de Noordzee. Zoals ook al uit de titel blijkt ademt het stuk vooral natuur. Weliswaar met de kanttekening dat die samen moet gaan met een krachtige economie. Maar het is toch vooral natuur wat de klok slaat. Voor Zeeland zijn de ideeën die Dijks ma in haar nota ontvouwt niet nieuw. De zandsuppletie op de Roggenplaat is er in verwerkt, de voornemens met be trekking tot het beperkt getij op het Gre velingenmeer en soortgelijke plannen voor het Veerse Meer. Voor de Westerschelde denkt Dijksma aan het beperken van de stroomsnel heid van de rivier, met behulp van een zandbank of zandeiland in de monding van de Westerschelde, zonder dat de scheepvaart daardoor belemmerd wordt. Wat de Oosterschelde betreft waar schuwt de staatssecretaris voor het feit VLISSINGEN - Björn van den Boom van Natuurmonumenten is best tevreden over de natuurvisie van de staatssecreta ris. Hij noemt het een mooie stip aan de horizon, maar hij stelt er wel onmiddel lijk de vraag bij: waar is het actieplan? „Het is een prachtig vergezicht. Maar hier hoort een agenda bij. Die mis ik. Hoe gaat het nu verder met deze plan nen." Hij geeft aan dat met verschillende pro jecten al wordt gewerkt aan doelstellin gen uit de natuurvisie. Ook in het stuk van de staatssecretaris wordt verwezen naar projecten die al in gang zijn gezet of die al of niet met behulp van particu liere (natuurbeschermings)organisaties uitgevoerd gaan worden. „Maar dan gaat het om zogenaamde quick wins. Wij zouden liever de big wins zien." Van den Boom vindt het opmerkelijk dat onder de natuurvisie de handteke ning staat van slechts één staatssecreta ris, die van Sharon Dijksma. Hij mist de handtekening van het departement van Melanie Schultz van Haegen van Infra structuur en Milieu. Het zou volgens hem sterker zijn als bei de departementen aangeven dat ze er ge zamenlijk de schouders onder willen zetten. Toch is de natuurbeschermingsorganisa tie niet negatief over de ideeën die Dijks ma heeft gelanceerd. Of zoals in de offi ciële reactie van Natuurmonumenten staat: Een visie op een veilig waterland schap, waar een veerkrachtige natuur minder mensenhanden nodig heeft en ruimte biedt voor de regionale econo mie. Natuurmonumenten is wel blij met de natuurvisie van Sharon Dijksma maar wil wel graag weten hoe en wanneer ze verder gaat. Ofwel geen woorden maar daden. Want uitvoering van de plannen uit de natuurvisie vergt ook een behoor lijke inspanning van het Rijk. Een nota die veel natuur ademt Sharon Dijksma, staatssecretaris door René Schrier Björn van den Boom van Natuurmonumenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32