Levensloopbestendige woning in een oud jasje Slapend geld Christenunie wil meer bemoeienis provincie bij huisvesten vluchteling iKtoSiS?* ZEELAND 27 commentaar Voorstellen over Hedwigepolder weggestemd Kinderafdeling ADRZ krijgt Bronzen Smiley BORSSELE - Ze stonden al drie jaar leeg, de twee aan elkaar gebouwde arbeiderswoninkjes aan de Catalij nestraat in Borssele. Van binnen gedateerd, van buiten vervallen. Het jonge stel Richard Sterk (23) en Mirjam van Koeveringe (21) geeft ze een nieuw leven, mede dankzij 25.000 euro uit de Provin ciale Impuls Wonen. „We hebben de twee huisjes aan elkaar gekoppeld en zijn bezig om ze van binnen totaal te modernise ren. Het wordt een nieuwe, com fortabele woning in een oud jasje. Voor 12 juni moet het karwei af zijn, want dan gaan we trouwen!" Richard en Mirjam werken sinds een jaar als leerkrachten in het ba sisonderwijs. Hij zit nu in de kost in Kruiningen, zij woont bij haar JUWELIER MINDERHOUD 571284 601559 ouders in Borssele, schuin tegen over de twee pandjes. „We wilden een eigen woning. Huur, want we dachten dat we een hypotheek niet konden betalen. Maar ja, de woningprijzen zijn de laatste jaren gedaald en de rente is laag. Dan ga je er toch over nadenken." Ze lieten hun oog vallen op de pandjes Catalijnestraat 10-12-14 (de laatste is een schuur). „Daar woon den indertijd een broer en een zus die kort na elkaar overleden. Het stond de laatste drie jaar leeg. Eerst werden de drie kavels afzonderlijk aangeboden, maar dat trok geen ko pers. Toen is het van de markt ge haald en later als één object aange boden", vertelt het stel. De vraagprijs was 139.000 euro. Ri chard en Mirjam wisten er 9000 De partij vindt dat de provincie deels de regie en coördinatie van de vluchtelingenopvang op zich moet nemen, zodat statushouders hier snel een thuis vinden. De fractie is bovendien benieuwd naar de effecten van de beschik baarheid van sociale huurwonin gen in Zeeland. In schriftelijke euro af te praten. „Dan zaten we echt precies aan het maximum wat we bij de bank konden lenen." Als Mirjams vader geen friet had gebakken, waren ze mogelijk de provinciale subsidie misgelopen. „Want onder de frituurpan lag een opengeslagen PZC. Mijn vader zag daarin bij toeval een adverten tie van de provincie over de Pro vinciale Impuls Wonen. Zo kon den we onze uitgaaf terugbrengen naar 105.000 euro. Zonder dat geld Voor 12 juni moet het afzijn, want dan gaan we trouwen! vragen aan Gedeputeerde Staten doet de fractievoorzitter Paul Co- lijn de optie aan de hand status houders gegroepeerd te huisves ten. „Worden ook leegstaande (kantoor)panden meegenomen als mogelijke locaties?" Uit cijfers van het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) blijkt dat de Zeeuwse gemeenten vorig jaar gezamenlijk voor 371 vluchtelingen met een verblijfsta tus huisvesting hebben geregeld. Dat zijn er 93 minder dan de wet telijke taakstelling die gold voor 2014. De Christenunie wijst naar onder zoek van de NOS waaruit blijkt hadden we de woning van binnen ook nooit honderd procent kun nen vernieuwen. Dan hadden we oude elementen moeten laten zit ten." De gekoppelde woningen zijn ge stript, opnieuw ingedeeld, geïso leerd en worden nu afgebouwd door de lokale aannemer Cor- bouw. In het weekeinde helpen het stel, familie en vrienden mee. „Het wordt echt mooi. Alles wordt nieuw. De woonkamer annex keu ken en badkamer krijgen vloerver warming, de badkamer een inloop douche. Onze slaapkamer bevindt zich ook op de begane grond. In principe hoefje niet boven, waar we twee slaapkamers maken, te zijn. Ook een oudere zou hier uit de voeten kunnen." dat landelijk ruim een kwart van de gemeenten verdere problemen voorziet met de huisvesting van vergunninghouders. „Uit enig on derzoek blijkt dat ook gemeenten in Zeeland steeds meer moeite hebben met de huisvesting. Ons bereiken zorgwekkende signalen dat een aantal gemeenten moge lijk de wettelijke taakstelling van 2015 niet zal realiseren", aldus Co- lijn in een toelichting bij de vra gen. Hij wil weten of GS die signa len ook kent en al actie heeft on dernomen. Ook is hij benieuwd naar de actuele verwachting van het aantal vluchtelingen dit jaar voor Zeeland. De Zeeuwse gedepu teerden zijn eensge zind in hun kritiek op D66-leider Alexander Pechtold. De sugges tie dat Zeeland 100 miljoen eu ro heeft liggen en daarmee de regionale economie zou kun nen stimuleren, raakt kant noch wal, meldt het college. Of de uitlatingen van Pechtold zo als geopperd werd inderdaad in de categorie verkiezingsreto riek vallen, is de vraag. En ei genlijk is dat niet zo relevant. Relevanter is de vraag of hij met zinnige aanbevelingen komt. Het antwoord op die vraag luidt ja. Diverse provin cies hebben - dankzij de ver koop van energiebedrijven - miljarden op de plank liggen. Voor dat geld zijn veel zinnige bestemmingen te bedenken. Voor een relatief armlastige provincie als Zeeland geldt dat niet. Daar hebben de gedepu teerden gelijk in. Dat neemt niet weg dat Zeeland nog eens goed zou kunnen inventarise ren waar slapende miljoenen, bijvoorbeeld in de vorm van on roerend goed, liggen. DEN HAAG - De Tweede Kamer steunt geen van de voorstellen die PVV, SGP en CDA vorige week hebben gedaan in het debat over de Hedwigepolder. Bij elkaar dienden ze zeven mo ties in. Daarin werd onder meer gevraagd naar onderzoeken over de uitbreiding van de haven van Antwerpen en de gezondheid van de Zeeuwse bevolking (omdat de Hedwige op zou slibben met ver vuild slib). Ook werd gevraagd geen onomkeerbare stappen te zetten voordat eigenaar Gery De Cloedt is onteigend en om omzet ten van vruchtbare landbouw grond in natuur tegen te gaan. GOES - De kinderafdeling van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis heeft een onderscheiding gekre gen voor de goede voorzieningen voor kind en ouders. De Stichting Kind en Ziekenhuis kent Bronzen, Zilveren en Gou den Smileys toe aan ziekenhuizen die zich daarmee positief onder scheiden. Het ADRZ heeft een Bronzen Smiley ontvangen. De Stichting Kind en Ziekenhuis is de patiënten- en consumentenor ganisatie voor kinderen in de zorg. De organisatie kijkt in hoe verre de zorg rekening houdt met de behoeften van kinderen, zoals wegnemen van angst en stress. WOENSDAG 4 FEBRUARI 2015 Richard Sterk en Mirjam van Koeveringe laten van twee oude woninkjes aan de Catalijnestraat in Borssele een nieuw, duurzaam en levensloopbestendig huis maken. Een bijdrage van 25.000 euro uit de Provinciale Impuls Wonen maakt het project haalbaar, foto Marcelle Davidse Wij hebben interesse in uw gouden en zilveren sieraden. Bijv. Zeeuws, modern, bestek, munten enz. Maar ook bloedkoraal, granaten en rouwkralen. Wij taxeren het op reële waarde en kopen het bij belangstelling contant in. Bel voor meer informatie. www.juwelierminderhoud.nl westkapelle arnemuiden door Marcel Modde MIDDELBURG - De Zeeuwse ge meenten zijn vorig jaar tekortge schoten in de opvang van vluchte lingen. Voor 2015 ziet het er niet veel beter uit, vreest de Statenfrac tie van de Christenunie. Richard en Mirjam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27