Digitale muurkrant lokt studenten naar stembus D NS rijdt Zeeuwse stations voorbij als dat nodig is voor dienstregeling Pik tussen deur-politiek Ay 4 y* 4 Subsidie alleen beschikbaar voor huizen van voor 1970 PROVINCIALE IMPULS WONEN 26 ZEELAND 18 maart 2015 Provincie trekt dit jaar 3,5 miljoen euro uit voor bijdragen in sloop, samenvoegen of opknappen huizen. woensdag Juffrouw Rooijakkers zat op haar knieën voor me en probeerde me uit alle macht te helpen, terwijl ik krijste als een speenvar ken. Ik had te gehaast de rits van mijn broek dichtgetrokken en een klein stukje Guido was tussen de rits gekomen. Ik was een kleuter maar ik weet nog heel goed hoe het voelde. Daarom ook was ik geshock eerd toen ik las wat het éne Par tij voor Zeeland-lid, het andere in een mail toewenste. 'Je kan je pik ook tussen de deur hou den en dan hard dichtslaan'. Dat wenst een man een andere man toch niet toe? Maakt niet uit wat hij gedaan heeft. En o ironie, die bepaald man- onvriendelijke pik-tussen- deur-suggestie kreeg PvZ-lid Marijn de Koeijer te horen om dat hem werd verweten zich in mails te vrouwonvriendelijk uit te drukken. Och, de Partij voor Zeeland- Een provinciale partij die zich al jaren hard maakt voor de ver nietiging van de akkerdistel en kiezersbedrog pleegt door te blijven strijden voor het feite lijk verloren Hedwige-dossier. Een onderwerp waar de provin cie niets over te zeggen heeft. Jaren geleden was ik nog getui ge van een partijvergadering waar de voorzitter het aan de stok had met mede-oprichter en boegbeeld Johan Robesin. Robesin is inmiddels wegge stuurd, de toenmalige voorzit ter heeft zich ook al weer twee partijen verder door de regiona le politiek heengeruzied. Onenigheid en achterklap. Het lijkt wel een regel, hoe kleiner de partij, hoe groter de ruzies. Regionale politici, ze stappen naar andere partijen of vormen kansloze eenmansfracties. Mensen die wel verslaafd lijken aan het politieke spelletje: ze zouden de maatschappij beter van dienst zijn wanneer ze op een voetbalveld lijnen trekken of kofïieschenken in de soos. Ene Marianne schreef me na een column de volgende reac tie: „Ik ken u niet, maar is de po litiek niet iets voor u?" Ongetwijfeld heel aardig be doeld hoor Marianne, maar nee. Politiek, niks voor mij. Ik was misschien maar een kleutertje, maar ik weet nog steeds hoeveel pijn het deed. Hll l JT-1 m i md '!E m VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN De provincie gaf de communica tiestudenten eind vorig jaar de op dracht een social media-campag ne te bedenken, gericht op Zeeuw se studenten. Het plan voor de di gitale muurkrant, die binnenkort in de lucht gaat, is volgens de pro vincie het meest kans rijk. Vierdejaarsstu dente Maaike van Driel (34) uit Yerseke is één van de beden kers uit het winnende team en gaat de cam pagne de komende an derhalve maand opzet ten en uitvoeren. „Het is de bedoeling dat het een facebook- pagina wordt, die ge maakt is door studen- Maaike van Driel ten en voor hun mede- foto Ruben Oreel studenten", legt Maaike uit. „We selecteren nieuws over de verkie zingen, interviewen politici en brengen verslag uit van activitei ten voor studenten. We gaan ook studenten interviewen over hun stemgedrag en onderwerpen die ze belangrijk vinden. Ze kunnen via onze pagina ook vragen stel len aan politici." De studenten willen ook een debat en een ver- kiezingsontbijt houden. „Wij zijn een netwerkgeneratie. We willen dingen zélf doen. We denken dat studenten zich meer betrokken voelen en overgehaald worden als ze zien dat medestudenten en thousiast zijn en als ze nieuwsbe richten lezen die voor hen interes sant zijn." Maaike heeft gemerkt dat veel stu denten in Zeeland weinig interes se hebben voor de provinciale po litiek. „Studenten weten heel goed wat ze zelf belangrijk vin den, maar de uitspraken van poli tici vinden ze vaak abstract. 'Wat kan de politiek voor mij berei ken?', daar zijn ze nieuwsgierig naar." Bovendien we ten niet alle jonge ren hoe het stem men werkt. „We wil len daarom op de facebookpagina ook veel praktische infor matie verstrekken." MIDDELBURG - Voor woningeigena ren die dit jaar hun oude huis wil len slopen, samenvoegen met een huurpand of bloksgewijs opknap pen, ligt 3,5 miljoen euro subsidie klaar bij de provincie. Vanaf van daag houdt ze in verschillende plaatsen hierover spreekuur. De provincie opent een nieuwe subsidieronde vanuit het program ma Provinciale Impuls Wonen. Van 2013 tot 2018 is 21 miljoen euro be schikbaar. Het doel is vooral particuliere wo ningen toekomstbestendig te ma ken. Zo zal op termijn het aantal ge zinnen met kinderen afnemen en het aantal alleenstaanden toene men. Ouderen blijven bovendien langer zelfstandig wonen, wat aan passing van woningen vereist. Ook zijn woningen soms te zeer verou derd dan wel verkrot. Deze ontwikkelingen kunnen gro te gevolgen hebben. De provincie voorziet dat een deel van de Zeeuw se particuliere woningen straks on verkoopbaar blijkt of in elk geval sterk in waarde is gedaald. Gewoon weg omdat er geen vraag naar is. Particuliere eigenaren komen daar door 'vast te zitten' in hun woning of raken die na vererving niet meer kwijt. De kans op leegstand en ver paupering is dan levensgroot. En dat heeft dan weer een negatief ef fect op de waarde van omliggend vastgoed en uiteindelijk de leefbaar heid van een wijk of buurt. Van de vastgoedmarkt is weinig te verwachten. Die kan of wil niet veel investeren in verbetering van de bestaande woningen. Op hun beurt laten particulieren niet zo snel hun onverkoopbare woning slopen. De subsidieregeling moet een duw tje aan de kar geven. In 2013 ging 2,5 miljoen euro naar 6 projec ten, waarvan 2,3 miljoen naar de ombouw van de Zware Plaatwerke rij in Vlissingen. Vorig jaar trokken meer particulieren aan de bel. Er werden 37 projecten voor in totaal 3,5 miljoen euro gehonoreerd. Het gros betreft sloop. De meeste aan vragen komen uit de krimpgebie- den Zeeuws-Vlaanderen en Schou- Provincie voorziet dat een deel van de Zeeuwse particuliere woningen straks onverkoopbaar blijkt. wen-Duiveland. Ook Vlissingen scoort hoog. Gedeputeerde Carla Schönknecht stelt tevreden vast dat de Provincia le Impuls Wonen bekender wordt. „Dat komt ook door succesverhalen in verschillende dorpen. Bijvoor beeld in Graauw stond een uitge brand pand leeg. De asbestplaten vielen op de stoep. De buren koch ten het pand, lieten het met 25.000 euro subsidie van onze kant slo pen, trokken de kavel bij hun per ceel en plaatsten een schuur terug. Bijkomend voordeel is dat het uit zicht op de polder is verbeterd. Ook elders in het dorp is een wo ning gesloopt. Daar knapt Graauw van op." De subsidieregeling is wat Schön knecht betreft meer dan een drup pel op een gloeiende plaat. Behalve dat particulieren net dat financiële ruggesteuntje krijgen om een wo ning te laten slopen/herbouwen, profiteert ook bouwend Zeeland van de Provinciale Impuls Wonen. De projecten die dankzij de subsi die de afgelopen twee jaar zijn uit gevoerd, leveren de aannemerij voor 70 miljoen euro aan werk op. Staatssecretaris Wilma Mansveld (Infrastructuur) schrijft dat aan de Tweede Kamer. Per uur rijden vier treinen tussen Vlissingen en Lelystad. Normaal stoppen ze op alle Zeeuwse stations. Maar bij een vertraging van meer dan 18 minuten kan de NS ervoor kiezen om één of meer kleinere stations tussen Bergen op Zoom en Vlis singen over te slaan. Dat gebeurde in 2014 bij: Bergen op Zoom (2 keer), Rilland-Bath (62), Krabben- dijke (62), Kruiningen-Yerseke (59), Kapelle-Biezelinge (60), Goes (1), Arnemuiden (57), Mid delburg (1) en Vlissingen-Sou- burg (51). Hoewel het lijkt alsof treinen Zeeuwse stations vaak voorbij rijden, gebeurt het relatief zeer weinig. Afgezet tegen het aantal keer dat treinen bij Zeeuw se stations moeten stoppen, rij den ze maximaal in 0,25 procent van de gevallen voorbij. Opvallend is dat treinen in verge lijking met 2013 Kruiningen-Yer seke 18 keer en Vlissingen-Sou- burg 7 keer vaker voorbijreden. D66 en Christenunie hebben eer der opheldering gevraagd over het voorbijrijden van Zeeuwse sta tions. Volgens Mansveld zijn er si tuaties waarin NS er juist voor kiest om geen stations over te slaan. Bijvoorbeeld wanneer de trein erg vol is of de voorafgaande trein is uitgevallen. De intercity stopt in ieder geval op Bergen op Zoom, Goes en Middelburg. Door stations over te slaan is er precies voldoende tijd om na keren in Vlissingen weer op tijd te vertrek ken richting Roosendaal. Daar door wordt de vertraging niet 'doorgegeven' aan andere treinen. Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Een digitale muur krant op Facebook moet zo veel mogelijk Zeeuwse studenten naar de stembus trekken tijdens de Pro vinciale Statenverkiezingen op 18 maart. Dat idee heeft een groepje communicatiestudenten van de HZ in Vlissingen bedacht. Studenten die het leuk vinden om ook een bij drage te leveren aan de muurkrant, kunnen zich aanmelden via www.jouwzeeland.nl Geld om krot te laten slopen door Frank Balkenende e Provinciale Impuls Wonen is met name bedoeld om particu liere woningen uit de markt te halen dan wel toekomstbestendig te maken, maar ook gemeenten, bedrij ven, stichtingen en corporaties kunnen subsidie aanvragen. Een woning voldoet als hij van voor 1 januari 1970 stamt en een maximale WOZ-waarde heeft van 170.000 euro. Een aanvraag maakt meer kans als er extra punten worden gescoord, bijvoor beeld door twee woninkjes samen te voegen en ze vervolgens duurzaam en levensloopbestendig te maken. Ook verbetering van de leefomgeving le vert punten op, net als ligging in een krimpgebied. Spreekuren (allemaal aanvang 19.00 uur): - 4 februari in het gemeentehuis van Sluis in Oostburg - 5 februari in het gemeentehuis van Goes - 5 februari bij Bouwadvies Zeeland in Kloosterzande - 9 februari in het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland in Zierikzee -10 februari in het gemeentehuis van Terneuzen -12 februari in het gemeentehuis van Vlissingen door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De NS blijft Zeeuwse stations overslaan als ze dat nodig vindt voor de dienstregeling. Maat regelen om dat te voorkomen zijn er niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26