Tijdens oorlog in Kroatië vond geen genocide plaats' Na vijftig jaar vervolg op 'To Kill a Mockingbird' 10 BUITENLAND STRIJD IN OEKRAÏNE VS wil wel wapens aan Oekraïne geven, Duitse bondgenoot niet zo ver. BELLA ITALIA! DEN HAAG - Servië heeft geen vol kerenmoord (genocide) gepleegd op Kroaten tijdens de oorlog tus sen 1991 en 1995. Dat is het oor deel van het Internationaal Ce- rechtshof in Den Haag. Het VN-hof deed gisteren uitspraak in de zaak, die door Kroatië was aangespan nen. Het hof wees ook een soortge lijke tegendaim van Servië af. De zaak heeft zich zestien jaar voortgesleept. Beide landen zijn blij dat er eindelijk een uitspraak is, ook al werden hun klachten af gewezen. Kroatië en Servië heb ben beide tijdens de oorlog misda den begaan, zei rechter Peter Tom- ka, maar er is geen bewijs dat er sprake is van bewuste voorberei ding. „Dit markeert het einde van een hoofdstuk uit het verleden", rea geerde de Servische minister van Buitenlandse Zaken Nikola Selako- vic. Zijn Kroatische collega Vesna Pusic koos ongeveer dezelfde woorden. Ze zei te hopen op 'een betere en veiliger toekomst voor mensen in dit deel van Europa'. De Kroatische regering beschouw de onder meer de verwoesting van de stad Vukovar door Servi sche troepen, in 1991, als volkeren moord. Het Joegoslavische leger, dat in de praktijk vooral uit Ser viërs bestond, viel de stad aan na dat Kroatië zich onafhankelijk had verklaard. Tienduizenden Kroaten werden verdreven en zo'n 260 mannen doodgeschoten. Het hoogste hof van de VN oor deelt twintig jaar na dato dat Ser vische en Kroatische troepen wel iswaar misdaden hebben begaan, vooral aan het begin van de oor log, maar dat dit geen genocide kan worden genoemd. Kroatië eis te herstelbetalingen. Ook in de afgewezen Servische te gendaim viel het zware woord 'ge nocide'. Die aanklacht draaide om het bombarderen en verdrijven van zo'n 200.000 etnische Ser viërs uit het gebied Krajina door het Kroatische leger en de moord op honderden achtergebleven bur gers in 1995. Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag wijst claims van Kroaten en Serviërs af BERLIJN - De Duitse bondskanse lier Angela Merkel (CDU) be spreekt maandag bij een bezoek aan Washington met president Obama de mogelijkheid van wa penleveranties aan Kiev. Tot nog toe probeerde het Westen met di plomatie en economische sanc ties jegens Rusland de crisis in Oekraïne te bezweren. Een aantal deskundigen, van wie enkelen deel uitmaken van de Amerikaanse regering, dringt in een rapport aan op het zenden van defensief wapentuig. Zonder de hulp van moderne, Amerikaan se verdedigingswapens, redene ren zij, zal Kiev de oorlog met de door Rusland gesteunde rebellen in het oosten verliezen. Sterker: indien het Westen niet duidelij ker maakt dat het de verdediging van een onafhankelijk Oekraïne serieus neemt, dreigt de interna tionale veiligheidsorde door de 'Russische agressie' in te storten. Volgens de New York Times wil de Amerikaanse regering aan de ze druk toegeven. Maar Obama wil eerst overleggen met zijn be langrijkste Europese partner in de ze crisis: Angela Merkel. Zij staat voor een duivels dilem ma. Bij een bezoek deze week aan Boedapest sloot zij Duitse wapen leveringen uit. Ook minister van Buitenlandse Zaken, Frank Wal ter Steinmeier (SPD), zegt dat een militaire oplossing niet mogelijk is. „Aan de onderhandelingstafel worden oorlogen beëindigd, niet door de loop van een geweer." De gezaghebbende Süddeutsche Zeitung waarschuwt: 'Wapenleve ranties zijn niets minder dan een oorlogsverklaring aan Rusland'. Wapens voor Kiev kunnen het westerse kamp splijten. Landen als Polen en de Baltische staten, die de hete adem van Moskou in hun nek zeggen te voelen, pleiten ervoor. Maar andere landen, en niet alleen de traditioneel pacifis tische Duitsers, zijn huiverig. De hoop van de voorstanders is dat Poetin en de opstandelingen zich zullen laten afschrikken als De hoop van voorstanders van wapenleveranties is dat Poetin en de opstandelin gen zich laten afschrikken Ruim vijftig jaar na het ver schijnen van To Kill a Mocking bird (in het Nederlands als Spaar de Spotvogelkomt er een tweede roman uit van schrijf ster Harper Lee. Go Set a Watch man is het vervolg op To Kill a Mockingbird en beschrijft het le ven van hoofdpersonage Jean Louise 'Scout" Finch wanneer ze is opgegroeid. Lee schreef Go Set a Watchman als eerste, maar moest het van haar uitgever herschrijven van uit het perspectief van Finch. To Kill a Mockingbird, waarvan zeker 40 miljoen exemplaren zijn verkocht, was het resultaat. In 1962 werd haar boek verfilmd met Gregory Peck als Atticus Finch, de vader van Scout. Hij kreeg er een Oscar voor als beste acteur. Lee was ervan uitgegaan dat Go Set a Watchman verloren was ge gaan. „Ik was een beginnend schrijfster, dus deed ik wat me ge zegd werd. Ik had me niet gereali seerd dat het bewaard is geble ven, dus ik was verrast en blij dat mijn vriendin Tonja Carter het ontdekte", zegt ze in The New York Times. Man schuldig bevonden aan wraakporno Een man die in de VS een website voor zogenoemde wraakporno runde en slachtoffers via een an dere site liet betalen om foto's te verwijderen, is door een recht bank in het Amerikaanse San Die- go schuldig bevonden. Op de ene site konden boze ex-partners bij wijze van wraak naaktfoto's van hun ex zetten. Via een andere site vroeg Kevin Bollaert uit San Die- go omgerekend ruim 300 euro om de foto's weer van internet af te halen. Volgens de rechtbank ver diende hij op die manier tiendui zenden euro's. De man is schuldig bevonden en hoort zijn straf later. BOEK NU! O Rimini s/i 0 dagen va. 289 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Q Italiaanse Bloemenrivièra 8/10 dagen va. €299 Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension O Rome, Florence en Venetië s dagen va. 399 Q Toscane, Pisa, Florence en Elba 11 dagen va. 539 Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension door onze redactie buitenland Hels besluit: wel door onze correspondent Wierd Duk Een Oekraïense soldaat houdt de wacht bij een bus waarin mensen uit Debaltseve gisteren wachten op vertrek. De stad is de afgelo pen dagen belegerd door separatis ten. foto Petr David Josek AP/HH NEW YORK SAN DIEGO NU VANAF effeweg.nl M. «f? H ..«.J 1 Highlights: San Marino, Pesaro, Urbino, Ravenna, dagtocht Venetië Bezoek o.a. Diano Marina, San Remo, Cöte d'Azur, Genua, Portofino, Monaco Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension Bezoek ook San Marino, Fiuggi Terme en Rimini - incl. tours Rome en Florence Highlights: Pisa, marmergroeven Carrara, Elba, Florence, CinqueTerre, Siena

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10