Co-patient helpt bij zwaar gesprek Supersmartphone voor een superprijs! Op de bon bij inspecteur Fors meer asielverzoeken 6 BINNENLAND DIERENPOLITIE interview Ze redden dieren. Agenten Erik Rodenburg en Dave Haselager vinden dat hun werk geen bijzaak is. hollands nieuwe. Kankerpatiënten kunnen zich door hen laten vergezellen bij ge sprekken in het ziekenhuis. Ze hebben niet per se medische ken nis, maar zijn een paar extra oren en ogen. Met co-patiënten is eerder in een paar ziekenhuizen proefgedraaid. Gerda Vreke (60) is toen co-pa- tiënt geweest voor enkele kanker patiënten in het Kennemer Gast huis in Haarlem. Als ex-perso- neelsfunctionaris was ze gewend aan slecht-nieuws-gesprekken, bijvoorbeeld bij reorganisaties. „Zeker bij het eerste bezoek aan de medisch specialist, als een pa tiënt de diagnose kanker hoort, is er totale verwarring", zegt Vreke. Maar ook vervolgbezoeken blij ven ingewikkeld, stelt ze. Een bekende scène is de autorit te rug naar huis, als blijkt dat de pa tiënt en zijn naaste informatie van de arts anders uitleggen. Zilveren Kruis Achmea steekt geld in het project, omdat het tijd en dus geld gaat opleveren Vreke schrijft tijdens het consult alles op wat een arts zegt. Ook stelt ze vooraf met de patiënt een lijst vragen op. „Aan de hand van die lijst controleer ik tijdens het gesprek of alles aan bod komt." Is de patiënt te overmand door emo ties, dan neemt zij het over. Het co-patiëntschap is een initia tief van de stichting ZoBeter die communicatie in de zorg wil ver beteren. Het is niet de bedoeling dat de co-patiënt meegaat in plaats van familie, stelt woord voerder Nico Mussert. „Daarvoor is de emotionele steun van fami lie veel te belangrijk. Maar ook zij kunnen te veel van slag zijn om al les op te slaan." Mussert denkt dat duidelijke ge sprekken tijdwinst opleveren en betere zorg. Daarom steekt zorg verzekeraar Zilveren Kruis Ach mea geld in het project. Volgens Mussert leert de ervaring dat pa tiënten zich na vier tot zes maan den sterk genoeg voelen om zon der co-patiënt verder te gaan. Zo- Beter gaat de komende maanden co-patiënten werven en trainen. KWF kankerbestrijding noemt het een 'prachtig project, zeker voor patiënten die niemand heb ben om mee te gaan'. „We zijn wel benieuwd hoe de co-patiënt zich verhoudt tot de naaste. Die voelt zich vaak al machteloos en mag niet aan de kant worden ge duwd." Internist Van der Linden van het Kennemer Gasthuis is enthou siast. „Ik heb de co-patiënt erva ren als een luisterend oor, een meedenkende geest en een onder steunende arm", zegt hij. De emoties kunnen hoog oplopen. Er is wel eens met een shovel en een trekker op collega's ingereden D ierenagenten Erik Ro denburg (36) en Dave Haselager (40) weten niet zeker of ze straks nog op dierenbeulen kunnen jagen. De poli tietop wil dat ze een deel van hun tijd weer aan het gewone poli tiewerk gaan besteden. „Dat is ontzettend jammer", zegt Rodenburg. „We kunnen nog altijd niet alle meldingen via alarm nummer 144 oppakken. Elke keer kiezen we: waar gaan we heen en wat laten we lig gen? Ik zou het liefst eens een rondje rij den om dieren in de omgeving in de gaten te houden, maar daar hebben we geen tijd voor." Laatst ontdekten ze een illegale hondenfok kerij. Tientallen pups zaten in kleine hok ken tussen hun eigen uitwerpselen. „Het was een donker en tochtig schuurtje", ver telt Haselager. „Het stonk er verschrikke lijk. Dan weet je meteen: deze man fokt honden om er geld mee te verdienen. Hij doet het niet uit liefde voor het ras." De eigenaar van de honden weigerde om de situatie te verbeteren, waarop de beide agenten met hulp van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit een bestuurlij ke boete konden opleggen. „Vroeger, toen er nog geen dierenpolitie was, konden dit soort broodfokkers ongestoord hun gang gaan", vertelt Rodenburg. „Meldingen wer den bij de Dierenbescherming neergelegd, maar die had veel te weinig inspecteurs om er iets aan te doen." Eind 2011, toen de dierenpolitie werd opge richt, was Rodenburg razend enthousiast. Hij meldde zich meteen aan. „Ik heb altijd al een zwak voor dieren gehad." In de begintijd werd hij nog wel eens be schimpt. „Dan vroegen ze wat ik te zoeken had bij de 'caviapolitie'. Daar kon ik om la chen. Ik wist dat ik mijn werk moest verko pen. Ik maakte foto's van de verwaarloosde en mishandelde dieren. Die foto's deelde ik met collega's en de media. Daardoor is in de regio veel waardering ontstaan voor ons werk." Graatmagere honden, in elkaar gemepte katten, dode paarden, verminkte vogels en diereigenaren die kampen met psychische problemen: Rodenburg en Haselager ko men het allemaal tegen. De eerste jaren ging Rodenburg in zijn een tje op meldingen af, maar dat werd te ge vaarlijk. „De emoties kunnen hoog op lopen." Elke week wordt hij wel een paar keer uitgescholden. Soms vallen er zelfs klappen. „Het is voorgekomen dat er met De Huawei Ascend P7 t.w.v. €349,- En iedere maand hollandsnieuwe.nl/pzc Er zijn momenten dat weginspec- teur Jan van den Doel z'n ogen bijna niet kan geloven. Als hij een stuk snelweg heeft afgezet na een ongeluk ziet hij tien, twintig, der tig auto's voorbij razen terwijl bo ven het wegdek een rood kruis brandt. „Je kunt wel de politie bel len, maar tegen de tijd dat die aan wezig is, is het te laat." Zijn vingers jeukten regelmatig, vertelt hij. Kón hij maar ingrij pen. Sinds mei vorig jaar ging het harder jeuken. Samen met zeven collega's legde Van den Doel toen het examen af om als bijzonder opsporingsambtenaar (boa) te mo gen fungeren. Hij mag nu bonnen geven aan automobilisten die een rood kruis boven de weg negeren en aan chauffeurs die hun truck op de vluchtstrook parkeren. Het papiertje hadden ze op zak, maar de officiële functie van weg- inspecteur-boa bestond nog niet. Er moest een bureaucratisch cir cus afgewikkeld worden om de functie te legaliseren. Vorig jaar vroegen 30.020 men sen asiel aan in Nederland. Dat is 75 procent meer dan in 2013. Dat blijkt uit cijfers van de Im migratie- en Naturalisatie dienst IND. Teeven hield er vo rig jaar mei nog rekening mee dat het aantal asielaanvragen zou stijgen naar 65.000. Hij ba seerde dat op een hausse aan asielverzoeken uit Eritrea in de weken ervoor. Van de 30.020 asiel zoekers deed 80 procent een eer ste asielaanvraag. De meest voor komende groepen kwamen uit Sy rië (9480), Eritrea (3930) of waren stateloos (2760, veelal Palestijnen uit Syrië). Vorige maand bleek al dat de instroom van asielzoekers vooral in oktober en november flink was gedaald ten opzichte van de maanden ervoor. door Wilma de Cort ROTTERDAM - Slecht nieuws: 'U heeft kanker'. In het hoofd van de patiënt en zijn naaste valt op dat moment dikwijls een luik dicht. Wat de arts verder vertelt over eventuele behandelmogelijkheden, ketst er vaak op af. Het Erasmus MC in Rotterdam gaat daarom co-patiënten aanbieden. Erik Rodenburg 'We vangen niet door Peter Winterman Uniek aanbod je betaalt slechts €21,- per maand! Ultra slank design Krasbestendig glas 13MP camera 275 MB, belminuten of sms'jes 500 MB extra Bij hollandsnieuwe krijg je de Huawei Ascend P7 (t.w.v. €349,-) nu voor maar €21,- per maand! Dat is inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra. De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever nóg meer MB's erbij? Kies dan voor 1000 MB extra. Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! Daar houden wij van! Bestel snel op: door Paul Bots RIDDERKERK - Ze hebben er lang op moeten wachten, maar acht weginspecteurs van Rijkswater staat in de regio Rotterdam mogen nu boetes uitdelen. DEN HAAG Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6