Leven met een zeldzame ziekte Suïcidale brandstichter hoort jaar celstraf eisen 30 ZEEUWS-VLAANDEREN LAGE-EMISSIEZONE Wie volgend jaar met een oude auto Antwerpen binnen rijdt, riskeert een boete. Het schepencollege wil auto's van vijftien jaar en ouder verbannen vanwege de uitstoot. Een scherpe, drukkende zenuw pijn. Zo omschrijft Peggy de pijn die ze de hele dag door voelt. Der cum is een ziekte waarbij er lipo- men, oftewel vetbultjes, in het lichaam groeien. „Ik heb de va riant waarbij ze door spieren heen groeien", vertelt Peggy. Al sinds haar vijftiende heeft ze klachten die gaandeweg erger wer den. Peggy heeft artsen door heel Nederland en België bezocht, maar er werd nergens een diagno se gesteld. „Ik werd zelfs voor hy pochonder uitgemaakt." Pas in 2013 kwam het verlossende woord van het Sint-Lucas zieken huis in Gent: de ziekte van Der cum. „De betreffende arts gaf aan dat het zijn vakgebied niet was en dat ik verder moest zoeken naar een behandelend arts." Na een tocht langs ziekenhuizen die haar de deur wezen en artsen die de ziekte niet kenden, gaat ze in maart naar het Leids Universitair Medisch Centrum. Daar wordt er felijkheid van Dercum onder zocht en behandeld met operaties en pijnstilling. Dat is al een stap vooruit, maar het blijft dweilen met de kraan open, vindt Peggy. „Er wordt nog geen onderzoek naar gedaan. Ik heb al heel wat operaties gehad, maar de lipomen groeien steeds terug en de be staande worden groter." Op Facebook heeft Peggy nu vijf entwintig leden uit onder meer Tilburg, Utrecht, Amsterdam en het Belgische Beveren. Haar doel is om zo veel mogelijk leden te krijgen en de aandacht op deze ziekte te vestigen. „Zodat artsen er ook meer bewust van worden en er uiteindelijk hopelijk geld vrijkomt voor onderzoek." Ze fun geert sinds 2013 ook als luisterend oor in de Facebook-groep ziekte van Dercum NL. „Ik luister en geef steun. Je kan zielig doen, maar je kan ook kijken naar wat je nog wel kan." De vooruitzichten voor Peggy zijn niet best: ze is snel moe en kan nauwelijks meer buk ken. „Uiteindelijk zal ik in een rol stoel belanden, tenzij er onder zoek wordt gedaan." Er is in Nederland nog geen stich ting of website voor de ziekte. Dat zorgt voor frustratie en weinig be grip van buitenaf. „Als niemand het doet, dan doe ik het zelf maar", zegt ze. ANTWERPEN - In Berlijn moeten automobilisten die de binnenstad in willen een speciaal vignet ko pen. In Londen bestaat een tolhef fing. De burgemeester van Parijs streeft ernaar de voertuigen die op diesel rijden uiterlijk in 2020 uit het stadscentrum te verban nen en liefst ook buiten de Parijse ringweg (de périphérique). In Brussel en Gent denken ze na over vergelijkbare maatregelen. Antwerpen heeft als eerste stad in België de knoop inmiddels doorgehakt. Vanaf 4 januari 2016 zijn 'diesels' ouder dan vijftien jaar taboe en moeten auto's tus sen de tien en vijftien jaar oud zijn voorzien van een roetfïlter. Ook auto's die op benzine rijden, maar van vóór 1992 zijn, worden geweerd. Schepen Nabilla Ait Daoud (N-VA) van Leefmilieu heeft la ten weten dat de zogenoemde la- ge-emissiezone zich uitstrekt van de Scheldekaaien tot de Singel. De schepen denkt dat het om één op de tien wagens gaat. Uit recen te cijfers van de Vlaamse Automo- bilistenbond (VAB) blijkt dat tien procent van de voertuigen in Bel gië ouder is dan vijftien jaar. Om gerekend zou dat neerkomen op 560.000 wagens. Woordvoerder Maarten Matienko wijst er echter op dat veel van die auto's nauwe lijks of nooit in Antwerpen opdui ken. Daarom verwacht hij ook dat de impact van de maatregel niet erg groot zal zijn. Matienko wijst er in Vlaamse dagbladen ook op dat het weghouden van pende laars uit het stadscentrum meer effect zou hebben. „In Bologna bij voorbeeld komen pendelaars de stad niet in. Die maken gebruik van park-and-ride-zones met een goede aansluiting op het open baar vervoer." Volgens hem zorgt dat voor minder opstoppingen, minder files en een enorme reduc tie van de uitstoot. De automobielfederatie Febiac daarentegen vindt het een goede zaak dat oude auto's aangepakt worden, al wordt tegelijkertijd wel gewaarschuwd voor de proble men, waarmee mensen die zich enkel een goedkoop, ouder autoo tje kunnen veroorloven, worden opgezadeld. Maar de schepen houdt daarmee, verzekert ze, wel degelijk rekening. Ze wil best uit- zonderingen maken, al weet ze nog niet hoe dat precies in het vat moet worden gegoten. Voor ambu lances, erkende oldtimers en ker miswagens wordt in ieder geval ontheffing verleend. De Bond Beter Leefmilieu is voor spelbaar blij met de invoering van de eerste lage emissiezone in Bel gië. Vlaams minister van Omgeving Joke Schauvliege is voorstander van nog veel meer zones in Vlaan deren. Ze laat momenteel een con cept-plan opstellen dat moet uit monden in een wet. Binnenkort legt ze haar voorstellen voor aan de ministerraad en worden de pro cedures gestart. Schauvliege ver wacht overigens maar een gering effect van de zones, al meent ze wel dat alle beetjes helpen en dat de stadsbewoners zelf zeker zul len profiteren van de verminder de uitstoot van onder meer fijn stof. Antwerpen speelt met de maatregel direct in op de steeds strenge normen van de Europese Unie. Die wil dat de uitstoot van stikstofdioxide (NO2) tegen 2020 is gedaald met twaalf procent en van fijn stof met 41 procent. Nu Antwerpen over de brug is, kunnen andere steden niet achter blijven, oordeelt de Bond Beter Leefmilieu. Want dieseluitstoot is volgens de organisatie de grootste vijand van het milieu in Vlaande ren. Een verbodsbord is er al. De zone wordt aangeduid met een rond bord met een rode rand en een zwart autootje dat drie zwarte rookwolken uitstoot. En de hoog te van de boetes is ook al bekend: die kan variëren van 90 tot 360 eu ro. Dieseluitstoot is de grootste vijand van het milieu in Vlaanderen REGIOAGENDA Daarvoor werd tegen V. een ge vangenisstraf van een jaar geëist, waarvan acht maanden voorwaar delijk. Op de bewuste dag nam hij slaappillen en ging op bed lig gen in zijn slaapkamer van het pand aan de Stationsstraat in Sas van Gent. Toen volgens hem het allemaal te lang duurde eer hij het leven liet, stak hij zijn slaapka mer in brand en ging weer terug het bed in, in de verwachting dat hij zou stikken. Toen hij de inten se hitte voelde, waarschuwde hij de buurman en kroop naar het halletje van de woning. De buur man schakelde belde 112. Een aangrenzend pand werd ont ruimd en er werd een ambulan ce- en een traumateam opgeroe pen. V. liep door de brandwon den aan neus en lippen op. De schade bedroeg twintig- tot der tigduizend euro. Gedragsdeskun digen omschreven V. als een im pulsief en kwetsbaar persoon. Uitspraak op 16 februari. Antwerpen bant oude auto door Sophie Stockman AXEL - Peggy van den Hurk (36) uit Axel heeft de ziekte van Dercum, waar slechts een tiental mensen in Nederland aan lijden. Op Facebook heeft ze als eerste een groep opge richt voor lotgenoten, een stap naar meer herkenning „Ik wil zor gen dat er meer aandacht voor de ze ziekte komt." door Wout Bareman Antwerpen 560.000 Belgische wagens straks verboden, foto's Camile Schelstraete Bond Beter Leefmilieu Peggy van den Hurk ijvert voor meer studie naar en bekendheid voor haar ziekte. „Als niemand het doet, doe ik het zelf maar." foto Camile Schelstraete MIDDELBURG - De 42-jarige Johan nes V. uit Sas van Gent was het op die 29 september vorig jaar zat. Het leven had voor hem geen zin meer en daar wilde hij een eind aan maken, zo zei hij gisteren te gen de rechters die over hem moes ten oordelen voor brandstichting. Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 3 FEBRUARI AXEL - De Halle, 9.30 uur: Computeren/ laptop; 10.00 uur: Wandelen; 13.30 uur: Yoga, strijkhulp, Nia; 14.30 uur: Koersbal; 't Kasteeltje, 13.30 uur: Creatief; Cregorius- centrum, 13.30 uur: Vrij kaarten, biljarten, aerobics, jokeren; BRESKENS - De Uitkomst, 13.30 uur: Koersbal; Oi Biotaria Veerplein, 18.00 uur: Taiji; 19.00 uur: Qigong; CLINCE - Malpertuus, 13.00 uur: KBO bil jarten; 16.30 uur: Seniorenkoor; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO jokeren; HEIKANT - Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, gym; 13.30 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, vluchtelingenwerk; 10.00 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijs kaarten, KBO info; 19.00 uur Line dance; De Korenmarkt, 12.00 uur: Samen eten; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Geheugentraining; 14.00 uur: Bingo; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.00 uur: Bibliotheek; 14.00 uur: Biljar ten, sjoelen, welfare; Rozenhof, 13.30 uur: Handwerkmiddag Rode Kruis Kloosterzan- de; NIEUWVLIET - Dorpshuis, 10.30 uur: Qi gong; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Computeren; 14.00 uur: Sjoelen; 19.00 uur: FNV belas ting cursus, computeren; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; De Veste, 10.00 uur: Gymnastiek; 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge, handwerken, soos; De Kameleon, 14.00 uur: Dames hobby club; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; IJZENDIJKE - Zaal 24, 13.30 uur: Taiji; 14.30 uur: Qigong; ZUIDDORPE - Soka Plus, 14.00 uur: Kof- fiemiddag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58