Janneke was de eerste dj van de 'draadradio' 'Leve de koers' populair Stadsraad Axel maakt zich zorgen over sloop en vervangende bouw 28 ZEEUWS-VLAANDEREN KWART EEUW D'OSSEKOPPEN Carnavalsvereniging d'Ossekoppen heeft twee troeven: de optocht in Ossenisse en de vrouwelijke raad. Vermaak in de grensstreek OSSENISSE - Over elf dagen klin ken de eerste strofen van de jaar lijkse lofzang op de leut. Van 14 tot en met 17 februari maken de carnavalsvierders op verschillen de plaatsen in Zeeuws-Vlaande- ren de dienst uit. Wanneer de zondag na carnaval de kostuums zijn opgeborgen en de wagens in de opslag staan, gaat het feest in Ossenisse nog één dag op herha ling. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen geldt het als de afsluiting van het carnaval. Het is de dag waarop de vrouwelij ke Raad van Elf van Ossenisse de maat slaat, de dag waarop de prin sen uit de regio de sleutel van hun plaats teruggeven aan de bur gemeester van Hulst. De dag dat het file is in de Oost-Zeeuws- Vlaamse polder. De optocht 'op de Snis' is inmiddels een begrip. Destijds overgewaaid uit Kiel- drecht, waar de plaatselijke op tocht ter ziele ging. Dit jaar, op zondag 22 februari, trekken de loopgroepen, grote en kleinere wagens voor de 25e keer door het dorp. In het normale leven is zo'n kwart eeuw een jubileum. Maar tijdens carnaval is dat anders, dan telt alleen het elfvoud. Vijf leden van de vrouwelijke Raad van Elf kunnen er eensgezind kort over zijn: nee, 25 jaar is geen reden voor extra feestelijkheden, en ja, ze zijn wel trots dat de optocht in middels een echte traditie is ge worden. Ze zitten aan de koffietafel bij Greetje van Driessche. Vanaf het moment dat d'Ossekoppen de op tocht 25 jaar geleden opzetten, zit Greetje in de raad. En de laatste 21 jaar staat ze aan het hoofd van de hofhouding als Prinses Marga- retha. „Het is elk jaar weer een groots evenement in het dorp. Er zijn zoveel mensen bij betrokken. Iedereen helpt wel mee." Wilma Morcus (twintig jaar in de Raad van Elf) vult aan: „En bij mooi weer komen de bezoekers echt van alle kanten. Bij ons zie je ook mensen die niet zo veel hebben met carnaval, maar wel speciaal naar de optocht op de Snis ko men." Ook van de overkant ko men ze kijken. Zo komt de Raad van Elf uit Paerehat ('s-Heeren- hoek) elk jaar naar de Snis. In de loop van 1938 keert de Terneuzenaar Benny Tolle naar terug vanuit de VS. Hij geeft Jan en Stoffel de Braai - zo nen van de limonadefabrikant - les in het spelen van de nieuwste muziekstijl die in Amerika mate loos populair is, ze noemen het jazz. Met Benny op gitaar en zijn maat Kees de Regt op viool spe len ze de nummers voor aan Jan en Stoffel, om er daarna lustig op los te jammen. In 's Lands Welva ren, een houten café in de Terneu- zense Noordstraat, spelen Benny en Kees in een dansorkest. Samen met Fred Hamelink op accordeon en René Verstraeten op drums. Als de oorlog aanbreekt, onder gaat Benny een metamorfose en stopt acuut met de jazzmuziek. Een beetje vreemd, omdat hij een zeer begaafd muzikant is en juist dé man die de vooroorlogse jazz naar Zeeuws-Vlaanderen brengt. Begin 1940 wordt in Terneuzen nog de mandolinevereniging Scheldeklanken opgericht, die wat later samengaat met die uit Sluiskil. Joos Tollenaar is de diri gent en Adrie Kaan is de komiek van het gezelschap. Kaan is onder wijzer op de zogenaamde Java- school in de Schoollaan. Hij speelt er elke dag voor de klas op zijn gitaar en laat de kinderen uit volle borst meezingen. De hele buurt geniet. Muzikant Piet Meeu sen: „Verder was het behelpen in de muziek. Er was niet zo veel. Ook niet om naar te luisteren. Er was de draadradio van de radiodis tributie voor de armere mensen, die hier de Radio Centrale heet te." De draden van de draadradio hangen van muur tot muur door heel Terneuzen. Janneke Harms, later beter bekend als Janneke Dierx, is eerste diskjockey. Zij draait verzoeknummers en praat de plaatjes aan elkaar. Met in elk uur hetzelfde, 'door een anonie me luisteraarster aangevraagde', verzoeknummer: het favoriete liedje van haar vrijer. Axel heeft de Radio-Centrale van firma de Jonge in de Oranjestraat. Meeu sen: „Tijdens de oorlog moest op een gegeven moment iedereen zijn radio inleveren bij de Duit sers. Natuurlijk werd er daarna nog wel illegaal naar de radio ge luisterd. Met je oor ertegenaan. Luisteren naar Radio Oranje dat vanuit Londen werd uitgezon den. Dan zonden ze op vaste tij den lekkere moderne muziek uit. Zo wist je tenminste wat voor muziek er in de mode was. Dan speelden wij die nummers hier weer na, tijdens de steeds schaar se optredens." TERNEUZEN - De tweede editie van Wielercafe Leve de Koers! in Por- gy Bess in Terneuzen is al uit verkocht. Op 20 februari vindt er op het cultuurpodium een avond met en over wielrenners plaats. Onder andere Roger de Vlae- minck, José de Cauwer, Rik Van- walleghem, Karsten Kroon en Freek de Jonge zijn van de partij. Tijdens recent overleg tussen de Stadsraad en vertegenwoordigers van Woongoed kregen de raadsle den te horen dat er plannen be staan om in verschillende wijken bestaande woningen te slopen en te vervangen door nieuwbouw. Die bouw kan logischerwijze pas plaatsvinden als er een kleine vijf tig woningen zijn gesloopt. De be woners van de sloopwoningen krijgen wel voorrang bij herhuis vesting in vrijgehouden huurwo ningen. Maar volgens de Stads raad wordt het aanbod wel erg be perkt. Nieuwbouw vindt al een tijdje niet of nauwelijks plaats en dat jaagt bewoners van de sloop woningen mogelijk weg naar el ders. Ook nieuwkomers zullen zich wel twee keer bedenken voor ze zich in Axel vestigen. „Dat er in plan Buitenweg problemen zijn met de bouw van nieuwe wo ningen is ons bekend, maar rond om het te bouwen Gezondheids centrum is genoeg ruimte om mi nimaal de helft van de gesloopte woningen te compenseren met nieuwbouw. Dat lijkt ons een veel betere bestemming dan het aanplanten van bosschages en aan leggen van wandelpaden om de achterkant van de overige wonin gen aan het zicht te onttrekken", schrijft de raad. Woongoed-directeur Van Dijk wordt opgeroepen toch vooral te zorgen voor een gevarieerd woningaanbod, zodat Axel ook aantrekkelijk blijft voor 'mensen van buiten'. Want er is behoorlijk wat vraag naar huisvesting en dat vereist snel handelen van Woon goed. Het orkest 's Lands Welvaren foto collectie Meeusen 25 jaar optocht 'de Snis' door Peter van den Assem Op de zondag na carnaval trekt de optocht door Ossenisse. Dat gebeurt dit jaar voor de 25e keer. archieffoto Mark Neelemans door Ariël Meeusen In wekelijkse afleveringen belichten we vermaak en vertier in de grens streek. Van de periode van voor de oorlog tot de hedendaagse popmu ziek. Vandaag: het orkest van 's Lands Welvaren. door Wout Bareman AXEL - De Stadsraad Axel maakt zich grote zorgen over het woning bouwbeleid van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen. Dat laten ze weten in een brief aan directeur bestuurder Ralph van Dijk. University College Roosevelt zoekt een ervaren en enthousiaste voor 0,8-1,0 fte University B 3 Universiteit Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56