Kapelle wil ook kavels in erfpacht uitgeven De mate van Gemeente zoekt ontwikkelaar voor havengebied Kamperland 28 BEVELANDEN en THOLEN ZEEHONDEN Een geopende spuisluis bij laag water moet voorkomen dat zeehonden over de weg kruipen. Cursus over kikkers en salamanders Na de verkiezingen van vorig jaar spraken de collegepartijen in Ka pelle af onderzoek te doen naar de mogelijkheden van erfpacht. Dat is inmiddels gebeurd, met een positieve uitkomst. In princi pe kunnen alle woningbouwka- vels in de gemeente binnenkort in erfpacht worden uitgegeven. Door deze constructie toe te pas sen, hebben mensen minder geld nodig om een huis te bouwen. Ze hoeven de grond immers niet te kopen. Die blijft in eigendom van de gemeente. De pachter betaalt jaarlijks een zogeheten canon. In Reimerswaal komt de PvdA binnenkort met het voorstel om woningbouwkavels uit te geven in erfpacht. „We willen beginnen met een proef in Rilland en Hans- weert", zegt fractievoorzitter Kees Verburg. „In die dorpen lig gen de inkomens gemiddeld het laagst." Verburg wordt in zijn ei gen dorp, Hansweert, vaak gecon fronteerd met de vraag of de prijs voor bouwgrond nog wat omlaag kan. „En dat terwijl we hier al de goedkoopste grond hebben." Volgens de PvdA'er ligt de uitgif te van bouwkavels in Hansweert nu helemaal stil. „We moeten dus iets anders gaan proberen. Boven dien sluiten we hiermee niets uit. Wie liever een kavel koopt, kan nog gewoon kopen." Dat is in Kapelle ook zo. „Sterker nog, het verkopen van kavels blijft onze insteek", zegt wethou der Evert Damen. „Maar door erf pacht mogelijk te maken, willen we tegemoet aan mensen voor wie het bouwen van een eigen huis nu net niet haalbaar is." Als de raad akkoord gaat, geeft Kapelle binnenkort ook woningbouwkavels uit via een erfpachtconstructie brouwersdam - Er zijn afspraken gemaakt om te voorkomen dat zeehonden opnieuw de Brouwers- dam opkruipen. „We hebben met Rijkswaterstaat afgesproken dat de spuisluis bij laag water altijd open komt te staan. Dan kunnen ze ongehinderd naar binnen en naar buiten zwemmen", zegt Jaap van der Hiele van EHBZ (eerste hulp bij zeezoogdieren). Afgelopen weekend zijn op de Brouwersdam twee zeehonden doodgereden. De dieren lagen aan weerszijden van de weg, in de lengterichting. Niet opgemerkt door diegene die ze heeft aangere den. Niet zo vreemd, denkt Van der Hiele. „Het was midden in de nacht, donker en het regende. Ze lagen half in de berm. Dan zie je ze niet." Als ze dwars op de weg hadden gelegen had het ongeval heel an ders kunnen afgelopen. Het ging om volwassen grijze zeehonden van ongeveer twee meter lang en die zijn al snel zo'n vijftig centi meter hoog. Als iemand daar op klapt, is het in het meest gunstige geval toch al flink wat schade. Het was niet voor het eerst dat de zeehonden vanuit het Grevelin- genmeer de weg naar de zee zoch ten. Ook vrijdag zijn meldingen zijn binnengekomen van zeehon den die over de weg hobbelden. Van der Hiele hoopt dat het nu hierbij blijft en dat het openzet ten van de spuisluis voldoende helpt om herhaling te voorko men. Rijkswaterstaat zegt de si tuatie in de gaten te blijven hou den maar neemt verder geen maatregelen. Het verhaal van de tocht van de dieren begint pal naast de Spui sluis in de Brouwersdam, aan de binnenzijde. Daar zijn drie zee honden het afgelopen weekend aan land geklommen. De sneeuw en hagelbuien hebben de meeste sporen uitgewist, maar wie goed kijkt, kan nog een beetje recon strueren wat er is gebeurd. Naast de spuisluis, ter hoogte van de voetgangerstunnel naar de Noord zee, loopt een spoor vanuit het water tegen het talud omhoog. Een klauterpartij van een paar me ter. „Daarna zijn ze links afgesla gen, richting het gebouwtje wat daar staat", vertelt Van der Hiele. Hij vertelt dat de dieren de naast gelegen spoorbaan over zijn gesto ken en vervolgens langs de paral lelweg verder zijn gehobbeld. Daar zijn er twee aangereden, met de fatale afloop. De derde zee hond is terug het Grevelingen- meer in gegaan. Wat de dieren heeft bezield, blijft gissen. Mis schien is het een soort natuurlijke drang om met opkomend tij de zee in te willen om op vis te ja gen. Het feit dat de zeehonden het land op gaan, is absoluut niet vreemd, zegt Sophie Brasseur van Imares/Universiteit van Wagenin- gen. „Het is helemaal niet gek dat ze dingen beklimmen. We weten dat in Schotland de jongen kilo meters van de kust worden gebo ren." En in Renesse is in 2007 een grijze zeehond aan de tippel ge gaan. Dit dier werd in het dorp ge vonden en is toen met zachte dwang teruggedreven naar zee. Ook een ongeval met zeehonden is eerder gebeurd. „Op de afsluit dijk zijn ook al eens zeehonden doodgereden", vertelt Brasseur. Het was midden in de nacht, en het regende. Dan zie je ze niet BROUWERSDAM - Binnen 48 uur nadat twee zeehonden zijn dood gereden op de Brouwersdam, zijn er afspraken gemaakt om herha ling te voorkomen. Door altijd de spuisluis open te zetten bij laag water, kunnen de dieren ongehin derd heen en weer zwemmen tus sen de Noordzee en het Grevelin- genmeer. Daarmee hopen alle betrokkenen KWADENDAMME - IVN De Zeeuw se Delta geeft met SLZ, Natuur monumenten en Staatsbosbeheer een cursus over kikkers, padden en salamanders. De cursus bestaat uit drie excursies: twee op zater dag en een op vrijdagavond. De cursus begint op op zaterdag 14 maart in de Werkschuur Natuur monumenten Zwaakse Weel, Kwadendamme. Deelname kost 15 euro. Meer: www.ivn.nl/dzd. Volgens het bestemmingsplan kunnen aan de oostoever van de haven 28 vrijstaande 'woningen met allure' aan drie insteekha- vens worden gebouwd. Deze wo ningen zijn zowel recreatief als permanent bewoonbaar. Het gaat om een gebied van ongeveer 2,5 hectare groot. De reden om nu deze 'hotspot' aan het Veerse Meer in de markt te zetten, is dat er definitief duide lijkheid is over het aan de Sint Fe- lixweg gelegen - en aan het plan gebied grenzende - heipalenbe- drijf Pit Beton. Volgens oude erf pachtovereenkomsten had de hei- palenfabriek de deuren medio 2015 moeten sluiten. De eigenaar wilde blijven en er werd nog ge sproken tegen welke kosten en on der welke omstandigheden de lo catie aan het Kamperlandse ha venkanaal achter gelaten zou wor den, schetst een woordvoerder van de gemeente de ontwikkelin gen de afgelopen jaren. Inmiddels is duidelijk dat de fabriek nog tien jaar operationeel blijft, tegen betaling van een marktconforme huur voor de gronden en dat de locatie na die tien jaar schoon en bouwrijp opgeleverd wordt. Ook die plek, meer richting dorp gele gen, kan dan verder worden ont wikkeld. In het in 2010 opgestelde bestemmingsplan wordt uitge gaan van maximaal zeventig wo ningen, eveneens gelegen aan in- steekhavens. Met de ontwikke ling van de oostoever wordt inge stoken op watergebonden wonin gen. Dat zou volgens het master- plan ook mensen van buiten de kern aantrekken waarmee voorzie ningen in Kamperland in stand gehouden kunnen worden. ~T~ door Rob Paardekam KAPELLE - In navolging van de buur gemeenten Goes en Borsele wil ook Kapelle bouwkavels in erf pacht gaan uitgeven. Reimerswaal volgt dit voorbeeld mogelijk ook. Open route helpt zeehond door Melita Lanting Jaap van der Hiele ANALYSE door Melita Lanting In 2007 hobbelde een zeehond door Renesse. Het dier overleefde de tocht en is door vrijwilligers teruggedreven naar zee. foto Erik Dalebout door Esme Soesman KAMPERLAND - De gemeente Noord-Beveland zoekt een partij voor de verdere ontwikkeling van het havengebied Kamperland. University College Roosevelt zoekt een ervaren en enthousiaste voor 0,8-1,0 fte University j B Universiteit Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50