Ingezamelde resten, spullen en wrakstukken opgehaald 66 Jihadisten zeggen dat je jezelf moet opofferen, maar in werkelijkheid zul je eenzaam sterven 4 IN HET NIEUWS Frankrijk, Groot-Brittannië en Amerika voeren via sociale media strijd tegen jihadpropaganda. Het effect is onbewezen. DEN HAAG - „Waarom houdt jullie kalief zich schuil? Het is 213 dagen geleden dat Baghdadi zich heeft laten zien." De foto's en teksten op de Facebook-pagina Think againturn away (Bedenk je, keer je ervan af, red.) doen qua toon en uiterlijk niet onder voor de pro- pagandasites van jihadistische groeperingen. De beelden van onschuldige kin deren die slachtoffer zijn van Isla mitische Staat (IS) en een sneer over de baas van het kalifaat die zich helemaal niet laat zien, moe ten een tegengif vormen voor de propaganda van terroristische or ganisaties. Dat de Amerikaanse re gering zelf deze Facebook-pagina beheert is geen geheim. Het dage lijks via berichten op sociale me dia in twijfel trekken van de be weringen van IS is onderdeel van de officiële anti-terrorismestrate- gie van de Amerikaanse overheid. Of het werkt, is nog niet duide lijk, zegt terrorisme-onderzoeker Bart Schuurman van het Cen trum voor Terrorisme en Contra- terrorisme in Den Haag. „Er is te weinig onderzoek gedaan naar het effect van dit soort campag nes. Je kunt je afvragen of men sen die al een aversie tegen de overheid hebben, gevoelig zijn voor dit soort boodschappen van de overheid. Aan de andere kant kan het geen kwaad om bewerin gen van terroristen van een tegen geluid te voorzien. Als er één ie mand op andere gedachten wordt gebracht, is het al winst." Dat IS met onthoofdingsfilmpjes en beelden van 'heldhaftige strij ders van Allah' zieltjes kan win nen, bezorgt ook terrorismebe- strijders in Europa hoofdbrekens. De EU heeft vorige week besloten de druk op grote internetbedrij ven zoals Facebook en Twitter te vergroten, zodat die schokkend beeldmateriaal en opruiende tek sten van jihadstrijders eerder ver wijderen. Ook wordt onderzocht of EU-lan den met eigen clips de radicalise ring van moslimjongeren kunnen tegengaan. Nederland kondigde eerder al aan actief te willen speu ren naar opruiende jihad-sites en waar mogelijk 'een tegengeluid te faciliteren'. Dat doet het kabinet liever niet zelf. Het ziet graag de inzet van de moslimgemeen schap, scholen en sleutelfiguren die actief alternatieven voor de ji had communiceren. De Fransen zijn minder terughou dend. Vorige week zette de Fran se regering een videoboodschap op internet waarin met expliciete beelden gewezen wordt op de ver keerde voorstelling van zaken die jihadronselaars over de strijd voor het kalifaat geven. „Jihadisten zeggen dat je jezelf moet opofferen, maar in werkelijk heid zal je eenzaam sterven, ver van huis", luidt de waarschu wing. Groot-Brittannië gaat nog een stap verder. Het Britse leger werft momenteel 1500 mensen 'met ge voel voor sociale media' voor een afdeling van 'cybersoldaten'. Die moeten niet alleen opruiende jiha disten op internet in de gaten houden, maar in het kader van de psychologische oorlogvoering net als in de VS tegengas geven tegen propagandaberichten van 'terroris ten en andere tegenstanders'. 5 vragen over MH17 ■*- Vooral wrakstukken en per soonlijke bezittingen. Ook zit er 'een kleine hoeveelheid' stoffelij ke resten bij van slachtoffers van de rampvlucht. Het materiaal is van het dorp Grabovo naar Char- kov gebracht. Als de veiligheidssi tuatie het toelaat, bezoekt het Ne derlandse team van Defensie en politie vandaag andere dorpen rond de crashsite. Waarschijnlijk zullen de resten zaterdag op Vlieg basis Eindhoven aankomen, met de gebruikelijke ceremonie. Er is gisteren ook niet gezocht op de rampplek, er is alleen reeds ver zameld materiaal ingezameld. De wrakstukken, persoonlijke bezit tingen en stoffelijke resten waren vorig najaar bijeengebracht door bewoners rond het rampgebied en lagen in loodsen. Op de ramp plek is zoeken door de winterse omstandigheden niet mogelijk. Ook zijn de gevechten in het ge bied flink opgelaaid. Dat is wel de hoop, maar het is de vraag of er gisteren uniek dna-ma- teriaal is geborgen. De teller van het aantal geïdentificeerde slacht offers staat nog altijd op 295. Alle drie de niet-geïdentificeerde pas sagiers zijn Nederlanders. Sinds de crash met MH17 beraadt de internationale burgerlucht- vaartorganisatie (ICAO) zich op maatregelen om het vliegen over conflictgebieden veiliger te ma ken. Staatssecretaris Wilma Mans veld (Luchtvaart, PvdA) steunt het plan voor een nieuwe website waarop alle relevante informatie over de vliegveiligheid in oorlogs gebieden komt. Die site bevat dan informatie van landen waar de oorlog heerst, maar ook adviezen van andere regeringen aan hun luchtvaartmaatschappijen. Dit moet er vooral voor zorgen dat sommige - vaak de kleinere - luchtvaartmaatschappijen - be langrijke informatie niet missen. Op de ICAO-conferentie in Montreal dringt Mansveld er deze week op aan om vaart te maken met de uitwerking. Gisteren klonk er kritiek uit de Nederland se luchtvaartsector: openbare in formatie over gevaarlijke situaties zou juist een gevoel van onveilig heid veroorzaken bij de reizigers, stelt de KLM. Er staat nog een waslijst aan vra gen open aan de regering. Vooral de vraag wie in Den Haag wan neer wist van de risico's in het Oost-Oekraïense luchtruim en wat daarmee is gedaan, is de laat ste tijd van groot belang voor de oppositie. Fracties vinden dat alle informa tie daarover openbaar moet, het kabinet weigert dat in verband met de diplomatieke vertrouwe lijkheid. Verder is nog onduide lijk hoe het staat met de vervol ging van eventuele daders. Hier over moeten nog afspraken wor den gemaakt tussen de betrokken landen. Welk land de daders be recht kan nogal uitmaken, aange zien bijvoorbeeld Maleisië de doodstrafkent. voeren via Facebook Oorlog door Niki van der Naald Videoboodschap Franse regering Een klein team van Defensie- en politiepersoneel heeft gisteren de plek bezocht waar vlucht MH17 neerstortte, vlakbij het dorp Grabovo. Samen met de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) en lokale hulpdiensten borgen teamleden een kleine hoeveelheid stoffelijke resten van de slachtoffers, foto Ministerie van Defensie/HH Opnieuw zijn er stoffelijke resten en persoonlijke bezittingen gebor gen van MH17-slachtoffers. Het is de vraag of de laatste drie Neder landers geïdentificeerd worden. door Niels Klaassen Wat is er gisteren verzameld? Er kon in de winter ter plekke toch niks worden gedaan? 3 Kunnen ook de laatste drie slachtoffers nu worden geïdentifi ceerd? 4 Staatssecretaris Mansveld wil een website die helpt om zulke rampen te voorkomen. Hoe zit dat? 5 Waar draait het debat in de Tweede Kamer donderdag om?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4