De Punt Nederlands kampioen inzamelen De mate van z-viaamse band Brandstichter Sas van coverbands Cent hoort jaar cel eisen mm. 28 SCHOUWEN-DUIVELAND ZEEHONDEN Een geopende spuisluis bij laag water moet voorkomen dat zeehonden over de weg kruipen. Cursus over kikkers en salamanders Spank naar finale Inwoners van Schouwen-Duive- land brachten 1900 strijkijzers, haardrogers en andere kleine elek trische apparaten naar de kinder boerderij. In augustus vorig jaar werd al duidelijk dat De Punt hoog zou scoren in de ranglijst van de stichting Wecycle, waarbij 147 kinderboerderijen zijn aange sloten. De Punt zat toen op 28 bak ken met apparaten. Gisteren maakte Wecycle bekend dat de Zierikzeese kinderboerderij de beste is. Op de tweede plaats ein digde De Dierenhof in Ridder kerk met 900 apparaten. Landzigt in Den Haag werd derde met 825 apparaten. Alle deelnemende kin derboerderijen worden door We cycle ondersteund met een bijdra ge van 250 euro per jaar. De num mers één tot en met drie krijgen er eenmalig 250 euro bij. „De inwoners steunen ons", ver klaart coördinator Louis Kunst van De Punt het succes. „We zijn bekend van de papiercontainer. De mensen weten inmiddels dat ze ook voor apparaten en frituur vet bij ons terecht kunnen. En na tuurlijk helpt het ook dat onze cliënten enthousiast zijn. Het is een activiteit voor hen. Ad de Jon ge deelt zelfs foldertjes uit." In december werd bekend dat De Punt ook Nederlands beste is als het gaat om het inzamelen van fri tuurvet en bakolie. Wecycle is de stichting die sinds 1999 de recycling van elektrische apparaten en energiezuinige lam pen in Nederland organiseert. We cycle werkt in opdracht van 1500 producenten en importeurs. brouwersdam - Er zijn afspraken gemaakt om te voorkomen dat zeehonden opnieuw de Brouwers- dam opkruipen. „We hebben met Rijkswaterstaat afgesproken dat de spuisluis bij laag water altijd open komt te staan. Dan kunnen ze ongehinderd naar binnen en naar buiten zwemmen", zegt Jaap van der Hiele van EHBZ (eerste hulp bij zeezoogdieren). Afgelopen weekend zijn op de Brouwersdam twee zeehonden doodgereden. De dieren lagen aan weerszijden van de weg, in de lengterichting. Niet opgemerkt door diegene die ze heeft aangere den. Niet zo vreemd, denkt Van der Hiele. „Het was midden in de nacht, donker en het regende. Ze lagen half in de berm. Dan zie je ze niet." Als ze dwars op de weg hadden gelegen had het ongeval heel an ders kunnen afgelopen. Het ging om volwassen grijze zeehonden van ongeveer twee meter lang en die zijn al snel zo'n vijftig centi meter hoog. Als iemand daar op klapt, is het in het meest gunstige geval toch al flink wat schade. Het was niet voor het eerst dat de zeehonden vanuit het Grevelin- genmeer de weg naar de zee zoch ten. Ook vrijdag zijn meldingen zijn binnengekomen van zeehon den die over de weg hobbelden. Van der Hiele hoopt dat het nu hierbij blijft en dat het openzet ten van de spuisluis voldoende helpt om herhaling te voorko men. Rijkswaterstaat zegt de si tuatie in de gaten te blijven hou den maar neemt verder geen maatregelen. Het verhaal van de tocht van de dieren begint pal naast de Spui sluis in de Brouwersdam, aan de binnenzijde. Daar zijn drie zee honden het afgelopen weekend aan land geklommen. De sneeuw en hagelbuien hebben de meeste sporen uitgewist, maar wie goed kijkt, kan nog een beetje recon strueren wat er is gebeurd. Naast de spuisluis, ter hoogte van de voetgangerstunnel naar de Noord zee, loopt een spoor vanuit het water tegen het talud omhoog. Een klauterpartij van een paar me ter. „Daarna zijn ze links afgesla gen, richting het gebouwtje wat daar staat", vertelt Van der Hiele. Hij vertelt dat de dieren de naast gelegen spoorbaan over zijn gesto ken en vervolgens langs de paral lelweg verder zijn gehobbeld. Daar zijn er twee aangereden, met de fatale afloop. De derde zee hond is terug het Grevelingen- meer in gegaan. Wat de dieren heeft bezield, blijft gissen. Mis schien is het een soort natuurlijke drang om met opkomend tij de zee in te willen om op vis te ja gen. Het feit dat de zeehonden het land op gaan, is absoluut niet vreemd, zegt Sophie Brasseur van Imares/Universiteit van Wagenin- gen. „Het is helemaal niet gek dat ze dingen beklimmen. We weten dat in Schotland de jongen kilo meters van de kust worden gebo ren." En in Renesse is in 2007 een grijze zeehond aan de tippel ge gaan. Dit dier werd in het dorp ge vonden en is toen met zachte dwang teruggedreven naar zee. Ook een ongeval met zeehonden is eerder gebeurd. „Op de afsluit dijk zijn ook al eens zeehonden doodgereden", vertelt Brasseur. Het was midden in de nacht, en het regende. Dan zie je ze niet BROUWERSDAM - Binnen 48 uur nadat twee zeehonden zijn dood gereden op de Brouwersdam, zijn er afspraken gemaakt om herha ling te voorkomen. Door altijd de spuisluis open te zetten bij laag water, kunnen de dieren ongehin derd heen en weer zwemmen tus sen de Noordzee en het Grevelin- genmeer. Daarmee hopen alle betrokkenen KWADENDAMME - IVN De Zeeuw se Delta geeft met SLZ, Natuur monumenten en Staatsbosbeheer een cursus over kikkers, padden en salamanders. De cursus bestaat uit drie excursies: twee op zater dag en een op vrijdagavond. De cursus begint op op zaterdag 14 maart in de Werkschuur Natuur monumenten Zwaakse Weel, Kwadendamme. Deelname kost 15 euro. Meer: www.ivn.nl/dzd. TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse coverband Spank heeft zich zater dag geplaatst voor de finale van de European Battle of the Cover bands. De groep kreeg in De Meern - bij Utrecht - van de vakjury de ge deelte eerste plaats toegekend en werd derde in de strijd om de pu blieksprijs. Spank bestaat uit muzikanten uit de gemeenten Hulst en Terneu- zen en covert voornamelijk disco- en soulartiesten. Spank betrad za terdagavond als laatste het po dium in muziekpodium Azatod. De finale is op zaterdag 28 maart in Raamsdonksveer. Daarvoor werd tegen V. een ge vangenisstraf van een jaar geëist, waarvan acht maanden voorwaar delijk. Op de bewuste dag nam hij slaappillen en ging op bed lig gen in zijn slaapkamer van het pand aan de Stationsstraat in Sas van Gent. Toen volgens hem het allemaal te lang duurde eer hij het leven liet, stak hij zijn slaapka mer in brand en ging weer terug het bed in, in de verwachting dat hij zou stikken. Toen hij de inten se hitte voelde, waarschuwde hij de buurman en kroop naar het halletje van de woning. De buur man schakelde belde 112. Een aangrenzend pand werd ont ruimd en er werd een ambulan ce- en een traumateam opgeroe pen. V. liep door de brandwon den aan neus en lippen op. De schade bedroeg twintig- tot der tigduizend euro. Gedragsdeskun digen omschreven V. als een im pulsief en kwetsbaar persoon. Uitspraak op 16 februari. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het kon niet uitblijven: kinderboerderij De Punt in Zierik- zee heeft vorig jaar van alle kinder boerderijen in Nederland de mees te afgedankte elektrische appara ten ingezameld. Van alle kinderboerderijen in Nederland zamelde De Punt in Zierikzee de meeste elektrische apparaten in. Open route helpt zeehond door Melita Lanting Jaap van der Hiele ANALYSE door Melita Lanting In 2007 hobbelde een zeehond door Renesse. Het dier overleefde de tocht en is door vrijwilligers teruggedreven naar zee. foto Erik Dalebout MIDDELBURG - De 42-jarige Johan nes V. uit Sas van Gent was het op die 29 september vorig jaar zat. Het leven had voor hem geen zin meer en daar wilde hij een eind aan maken, zo zei hij gisteren te gen de rechters die over hem moes ten oordelen voor brandstichting. University College Roosevelt zoekt een ervaren en enthousiaste voor 0,8-1,0 fte University B 3 Universiteit Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41