Op De Sprienke leerde ik doorzetten 66 Ze waren verbaasd als ik vertelde dat ik op De Sprienke zat. 'Hoe kan dat? Jij bent slim' ZEELAND 33 leptische aanval. Daarna moet hij rusten." 11.30 uur In het gymlokaal van de school spelen de oudere leerlingen die niet kunnen lopen een wedstrijd je rolstoelhockey. De tieners die geen stick kunnen vasthouden, hebben plastic plaatjes bij de voet steunen, zodat ze toch mee kun nen doen. Ali steekt als eerste zijn vinger op als leerkracht Nico de Hullu vraagt wie er in de aanval wil. Hij scoort meteen bijna twee doelpunten. 12.00 uur Abigaila Vermare (14) werkt ge concentreerd aan rekensommen. DE SPRIENKE De rekenles gaat over breuken en decimalen. Ze wilde eigenlijk lie ver op een gewone school blijven, geeft ze toe. Maar dat ging niet meer nadat ze in haar basisschool tijd een hersenvliesontsteking kreeg. „Een gewone school is te druk voor mij. Ik ben snel moe", vertelt ze. Daarom haalt ze nu haar vmbo-diploma op De Sprien ke. „Ik doe er hier twee jaar lan ger over." Ze vindt het niet erg. „Het is gezellig hier." 13.00 uur De vijftienjarige Max en zijn klas genoten zijn druk in de weer met een heggenschaar. „We gaan ze in elkaar zetten, maar eerst moeten ze schoongemaakt en ingevet wor den." Buiten laat hij de kruiden tuin, de kassen en de perkjes zien, die de leerlingen zelf onder houden. 15.00 uur Bij het hek voor de school wacht chauffeur Antko Tuin de leerlin gen op. Hij is gepensioneerd, maar brengt als vrijwilliger regel matig leerlingen van De Sprienke naar school en naar huis. Vandaag rijdt hij naar Vlissingen. „Het is heel dankbaar werk. Ze zeggen niet altijd veel, maar ze lachen wel. Mijn kinderen hebben vroe ger op Zonneveld gezeten, de voorganger van De Sprienke. Ik ben blij dat ik wat terug kan doen voor de school." Naam: Mieke Maartense Leeftijd: 30 Woonplaats: 's-Heerenhoek „Op De Sprienke voelde ik me be schermd. Ik had echte vrienden en er werd niet zo gefocust op je handicap." Het is duidelijk: Mieke heeft goe de herinneringen aan haar tijd op De Sprienke en Zonneveld (de voorganger van de school in Oost- kapelle). Ze zat er op school van haar derde tot haar twintigste jaar. „Ik heb het syndroom van Apert. Dat is een schedelaandoe ning", vertelt ze. Als kind onder ging ze zo'n vijftien operaties, on der meer omdat haar vingers ver smolten waren. „Ik lag daardoor vaak in het ziekenhuis." Mieke merkte vroeger wel eens dat leeftijdsgenootjes een ver keerd beeld hadden van haar school. „Ze waren verbaasd als ik vertelde dat ik op De Sprienke zat. 'Hoe kan dat? Jij bent slim', zeiden ze dan. Ze wisten niet dat wij ook gewoon leerden rekenen en lezen. Toen heb ik kinderen uit het dorp een keer meegeno men naar school." Ondanks haar handicap heeft Mie ke nu een baan als administratief ondersteunend medewerker bij Rijkswaterstaat. Daar heeft ze hard voor moeten vechten. „Toen ik van De Sprienke afkwam, was ik niet voorbereid op de harde we reld. Op het mbo ging het er heel anders aan toe. 'Wat doe jij hier? Ga terug naar waar je vandaan komt', zeiden mijn klasgenoten in mijn eerste week op het mbo. Ik was niet gewend dat mensen raar naar me keken, want op De Sprienke had iedereen wat." Mieke liet het er niet bij zitten. „Op De Sprienke heb ik geleerd hoe je hetzelfde kunt doen als an deren. Ik moest bijvoorbeeld net zo lang figuurtjes knippen met een schaar, tot ik het kon. Dat was niet altijd leuk, maar uitein delijk lukte het me wel. Zo is mijn doorzettingsvermogen gebo ren. Daar heb ik later veel aan ge had. Als iemand tegen me zegt: 'dat kan jij niet', dan wil ik het te genovergestelde bewijzen." DINSDAG 3 FEBRUARI 2015 Mieke Maartense (30) zat bijna zeventien jaar op De Sprienke. Kevin Joziasse werkt bij de brood jesservice. „Ik kan heel goed dun ne plakjes snijden. Daarom doe ik de komkommers." Mytylschool De Sprienke in Goes heeft 180 leerlingen. De kinderen komen uit Zeeland en West-Brabant. De leerlingen hebben een lichame lijke en/of verstandelijke beper king, of zijn langdurig ziek. De leerlingen zijn 4 tot 20 jaar oud. De school bereidt ze voor op een vervolgopleiding, op werk of op de dagbesteding. De school bestaat dit jaar 20 jaar en heeft ter gelegenheid van het jubileum een herinneringsboek uit gebracht. Komende zaterdag is er op de school een reünie voor oud-leerlin gen en oud-personeelsleden, van 13.30 tot 17.00 uur. Mieke Maartense, oud-leerling De 12-jarige Ali Qeliktas (met rood shirt) speelt een wedstrijdje rolstoelhockey in de gymzaal van de school. "W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33