rsn De mate van ophef lijkt bepalend voor actie 30 WALCHEREN ZEEHONDEN Een geopende spuisluis bij laag water moet voorkomen dat zeehonden over de weg kruipen. BROUWERSDAM - Er zijn afspraken gemaakt om te voorkomen dat zeehonden opnieuw de Brouwers- dam opkruipen. „We hebben met Rijkswaterstaat afgesproken dat de spuisluis bij laag water altijd open komt te staan. Dan kunnen ze ongehinderd naar binnen en naar buiten zwemmen", zegt Jaap van der Hiele van EHBZ (eerste hulp bij zeezoogdieren). Afgelopen weekend zijn op de Brouwersdam twee zeehonden doodgereden. De dieren lagen aan weerszijden van de weg, in de lengterichting. Niet opgemerkt door diegene die ze heeft aangere den. Niet zo vreemd, denkt Van der Hiele. „Het was midden in de nacht, donker en het regende. Ze lagen halfin de berm. Dan zie je ze niet." Als ze dwars op de weg hadden gelegen had het ongeval heel an ders kunnen afgelopen. Het ging om volwassen grijze zeehonden van ongeveer twee meter lang en die zijn al snel zo'n vijftig centi meter hoog. Als iemand daar op klapt, is het in het meest gunstige Het was midden in de nacht, en het regende. Dan zie je ze niet geval toch al flink wat schade. Het was niet voor het eerst dat de zeehonden vanuit het Grevelin- genmeer de weg naar de zee zoch ten. Ook vrijdag zijn meldingen zijn binnengekomen van zeehon den die over de weg hobbelden. Van der Hiele hoopt dat het nu hierbij blijft en dat het openzet ten van de spuisluis voldoende helpt om herhaling te voorko men. Rijkswaterstaat zegt de si tuatie in de gaten te blijven hou den maar neemt verder geen maatregelen. Het verhaal van de tocht van de dieren begint pal naast de Spui sluis in de Brouwersdam, aan de binnenzijde. Daar zijn drie zeehonden het afgelopen week end aan land geklommen. De sneeuw en hagelbuien hebben de meeste sporen uitgewist, maar wie goed kijkt, kan nog een beetje reconstrueren wat er is gebeurd. Naast de spuisluis, ter hoogte van de voetgangers tunnel naar de Noordzee, loopt een spoor vanuit het water te gen het talud omhoog. Een klau- terpartij van een paar meter. „Daarna zijn ze links afgeslagen, richting het gebouwtje wat daar staat", vertelt Van der Hiele. Hij vertelt dat de dieren de naast gelegen spoorbaan over zijn gesto ken en vervolgens langs de paral lelweg verder zijn gehobbeld. Daar zijn er twee aangereden, met de fatale afloop. De derde zee- - hond is terug het Grevelingen- meer in gegaan. Wat de dieren heeft bezield, blijft gissen. Mis schien is het een soort natuurlijke drang om met opkomend tij de zee in te willen om op vis te ja gen. Het feit dat de zeehonden het land op gaan, is absoluut niet vreemd, zegt Sophie Brasseur van Imares/Universiteit van Wagenin- gen. „Het is helemaal niet gek dat ze dingen beklimmen. We weten dat in Schotland de jongen kilo meters van de kust worden gebo ren." En in Renesse is in 2007 een grijze zeehond aan de tippel ge gaan. Dit dier werd in het dorp ge vonden en is toen met zachte dwang teruggedreven naar zee. Ook een ongeval met zeehonden is eerder gebeurd. „Op de afsluit dijk zijn ook al eens zeehonden doodgereden", vertelt Brasseur. BROUWERSDAM - Binnen 48 uur nadat twee zeehonden zijn dood gereden op de Brouwersdam, zijn er afspraken gemaakt om herha ling te voorkomen. Door altijd de spuisluis open te zetten bij laag water, kunnen de dieren ongehin derd heen en weer zwemmen tus sen de Noordzee en het Grevelin- genmeer. Daarmee hopen alle betrokkenen dat de dieren de drang om de zee op te zoeken op een veilige ma nier realiseren. Zeehonden gaan met opkomend tij jagen op vis en het vermoeden bestaat dat in de Noordzee meer vis is te vinden dan in het Grevelingenmeer. Dat er zo snel actie is onderno men om herhaling te voorkomen, is prachtig. Een bij nacht en ontij op de weg hobbelende zeehond is een groot gevaar voor de verkeers veiligheid. Niemand wil op een homp vlees rijden van twee me ter lang en vijftig centimeter hoog. Maar daarmee dringt zich automatisch ook de vraag op waar om nu ineens wel snel in oplossin gen gedacht kon worden. Niet eer der deden zich ongevallen voor met zeehonden in Zeeland, ter wijl er wel een ander - veel groter - probleem is met overstekend wild: de ongevallen met dam herten en reeën. Het onderzoeks rapport dat jaren geleden ver scheen over de verkeersveiligheid en overstekend wild, verdween onderin een bureaulade en is er nooit meer uitgekomen. Daarmee bleven ook suggesties voor maat regelen onuitgevoerd. Daar wordt al jaren aandacht voor gevraagd door betrokkenen maar dat heeft tot nu toe nog weinig effect ge had. En dus gebeuren elk jaar weer tientallen botsingen. Dat brengt niet alleen dierenleed met zich mee, maar ook veel persoonlijke ellende. Alleen is de ophef veel minder groot dan wanneer twee zeehonden worden doodge reden. Kennelijk spreekt de on handig hobbelende zeehond meer tot de verbeelding dan het statige hert. Open route helpt zeehond door Melita Lanting Jaap van der Hiele li... Bij de doorlaat zijn de zeehonden aan land geklommen en richting weg gehobbeld, foto Dirk-Jan Gjeltema In 2007 hobbelde een zeehond door Renesse. Het dier overleefde de tocht en is door vrijwilligers teruggedreven naar zee. foto Erik Dalebout ANALYSE door Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30