Behandelingen Geriatrie Eetstoornissen GEZOND 17 Sm is vaak het laatste redmiddel. En duur", zal ze later zeggen. En voortdurend vraagt zij zich af: „Wat kunnen we anders doen om het lijden te verminderen?" Na een snelle lunch wordt in het multidisci plinair overleg (MDO) op basis van de doe len die Moerland stelt, bekeken wat voor specialisaties en methoden er voor de ver schillende jonge vrouwen nodig zijn. „Als ie mand nerveus is en geen contact meer heeft met haar eigen lichaam, kan het revali- datiezwembad uitkomst bieden. Ook kijken we of ze met scholen, universiteiten of werksituaties in verbinding kunnen blijven terwijl zij hier verblijven; anders kapseist een heel leven." Tijdens het intercollegiaal overleg (ICO) gaan ze dieper op een casus in, vertelt Moer land. „We houden behandelplannen tegen het licht, kijken naar de begeleiding van de verpleegkundig specialisten in opleiding of spreken over landelijke projecten en onder zoeken." Zelf deed ze onderzoek naar zelf verwondend gedrag onder patiënten met een eetstoornis. „Die gaan zichzelf snijden of steken als ze toch weer hebben gegeten. Maar niet eten is natuurlijk geen optie. Hoe kan je zo'n persoon begeleiden? Hoe kan je nieuw gedrag implementeren? En kan dat ei genlijk wel?" Vrijlaten is de norm in de kliniek. „Dwang- genezing is zinloos. Motivatie en wilskracht zijn voorwaarden om een stijgende lijn te bereiken." Ze vertelt over een zestienjarig meisje dat zwaar ondervoed vanuit het ziekenhuis met een ambulance werd binnengebracht. Haar ouders, zeer bezorgd, waren meegekomen. „Volgens de wet op de gezondheidszorg is zo iemand volwassen en kunnen ouders en wij er niets over zeggen. Maar wat je ziet is een kind dat er ellendig aan toe is." On danks haar totale verzwakking was het meisje krachtig in haar verzet. „Ze zat ineen gedoken voor me. Keek niet op of om. Zei nauwelijks iets. Ze wilde hier niet zijn." In het ziekenhuis kreeg ze sondevoeding en was ze niet in levensgevaar. Dus ging ze met de ambulance weer terug. Inmiddels neemt de spanning op de afde ling toe. Morgen zal iedereen door Danique Nieuw- land worden gewogen. „Het is paradoxaal", zegt deze. „Want ze willen graag zwaarder worden, daarom zitten ze hier. Maar aanko men is beangstigend. En het gaat maar met onsjes per week, hoor. Als er dan wordt afge sproken dat er misschien eens een plakje kaas op een boterham gaat - dóódeng." Moerland vult aan: „Het zelfbeeld is totaal verstoord. Als zij in de spiegel kijken zien ze zichzelf als dik en kwabbig, helemaal uit gezakt, alsof je in een lachspiegel op de ker mis kijkt. Dan kunnen wij met z'n allen nog zo enthousiast roepen dat iemand er prachtig uitziet - zij beleven het anders." Genezing is wel mogelijk. Maar daarvoor moet hard worden gewerkt en moet de zin in het leven weer terugkomen. *De naam Xandra is op verzoek gefingeerd. Interne zorg Op de KIZ (kortdurende indi viduele zorg) en de LIZ (lang durende individuele zorg) leeft men respectievelijk acht weken of een jaar in de kliniek aan de Abbekinderse- zandweg in Kloetinge. Er wordt intensief gewerkt aan het normaliseren van het ver stoorde eetgedrag en aan het herstellen van de lichamelij ke conditie in een open en veilig leefklimaat, waar ook tijd voor ontspanning en kunstzinnige activiteiten is. De aanpak is pragmatisch. De groeps- en individuele therapievormen zijn divers. Vierdaagse- en dagbehande lingen Voor wie geen interne zorg nodig heeft, zijn er kortere begeleidingstrajecten. Voor wie ver weg woont of reizen te belastend is, is tegen gerin ge kosten een kamer te boe ken. Deeltijd Deelnemers van de deeltijd behandeling komen eens per week bij elkaar. Cognitieve gedragstherapie, eetmanage- ment, interpersoonlijke the rapie en een beweegprogram- ma, eventueel aangevuld met medicatie, zijn vaste on derdelen. Naast het normali seren van het eetpatroon en het herwinnen van de con trole is er aandacht voor stemmingen, gevoelens van eigenwaarde en de kwaliteit van relaties. In de Praktijk lopen we vol gende week een dagje mee met Kristel Gillisse, specia list ouderengeneeskunde bij SVRZ. Zij werkt verspreid over alle zorg- en woonloca ties in Zeeland en laat ons zien hoe zij samen met de verpleegkundig specialist en de persoonlijk begeleiders het vele medicijngebruik van chronisch zieke en demente rende ouderen zorgvuldig be kijkt. Heeft u een vraag voor haar? Stuur dan een brief naar: PZC, Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen. Of lie ver via de mail? Dat kan: gezond@wegenermail.nl on der vermelding van 'In de praktijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord komt in een van de volgende edities van In de praktijk te staan. De ziekte waarbij het eetge drag ernstig is verstoord, kent drie varianten. Ano rexia nervosa-patiënten hon geren zich uit en zijn vrese lijk bang om aan te komen. Bij boulimia nervosa is er sprake van onbedwingbare vreetbuien die ervaren wor den als verlies van zelfbe heersing. Door zelfopgewekt overgeven, het gebruik van laxeermiddelen, strikt lijnen of overmatig sporten, probe ren patiënten niet aan te ko men. Mensen met het binge-ea- ting disorder (BED) hebben de controle over het eten compleet verloren. Zij eten in korte tijd veel en snel zon der dat er echt honger is. DINSDAG 3 FEBRUARI 2015 Laura Moerland helpt als verpleegkundig spe cialist mensen met een eetstoornis, foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17