16 GEZOND 09:00 10:00 De ramen bij de entree bie den een winters zicht op de landerijen tussen Goes en Kloetinge. De parkeerplaats stroomt vol. In de gespeciali seerde locatie eetstoornis sen, nieuw en ruim van op zet, met een kliniek, dagbehandeling en po li, gaat het er levendig aan toe. Keuken- en schoonmaakmedewerkers drin ken koffie aan een van de ronde tafeltjes. Collega's komen groetend binnen, verschui ven naambordjes van 'uit' naar 'in', bekijken postvakjes. Laura Moerland (45), verpleeg kundig specialist en verantwoordelijk voor de KIZ (korte individuele zorg) en de LIZ (lange individuele zorg), ontsteekt de sfeer verlichting in haar werkkamer en start haar computer op. Als behandelaar en coördinator heeft zij nauw contact met alle patiënten. En een vol le werkweek: therapiesessies, intakegesprek ken, prognoses, planningen en besprekin gen. Veel meisjes ontmoet zij in de dagbe handeling of polikliniek. Tien zitten er mo menteel intern: „Ik ben hier bijna dagelijks. Zo bouw ik een vertrouwensrelatie met hen op." Elke ochtend vindt de overdracht plaats. Da- nique Nieuwland (29), verpleegkundige, heeft na haar bespreking met de nacht dienst samen met de patiënten ontbeten: „Dat doe ik altijd. Zo krijg ik feeling voor de sfeer, en kan ik beter aansluiten." Ze vertelt over een jonge vrouw die deze ochtend hal verwege haar eerste boterham ging overge ven. En één van de anderen had slecht gesla pen omdat er sprake is van telefonische stal king, tot diep in de nacht. „Dat is inderdaad een punt van al langer durende zorg", rea geert Moerland, en voert wat gegevens in. „Misschien moeten we nu toch maar aangif te gaan doen. Ze krijgt zo nauwelijks kans om te herstellen." Vandaag heeft Moerland een aantal indivi duele therapieën, een intakegesprek, een in tercollegiaal en multidisciplinair overleg. Zij vertelt dat Emergis een landelijk opna- mebeleid kent en dat degene die zij straks voor de intake ontmoet, uit de Achterhoek komt. In de jaarlijkse sterftecijfers van psy chische ziektebeelden scoren eetstoornissen het hoogst. Door uitputting of zelfmoord overlijden er vijf keer meer graatmagere meisjes dan gezonde leeftijdgenoten. „De jonge vrouwen vertellen dat zij naast de eet stoornis ook piekeren en somber en een zaam zijn." De behandeling is er dan ook op gericht dat het lichaamsgewicht (gedeelte lijk) herstelt en de kwaliteit van leven verbe tert, zodat terugval of crisisopnames in een ziekenhuis niet meer nodig zijn. „We combi neren psychosociale en somatische begelei ding, en bieden een structurele daginde ling." Moerland werkt nauw samen met de klinisch psycholoog en de medisch specia list. „We proberen met gevarieerde program ma's zoveel mogelijk aan te sluiten bij de in dividuele mogelijkheden van onze patiën ten. Daarom kijken we met z'n drieën niet alleen zo breed mogelijk, maar vragen we el kaar ook om raad." De vijftienjarige Xandra* die tegenover Lau ra Moerland plaatsneemt past wel drie keer in de stoel. Zij heeft het formulier ingevuld waarmee zij instemt tot een interne behan deling. „Het gaat niet zo goed met je, zie ik," zegt Moerland vriendelijk. „Waarom ben je hier?" „Ik kan niet meer eten", fluistert Xandra. „Wil je me er iets over vertellen?" „Alles maakt me misselijk." „Hoelang is dat al zo?" Xandra weet het niet goed. Uit het gesprek blijkt dat zij nauwelijks meer naar school gaat, ruzie heeft met haar ouders, dat haar vriendinnen haar de rug toekeren en dat zij met niets anders bezig is dan calorieën tel len, etiketten van voedingsmiddelen bestu deren en lijnen. Moerland tekent een cirkel op het white board: „Het menselijk lichaam. Zie het maar als een kacheltje." Ze trekt grote pijlen van uit de periferie ernaartoe. „Er gaan brand stoffen in zoals water, lucht en voedings middelen. Die leveren energie op, zodat het kacheltje kan branden." Grote pijlen eruit: „En er verdwijnt ook van alles: zweet, lucht, plas en poep." Xandra krimpt ineen. Onver stoorbaar vervolgt Moerland het beknopte college voedingsleer over vetten, vitaminen, koolhydraten, vezels en mineralen die dit kacheltje nodig heeft om stabiel te kunnen functioneren. „Dat is bij iedereen zo." Xan dra knikt. „Wat maakt nu, denk je, dat het voor jou anders is?" "Ik weet het niet." De inventarisatie tijdens de intake, waarbij het belangrijk is om zicht te krijgen op de achterliggende problematiek die de situatie in stand houdt, wordt afgerond met de so matische screening: bloedonderzoek, bloed druk meten, gewichtscontrole, het bekijken van long- en hartfuncties, inclusief een hart- filmpje. Zo probeert Moerland tot een afge wogen oordeel te komen. „Want een kliniek Anorexia nervosa, boulimia nervosa en aanverwante eet stoornissen zijn psychische ziekten. Deze haat-liefde ver houding met voedsel is her kenbaar aan extreem lijnen, calorieën tellen en onbe dwingbare eetbuien. Dwang- genezing is zinloos. Maar voor wie echt beter wil wor den, zwaaien de deuren van Emergis open. Band opbouwen om eetstoornis tegen te gaan door Jacoline Vlaander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16