Facebook introduceert zakelijke e-mail, Amazon doet prompt hetzelfde. De Grote Vier van het internet gaan steeds meer op elkaar lijken. En kunnen niet zonder elkaar. 10 VERDIEPING INTERNETBEDRIJVEN Amazon Apple mei 2012 75,77 nu 118,04 Google mei 2012 300,50 nu 527,41 Amazon gaat e-mail op de werkplek aanbieden, laat het bedrijf weten. Het ge beurt nauwelijks een week nadat Facebook heeft aangekondigd Face book voor de werkplek te hebben ontwikkeld. Het is geen toeval. De vier grote internetbedrijven - de 'ben de van vier' zoals de geuzennaam luidt die Googletopman Eric Schmidt ooit bedacht - weten als geen ander dat het grote geld zit in het vergaren van data. Ze kijken die kunst bij elkaar af. Het lag ooit heel anders. Amazon begon als online winkel, Apple verkocht computers, telefoons en tabiets, Google was een zoek machine en Facebook een sociaal netwerk. Maar dat was vroeger. Elk lid van de bende heeft zijn activiteiten flink uitgebreid en daardoor zijn de scheidslijnen tussen de vier vervaagd. Neem Amazon. Dat heeft naast zijn online winkel onder meer een uitgeverij, e-reader (Kindie), telefoon en tablet (Fire phone en Fire tablet), met Fire tv ook een eigen appa raat waarmee tv gestreamd kan worden en het bedrijf heeft afgelopen maand meege deeld films te gaan maken. Daar komt dus een zakelijke e-maildienst bij, met contact personen, agenda's, apps en data-opslag. Amazon is bovendien bekend door het ex periment met bezorging van pakketjes door drones. Laat Google nu net in een aan tal steden in de VS begonnen zijn met het dezelfde dag thuisbezorgen van internetbe stellingen. Opnieuw een fraai voorbeeld hoe de grote vier in eikaars voetsporen tre den. „Ze beginnen steeds meer op elkaar te lij ken. Dat komt doordat ze uiteindelijk alle maal het meest geïnteresseerd zijn in da ta", zegt trendwatcher en columnist van het Financieele Dagblad Farid Tabarki. „Zo dat ze een steeds beter beeld krijgen van wie we zijn, wat we doen en wat we den ken, zodat ze ons steeds betere diensten kunnen aanbieden. Dus vissen ze in dezelf de vijver." Google had dat al vroeg in de gaten en deed een briljante zet door, nadat Micro soft Hotmail introduceerde, met Gmail te beginnen, vindt Tabarki. „Als je alle e-mail- verkeer binnenkrijgt en kunt filteren, heb je een geweldige schat aan informatie die je commercieel kunt benutten. Door adver- waarde per aandeel: mei 2012 213,85 nu 354,53 9 De Grote Vier maken er door Saskia Wassenaar illustratie Censuur l jf. r - s*-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10