Adellijke president bleef in gesprek met DDR en werd Vader 66 Heeft u het nieuws 66 Vergelijk 1920-2015 8 BUITENLAND NIEUWE GRIEKSE REGERING portret De nieuwe Griekse minister van Financiën is geen extremist, tot verrassing van velen. ATHENE - In de media wordt Yanis Varoufakis, de nieuwe Griekse mi nister van Financiën, neergezet als 'een radicale econoom', of an ders als een 'extreem-linkse' mi nister. Maar de man die zich vrij dag in het BBC-programma News- night aan de wereld presenteerde, draagt geen T-shirts met de beel tenis van Che Guevara. Vermoedelijk had hij onder zijn pak van fraaie snit ook geen gei tenwollen sokken aan. Het zou niet hebben gepast bij zijn bood schap. Hoewel die stevig was en inhoudelijk niet bracht wat veel West-Europeanen graag horen, blonk het verhaal vooral uit in re delijkheid en nuance. Het kernpunt van zijn boodschap: de Syriza-regering zit er niet voor Angela Merkel of David Cameron, maar voor de gewone Giorgos en Elini in de straten van Athene en Piraeus. Varoufakis zal vechten om de schuldenlast die op hun schouders rust te verlichten. Om het extreem-linkse stempel dat hij in Westerse media krijgt, kan de nieuwbakken minister zich vrolijk maken. 'Heeft u het nieuws gehoord? Volgens The Te legraph is de Griekse minister van Financiën geen extremist!', schreef hij vorige week op zijn blog, dat hij ook als minister vult met toegankelijke en amusante bijdragen. Hij verwees naar een ar tikel in de Britse krant, dat enigs zins verbaasd concludeerde dat Varoufakis niet tegen de vrije markt is. The Telegraph kwam er achter dat hij ooit zelfs iets aar digs had gezegd over Adam Smith, aartsvader van het liberale economische gedachtegoed. Waar de nieuwe minister, tot voor kort professor aan de univer siteit van Athene, wel tegen is, is het beleid van de trojka van IMF, ECB en EU. Varoufakis wil schuld verlaging in plaats van nieuwe le ningen. „Vergelijk Griekenland eens met een vriend, die zijn hy potheek niet meer kan betalen omdat hij zijn baan kwijt is", zei hij bij Newsnight. „Stel dat hij op het idee komt een nieuwe credit card te nemen, om met het geld dat hij daarmee kan opnemen zijn schulden te betalen. Wat zou je hem dan adviseren?" Varoufakis vindt nieuwe schul den voor de Grieken dus geen goed idee en hij gaat een stapje verder. Op de door de trojka ge wenste privatisering van over heidsdiensten heeft hij een rem gezet. „Ik ben niet tegen privaat kapitaal. Maar nu worden dien sten die voor de Grieken van cru ciaal belang zijn voor peanuts ver kocht. De opbrengst wordt ge bruikt om een schuld af te lossen die niet af te lossen is." Oh ja, Varoufakis wil ook nog dat het minimumloon en de pensioe nen in Griekenland omhoog gaan. Wil hij dan helemaal niet hervor men? Jawel, maar niet op een door Duitsland gedicteerde ma nier. De ontembare bezuinigings drift schaadt volgens hem de inte griteit van Europa. Varoufakis stelt dat er sprake is van een hu manitaire crisis. „Het is onzinnig dat mensen die eens een winkel hadden, een baan en een huis, in 2015 in de openlucht slapen." Deze week begint Yanis Varoufa kis aan zijn monsterklus. De Euro pese machten weerstaan, schuld verlichting binnenslepen en niet uit de euro gegooid worden. Gior gos en Elini zullen hem eeuwig dankbaar zijn. gehoord? De Griekenland eens nieuwe Griekse met een vriend die minister is geen zijn hypotheek extremist! niet kan betalen De zaterdag overleden voor malige Duitse president Richard von Weizsacker groeide dankzij zijn opvattingen en zachtmoedigheid uit tot een van de nationaal en internatio naal meest geliefde en gerespec teerde Duitse politici in de naoor logse decennia. Het feit dat Von Weizsacker in zijn ambtsperiode als bondspresident de glorieuze Wende meemaakte en zo de 'va der van alle Duitsers' werd, gaf zijn loopbaan een extra dimensie. Richard Karl von Weizsacker werd in Stuttgart geboren als zoon van een voormalig marine officier die aan het begin stond van een diplomatieke carrière. Ri- Richard von Weizsacker chard kwam uit een adellijk ge slacht en mocht zichzelf Freiherr (baron) noemen. Een deel van zijn jeugd bracht hij door in Ko penhagen, Oslo en Bern, waar zijn vader op de ambassades werk te. Op zijn 17e vertrok hij voor een jaar naar Oxford om geschiedenis en filosofie te studeren. Hij ver volgde z'n studie in Grenoble, maar moest in 1938 in militaire dienst. Hij was betrokken bij de Duitse aanval op Polen en Rus land en kwam pas in 1945 weer in het burgerleven terecht. Kort daarna werd zijn vader gear resteerd wegens medeplichtig heid aan oorlogsmisdaden. In 1938 was Von Weizsacker senior benoemd tot staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, een functie die hij tot 1943 vervulde. De 25-jarige Richard ging rechten studeren. Drie jaar later kon hij zijn tot dan toe vergaarde juridi sche kennis al op bijzondere wij ze toepassen: hij werd de assis tent van de advocaat die zijn va der verdedigde. Na zijn studie ging hij werken bij staalfabrikant Mannesmann. Na negen jaar werd hij vennoot van een bank en begin jaren '60 belandde hij in de directie van farmaceutisch be drijf Boehringer. Tegelijkertijd ontwikkelde hij zich op politiek terrein. In 1954 was hij lid gewor den van de CDU, de partij waar van hij in 1966 landelijk bestuurs lid werd en die hij drie jaar later als parlementslid in de Bondsdag ging vertegenwoordigen. Von Weizsacker was in de jaren '60 en '70 diverse malen voorzit ter van de Kirchentag (het twee jaarlijkse lekencongres van de Duitse Evangelische Kerk) en lid van de synode, de officiële kerk vergadering. In 1974, toen hij nog geen vijfjaar parlementslid was, deed hij een gooi naar het ambt van president. Hij legde het echter af tegen de li beraal Walter Scheel. Zijn politie ke ster rees wel gestaag. In 1979 werd hij vicevoorzitter van de Minister, blogger, geen radicaal door Sander van Mersbergen Varoufakis schudde vrijdag de hand van eurogroepvoorzitter Dijsselbloem. Om ontspannen over te komen, houdt hij zijn hand in zijn zak. foto Corbis/HH I De Griekse minister van Financiën Yanis Varoufakis wil geen nieuwe nood- leningen maar onderhandelen over nieuwe afspraken tussen Griekenland en zijn internationale schuldeisers, foto Panayiotis Tzamaros/HH Over een stuk in The Telegraph Over de overheidsschulden door Dick van Rietschoten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8