Gemeente krijgt geen boete bij minder afval Borsele houdt bijna twee mille over 'Onzekerheid rond van verbouwing gemeentehuis scheepswerf oplossen' 66 Als ik ooit nog eens de 'Herdenken gaat nooit over' 20 BEVELANDEN en THOLEN ERFPACHT Miranda Sturm uit Heinkenszand had zonder deze constructie nooit een woning kunnen laten bouwen. Gemeenten voelden zich belem merd in hun doelstelling voor be tere afvalscheiding, omdat vol gens deze 'put or pay' clausule be taald moest worden voor niet gele verde tonnen brandbaar restafval. Olaz, het samenwerkingsverband van de gemeenten op het gebied van afval, en de afvalverwerker hebben na onderhandelingen overeenstemming bereikt over het schrappen van deze clausule uit het contract. Indaver wil werk maken van duur zaam afvalbeheer. Mede om die re den heeft het bedrijf ingestemd om deze clausule te schrappen. De clausule werd de afgelopen ja ren weliswaar steeds in overleg niet toegepast maar die bepaalde wel dat de resterende looptijd van het contract betaald moest wor den als de hoeveelheid ingeza meld brandbaar restafVal daalde onder de vooraf overeengekomen hoeveelheid. In het Afvalcontract zijn garanties over hoeveelheden opgenomen, omdat op basis van deze afspraken investeringen zijn gedaan in de afvalverbrandingsin stallatie in Moerdijk. Afgelopen jaren kwam de hoeveel heid door verschillende omstan digheden onder de contractueel vastgelegde hoeveelheid. Deze hoeveelheid nam de afgelopen ja ren aanzienlijk af. Dat komt onder meer door betere afvalscheiding (bijvoorbeeld kunststofmzameling, textielinza- meling, GFT inzameling) en mo gelijk ook door de economische crisis. Daarnaast bedenken gemeenten diverse maatregelen om het brandbaar restafval verder terug te dringen. Zo is de gemeente Borsele gestart met een proef in een aantal dor pen om het plastic afval beter te scheiden en krijgen inwoners van de gemeente Kapelle vanaf 1 ja nuari 2016 geld terug als ze hun grijze container minder vaak aan de straat zetten. HEINKENSZAND - Miranda Sturm (37) uit Heinkenszand dacht niet dat ze ooit een nieuwbouwwo ning kon laten bouwen. Dankzij de vorig jaar geïntroduceerde erf pachtregeling van de gemeente Borsele kan dat wel. Haar aanstaande woning aan de Kruizemuntstraat in de wijk Over de Dijk is de eerste in de gemeen te Borsele op erfpacht. Dat werd zaterdag gevierd met taart die wethouder Ad Schenk had laten aanrukken met daarop een afbeelding van haar toekom stige huis. „Ik ben best wel een beetje trots dat ik de eerste in Bor sele ben met een woning op erf pacht. Goh, ik laat een huis bou wen. Mooi toch." Borsele introduceerde de regeling vorig jaar juli in navolging van de gemeente Goes. Erfpacht maakt het voor mensen makkelijker een hypotheek te krijgen. Er wordt im mers alleen betaald voor de wo ning. De grond blijft eigendom van de gemeente. De eigenaar van de woning betaalt een maandelijk se huur (erfpachtcanon) aan de ge meente. In het geval van Miranda gaat het om nog geen tweehon derd euro per maand. Dit bedrag is aftrekbaar voor de belasting. „We bieden een stukje flexibili teit. Als de bewoner van de wo ning op erfpacht over drie jaar be sluit de grond toch te willen ko pen, dan kan dat. Voordeel is dat altijd de grondprijs van 2015 wordt gehanteerd. Ook over der tig jaar dus." Miranda en haar ouders Frans en Ineke Sturm kwamen vorig jaar juni met de erfpachtconstructie Postcodeloterij win koop ik de grond alsnog GEMEENTEN TEVREDEN OVER in aanraking tijdens een informa tie-bijeenkomst van de gemeente. „Toen is het balletje gaan rollen", zegt Miranda. „Zonder de rege ling had ik nooit een nieuwbouw woning kunnen kopen. De lasten kon ik weliswaar betalen maar ik zou geen hypotheek krijgen. Nu wel. Ik vind het een mooie con structie. Het scheelt me een ton. Als ik ooit de Postcodeloterij nog eens win, koop ik de grond." Miranda Sturm kreeg veel onder steuning van Lia Schroevers-Da- vidse van de gemeente Borsele. Er moest immers het een en ander worden geregeld. Miranda sloot uiteindelijk een hypotheek af bij een financiële instelling die erf pachtconstructies ondersteund. Wethouder Schenk is tot nu toe tevreden over het behaalde resul taat. Behalve Miranda is nog een koopovereenkomst voor een wo ning op erfpacht getekend en er zijn er nog drie in optie. „We overwegen in april wederom een informatie-bijeenkomst te houden. Het kan voor veel men sen immers net wel de financiële mogelijkheden bieden een wo ning te kopen." ERFPACHTCONSTRUCTIE WATERSNOODRAMP Er was een bouwkrediet beschik baar van 4.024.000 euro. Het college van Borsele consta teert met de afrekening dat de kos ten binnen het budget zijn geble ven. Verder is geconstateerd dat, gelijk tijdig met de verbouwing, werk zaamheden zijn uitgevoerd die op een of andere wijze te maken heb ben met de renovatie, maar die uit andere budgetten zijn betaald. Door bodes en schoonmaaksters zijn (extra) uren gemaakt in ver band met de verbouwing. Dit betreft schoonmaak van opge leverde delen van het gebouw maar ook het (post)verkeer tus sen het gemeentehuis en de tijde lijke huisvesting in Ovezande. Door het interne begeleidings team zijn uren gemaakt voor bouwbegeleiding, zowel in de voorbereidingsfase als tijdens de bouw en rond de oplevering. In verband met de tijdelijke huis vesting zijn kosten gemaakt voor de voormalige basisschool te Ove zande. Om de kosten zo laag mo gelijk te houden was voor de in richting van enkele ruimten twee dehands meubiliar aangeschaft. De energiekosten zijn deels ge compenseerd door de lagere ener gierekening van het gemeente huis. Delen van het gemeente huis waren tijdens de verbou wing afgesloten. Verder is het bui tenterrein gedeeltelijk heringe richt. Verstoppingen en verzakkin gen van rioleringen zijn tegelijk met de verbouwing aangepakt. Af voersystemen zijn verbeterd. De ze kosten zijn betaald uit de bud getten voor het onderhoud van straten en rioleringen. Martin Otte van de Statenfractie van de Christenunie roept hier toe op. In de PZC van afgelopen zaterdag suggereert de directie van Scheepswerf Reimerswaal dat de Provincie Zeeland, maar ook de gemeente Vlissingen de voorkeur geeft aan de Marine op het Dart Line-terrein in de Bui tenhaven, bóven Scheepswerf Rei merswaal. De Scheepswerf Rei merswaal is goed voor een werk gelegenheid van 150 man en heeft al een pachtovereenkomst aange boden gekregen. In december is door de scheepswerf ook een om gevingsvergunning bij de Provin cie aanvraagd. De Christenunie wil weten wat de status van die aanvraag is. Martin Otte vraagt ook of het college daadwerkelijk de voorkeur geeft aan de exclusie ve vestiging van de Marine in de Buitenhaven, hoe concreet de inte resse is en welke toezeggingen aan beide partijen zijn gedaan. Eerste huis Borsele op erfpachtgrond door Frank van Cooten GOES - Zeeuwse gemeenten hoe ven niet langer een boete te beta len aan afvalverwerker Indaver als ze minder brandbaar restafval aan bieden dan in het contract is afge sproken. door Frank van Cooten Miranda Sturm De uitgifte van bouwgrond in erf pacht in Goes is een succes. Burge meester en wethouders willen dat daarom voortzetten. Met name in de wijk Mannee slaat het concept aan. Goes geeft daar om een vervolg aan de construc tie. De gemeente Borsele is vorig jaar gestart met een proef van een jaar. Daar zijn twee twee koopo vereenkomsten afgesloten en drie in optie. De koper koopt de woning van de projectontwikkelaar en huurt de grond (erfpachtcanon) van de ge meente. Omdat de aanschafprijs van een woning lager is, kunnen mensen wellicht gemakkelijker een hypotheek krijgen. KRUININGEN - Basisschoolleerlingen lazen gisteren tijdens de herdenking in de Johanneskerk de namen voor van de 58 slachtoffers uit Kruiningen van de watersnoodramp. Ze legden met burgemeester Jan Huisman bloemen bij het monument. De ramp was gisteren 62 jaar geleden. „Een mensenleven, maar herdenken gaat nooit over", sprak ooggetuige Ria Geluk, foto Marcelle Davidse door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele heeft 1.837 euro overgehou den van de verbouwing van het ge meentehuis. Dat blijkt uit de defini tieve afrekening. door Frank van Cooten HANSWEERT - Gedeputeerde Staten moeten praten met de directie van Scheepswerf Reimerswaal in Hans- weert om de onzekerheid over wel of niet kunnen verhuizen naar de Buitenhaven in Vlissingen weg te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66