'Verlies wereldtitels geen keerpunt in carrière' 44 Die laatste honderd meter wil ik nog wel honderd keer overdoen. Zo mooi SPORT 37 Bij zijn eerste deelname aan het WK veldrijden voor senioren wint Mathieu van der Poel meteen. In het Tsjechische Tabor rijdt hij van begin tot eind aan kop. TABOR - Amper twintig jaar jong en dan al wereldkampioen veldrij den. De jongste ooit zelfs. Ma thieu van der Poel heeft bedui dend minder tijd nodig gehad dan zijn vader Adrie om de meest begeerde trui in het cyclocross te veroveren. Vanaf het moment dat hij als man neke van negen jaar Willem II be dankte voor het aanbod om in Tilburg te komen voetballen, be stormde hij in één ruk de top in wielerland. Vader Adrie was vooral de aanhouder die na zes zilveren medailles (vijf in het veld en één op de weg) in 1996 op 36-jarige leeftijd eindelijk wereldkampioen werd. De in 1995 geboren 'Matje' deed het gister middag in één keer. „Je kunt hem alvast maar hebben", keek hij in Tabor lachend naar zijn regen boogtrui. De manier waarop Van der Poel de titel naar zich toetrok in Tsje chië, past perfect bij het beeld van zijn carrière. „Ik heb eigenlijk nooit omgekeken", zei hij over de vroege aanval, die hem op geen enkele moment meer dan acht tien seconden voorsprong oplever de. Het had volgens Van der Poel alles te maken met het zelfver trouwen waarmee hij aan de start verschenen was. Na een lastig jaar, waarin zijn generatiegenoot Wout van Aert hem vrijwel steeds te snel af was, werd hij zich een week geleden in de af sluitende wereldbekerveldrit van Hoogerheide bewust van het ver mogen om een hele cross voorop te rijden. „De manier waarop ik daar won, heeft me vandaag echt geholpen. Niet omkijken, maar ge woon verder trappen. En dat ter wijl ik misschien wel dertig keer heb gedacht dat ze me terug gin gen pakken." Uiteindelijk bleken de balken zijn houvast in de strijd tegen de ja gers, van wie landgenoot Lars van der Haar de felste was. „Door met de fiets over de balken te sprin gen pakte ik steeds weer genoeg voorsprong om het een ronde lan ger vol te houden." Springen is zijn lust en zijn leven. Door tijdens de trainingen in het bos over alles heen te jumpen wat hij tegenkomt, is de beresterke Van der Poel ongekend behendig op de fiets. Dat was gisteren no dig op een circuit dat er door de combinatie van vorst en dooi ui terst verraderlijk bij lag. Zijn gro te concurrent Van Aert gleed één keer hard onderuit en kon het - ondanks een indrukwekkende op mars in de slotfase - schudden. Verder dan Van der Haar kloppen in de sprint om de tweede plaats kwam hij niet. Van der Poel zei dat hij nooit heeft geweten dat Van Aert nader de. Koelbloedig bleef hij zijn rond jes afwerken. „Emoties tijdens de wedstrijd had ik niet. Na vorige week had ik totaal geen stress. Niet voor de start en niet in de ra ce. Pas op het einde kwamen de emoties. Bijvoorbeeld toen ik bij de laatste passage van de materi- aalpost al die mensen zag staan die me iedere week helpen om veldrijder te zijn. Maar echt emo tioneel werd het pas in de finish- straat. Die laatste honderd meter wil ik nog wel honderd keer over doen. Zo mooi." Vader Adrie van der Poel was één van die mensen die vanuit de post ontroerd toekeek hoe 'Matje' naar het goud reed. Moeder Corin- ne ving hem na de finish in tra nen op. Op het podium beet hij bij het aanhoren van het Wilhel mus even op zijn lippen, maar snel keek Mathieu van der Poel weer even nuchter tegen het le ven aan als zijn vader in diens bes te jaren. „Als renner hebben we niet veel gemeen", stelde de met veel meer talent gezegende zoon. „Maar zijn karakter van altijd al les willen geven, heb ik wel." Vader ging na afloop de fietsen schoon spuiten. Moeder spoelde de modder uit de kleding. En hun zoon? „Ik ben niet zo van het fees ten. Misschien ga ik morgen nog even het bos in om mezelf te amu seren." Vos leek er zaterdag in Tabor niet onder gebukt te gaan. „De wereld titel verliezen is nooit leuk, maar ik had vooraf niet eens gedacht dat ik hier met brons weg zou ko men", zei de Brabantse na afloop van de wedstrijd, die het sluitstuk vormde van een week vol zorgen. Een hamstringblessure speelde Vos een week eerder tijdens de wereldbekercross van Hoogerhei de dusdanig parten dat om haar heen steeds meer mensen meen den dat het beter was om het WK over te slaan. „Maar zo zit ik niet in elkaar", liet de eigenwijze Vos steeds weten. En dus stond ze zaterdag klokslag 14.00 uur ge woon weer aan de start van een zoveelste wereldkampioenschap. Ze had zich voorgenomen niets te forceren. „Maar ik heb niemand beloofd ook daadwerkelijk uit te stappen als het niet ging. Omdat ik weet hoe lastig het voor mij is om dat soort beloftes na te ko men." Vos geeft het grif toe: ze moet niets hebben van mensen die haar vertellen wat ze moet doen. Zelfs ploegleiders zijn voor de vrouw uit Meeuwen adviseurs, naar wie ze geïnteresseerd en vooral vrijblij vend luistert. In de dagen voor het WK staken er kritische geluiden op rond het kamp van de Nederlandse ploeg. Moest er niemand opstaan om Vos gezien de aard van haar blessu re te verbieden het WK te rijden? Komt ze als 27-jarige op een punt dat ze tegen zichzelf in bescher ming moet worden genomen? „Niks van gemerkt", zei ze zater dagavond. De critici van vrijdag waren toen al weer de grootste be wonderaars van het karaktermens Vos. „In die zin heb ik gelijk gekre gen, dat het niet onverantwoord was om te rijden. Op geen enkele moment." De op één been behaalde bronzen medaille is voor haar al evenzeer een signaal aan de kenners die me nen dat de Nederlandse niet lan ger de beste is van allemaal. „Ik zie dit zeker niet als een keerpunt in mijn carrière", reageerde ze fel op dat soort suggesties. „Als ik weer fit ben, zijn ze nog niet van me af." MAANDAG 2 FEBRUARI 2015 In één streep naar de winst Mathieu van der Poel regeert als een vorst in Tabor, waar hij al snel een gat slaat met de concurrentie, foto Tim De Waele/Hollandse Hoogte door Ad Pertijs Mathieu van der Poel Onverwachts greep Marianne Vos nog brons in Tabor. door Ad Pertijs TABOR - Na zes gouden jaren is Ma rianne Vos haar wereldtitel in het veldrijden kwijt. Een halfjaartje ge leden moest ze ook op de weg al de regenboogtrui afstaan. Op bei de terreinen is haar vijfjaar jonge re Franse ploeggenote Pauline Fer- rand-Prevot de troonopvolgster. Marianne Vos is nu haar titels op de weg en in het veldrijden kwijt. Ze is erop gebrand ze terug te pakken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39