Memphis Depay weer beslissend op een avond van uitersten 12 Jarig ADO doet laks Feyenoord de winst cadeau 34 SPORT AJAX Ajax ziet titelprolongatie aan horizon verdwijnen na nederlaag bij Vitesse (1 -0). Depay pakt regelmatig de punten voor PSV, ook zaterdagavond weer, tegen Willem II (2-t-zege). De discussie over geluk of kwali teit barst dan los. De bijna 21-jari- ge vedette staat te vaak op de goe de plek om het allemaal als pure mazzel af te doen. Loopt het stroef of overschat hij zichzelf, dan is er altijd het talent waarop het krachtmens kan terugvallen. Hij blijft de gevaarlijkste speler van de eredivisie in en rondom het vakje waarin de tegenstander PSV niet wil hebben. De topsco rer vangt veel wind en bevestigt het extreme verwachtingspatroon de laatste tijd alleen op het score bord. Op het veld kan het allemaal be ter. Depay verliest te vaak onno dig de bal, pingelt te lang en heeft ogenschijnlijk meer moeite dan voorheen met de duels. In de om schakeling blijft hij enorm drei gend. Sinds het WK is hij een be kende Nederlander en weet De pay de aandacht telkens op zich te vestigen. In positieve en negatie ve zin, bijvoorbeeld door twee keer een penalty te missen. Tel kens zonder erg voor PSV, de ploeg won elk duel waarin hij een pingel verprutste. Dat het PSV-uithangbord na een liesblessure al maanden niet het niveau van tijdens en kort na het WK haalde, heeft zijn zelfvertrou wen allerminst aangetast. Met een blik van 'geef mij die bal maar' stond Depay zaterdag voor de penaltystip. PSV stond met 1-0 achter en de topscorer leek ge leerd te hebben van een eerdere misser tegen FC Dordrecht. Dit keer volgde geen mislukte 'Panen- Vooral in defensief opzicht legde ADO Feyenoord in de openingsfa se geen strobreed in de weg en deed de thuisploeg daarmee de winst in feite cadeau. De Rotter dammers konden simpel uitlopen naar 2-0, om vervolgens de teu gels te laten vieren, maar de winst toch nog met 2-1 over de streep te trekken. Fraser was in de rust van de wed strijd behoorlijk 'uit zijn bol' ge gaan, bekende hij na afloop van het duel. „Dat pakten mijn spe lers wel goed op en daardoor kwa- ka'-imitatie, Depay ging er vol in. Hij produceerde een 'Jaap Stam metje'. De centrale verdediger schoot tijdens het EK van 2000 huizenhoog over, de linksbuiten van PSV schoot het leer in de tweede ring. Het leek een breek punt in de wedstrijd. PSV had na veel pijn en moeite in de tweede helft eindelijk een honderdpro- centkans om een moeilijke avond om te keren. De ploeg had veel moeite om het spel te maken, kwam fysiek tekort op het mid denveld. De omzettingen van Phil lip Cocu pakten goed uit. Oscar Hiljemark is aan de bal geen ver sterking voor PSV, maar brengt in zware wedstrijden wel een dosis geestdrift in de ploeg. Voetballend lukte het niet om te gen Willem II het verschil te ma ken, het moest met enig opportu nisme. Een andere invaller, Jürgen Locadia, bracht dat laatste voor het doel in de praktijk en had geluk. Het loonde om te vu ren op de goal in de hoop dat er iets van zou komen. Uitblinker Kostas Lamprou kon een kiezel- hard schot niet verwerken en gaf PSV een mentale opkikker in de kampioensrace. Het was het sig naal om alles overboord te gooien. Willem II liep achteruit, het balle men we nog terug tot 2-1. Ik had ze echter voor de wedstrijd al ge zegd dat ze hier lef moesten to nen. Het probleem met deze ploeg is dat we meestal te veel ontzag hebben voor grote clubs. Ach, misschien was dat deze keer ook wel mijn schuld. Ik had ze voor de wedstrijd beelden ge toond van Ajax- Feyenoord om te laten zien hoe goed Feyenoord kan voetballen. Misschien had ik dat beter niet kunnen doen." Dat goede voetbal van Feyenoord duurde gisteren dus niet langer dan twintig minuten, met daarin wel twee doelpunten. Eerst was het uitgerekend Lex Immers die bij een voorzet van Miquel Nelom tje hoefde voor PSV maar één keer goed te vallen en viel ook goed. Opnieuw Memphis Depay, opnieuw drie punten erbij en een dag later een nog grotere kloof met concurrent Ajax. PSV zit in een riante uitgangspositie om de eerste titel sinds 2008 binnen te slepen. Ondanks zijn matige spel heeft Depay een grote rol in ge speeld in het verkrijgen van die mogelijkheid. Na afloop is er ook zelfreflectie bij hem. Met Luuk de Jong spreekt hij toch maar af om de strafschoppen in het vervolg aan zijn iets oudere collega over te laten. Een collega dankzij wie Depay het beste uit zichzelf kan halen. Ook al is dat soms maar een moment. voor zijn man kwam en de 1-0 binnenschoot. Het was voor de Haagse Feyenoorder, die een ta toeage van een ADO-ooievaar op zijn rug draagt, al de tweede keer dat hij scoorde tegen zijn oude club. Tien minuten later werkte ADO-verdediger Timothy Derijck een schot van Jens Toornstra - ook al een oud-speler van ADO - op bijzonder knullige wijze in zijn eigen doel. De defensie van ADO, dat afgelo pen week volledig in handen kwam van de Chinese zakenman Hui Wang, oogde in die fase alles behalve een Chinese Muur. Na de 2-0 leek Feyenoord het echter wel te geloven. Er sloop een stuitende laksheid in het spel van de thuis ploeg en vooral na rust zakte Feye noord naar een bij vlagen uiterst bedenkelijk niveau. Het was mede aan een paar knap pe reddingen van Kenneth Ver meer te danken dat de Rotterdam mers geen puntenverlies leden te- ARNHEM - Een sportieve crisis. Er zijn tal van trainers die verschrik kelijk boos worden als de sugges tie wordt gewekt dat er bij hun club sprake van is. Frank de Boer draait er echter nooit omheen. „Crisis? Je zou het wel zo kunnen noemen. Ons niveau is zeer bene den peil", mokte de Ajax-trainer, die door de r-o-nederlaag bij Vit esse zijn kansen op een vijfde op eenvolgende landskampioen schap zo goed als zag vervliegen. PSV lijkt de titel dit jaar cadeau te krijgen. Het heeft er alle schijn van dat de eredivisie op de grens van januari en februari al in een beslissende plooi is gevallen. Waar PSV zaterdagavond in de slotfase de wedstrijd tegen Wil lem II nog kantelde, zagen de Aja- cieden het gistermiddag in Arn hem verkeerd aflopen. Dat Vites- senaar Uros Djurdjevic vijf minu ten voor tijd zijn fantastische én doeltreffende lichaamsbewegin gen inleidde met een niet gecon stateerde handsbal, liet De Boer weliswaar niet onberoerd, maar de oefenmeester erkende zonder omwegen dat de nederlaag in Arn hem wél 'dikverdiend' was. En dat zijn team zich voorlopig maar niet al te veel illusies moet ma ken. Had De Boer er in de winterstop alle vertrouwen in dat het gat van vier punten met PSV te dichten was, inmiddels is de marge (weer) negen en willen de Am sterdammers het woord kam pioenschap niet meer horen. „Daar moeten we nu maar even niet meer over praten", aldus Ni- gen ADO. De doelman was alleen kort na rust kansloos bij een kop bal van Mike van Duinen. Een schot van de nieuwe AD O-aan winst Wilson Eduardo stopte hij op bijzonder fraaie wijze. Feyenoord-trainer Fred Rutten was na afloop opvallend mild over het spel van zijn ploeg. „We hebben een half uur lang uitste kend gevoetbald en ik ben ook zeer tevreden met de overwin ning die we hier hebben behaald. Dat we het wat lieten lopen na die 2-0? Misschien wel. Het was al lemaal wat slordiger en dan lijkt het net of je overal te laat bent. Het werd na rust een echte vecht- wedstrijd en daarin zijn we over eind gebleven." Ondanks het overwicht van ADO, dat gisteren precies 110 jaar bestond, was de beste kans na rust voor Feyenoord. Lex Immers stuitte echter op ADO-doelman Martin Hansen en Jean-Paul Boëtius schoot in de rebound op klas Moisander. „Niks is onmoge lijk, maar we beseffen dat het nu wel heel moeilijk gaat worden. Het is sowieso tijd om voorlopig alleen maar naar onszelf te kij ken." De Boer is eenzelfde mening toe gedaan. „We spelen momenteel niet het spelletje dat wij willen zien." Iedere dominantie is bij Ajax verdwenen, het positiespel is abominabel, de opbouw van ach teruit hapert aan alle kanten. De Boer: „We moeten keihard wer ken én het vertrouwen terugwin nen." Ajax moet durven voetbal len, heet dat. „Ik denk dat we dat de komende dagen weer met vide obeelden moeten benadrukken", aldus De Boer. „Als we dominan ter gaan voetballen, is de kans dat je de deksel op de neus krijgt min der groot." In Arnhem ontbrak het te veel Ajacieden aan vorm. Anwar El Ghazi had weliswaar nog wat drei ging in zijn spel, verder sprongen slechts de verbale aansporingen van Niklas Moisander positief in het oog. Dat Djurdjevic uitgere kend bij hem wegdraaide, noem de de Fin 'zuur'. „Dat mag nooit gebeuren. We kregen vandaag heel wat minder kansen tegen dan in het duel met Feyenoord, maar zo kan het niet langer door gaan. Dan wordt het gat alleen nog maar groter. Het moet veel be ter. We moeten durven onder de druk van de tegenstander uit te voetballen. Afgelopen week had den we dat ook met elkaar afge sproken, maar ik zag er niets van terug in de wedstrijd." Bij Ajax bestrijden ze dat het trai ningskamp in Qatar een averechts de paal. Meer liet Feyenoord niet zien. Immers toonde zich opge lucht. „De tweede helft viel erg te gen van onze kant." Op de vraag of hij de 110e verjaardag van ADO nog ging vieren, had Haagse Lexie een passend antwoord. „Vanavond een bakkie Chinees halen", zei hij met een knipoog naar de nieuwe eigenaar. Sportieve door Rik Elfrink EINDHOVEN - Haat en liefde liggen in negentig minuten voetbal soms dicht bij elkaar. Memphis Depay is het beste voorbeeld van een speler die op dezelfde avond wordt veraf schuwd en omarmd door de lief hebber. Zijn doorgeslagen indivi dualisme, de branie en het chagrijn na een mislukking wekken soms er gernis en bij de fans zelfs razernij op. Dat laatste slaat net zo snel weer om in adoratie. door Jan Martens ROTTERDAM - Henk Fraser was in zijn tijd als voetballer van Feye- noord een meedogenloze en niets ontziende verdediger. Gisteren er gerde de voormalige 'sloper' zich als coach van ADO Den Haag twin tig minuten lang groen en geel aan het spel van zijn ploeg, op bezoek in de Rotterdamse Kuip. Feyenoord had de nodige moeite thuis van ADO Den Haag niet winnen. In de Kuip werd het 2-1 Memphis Depay is met twaalf treffers topscorer in de eredivisie. Hij deelt die eer met Mark Uth van Heeren veen. Michiel Kramer (ADO) staat op elf doelpunten. door Edward Swier Lex Immers scoorde opnieuw te gen zijn oude club. Kort voor tijd maakte Memphis Depay zijn eerdere fout (gemiste straf schop) goed tegen Willem II. foto Jeroen Putmans/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36