SPORT Winnende start Kloetinge 38 en 39 40 en 41 De halve marathon van Cadzand is lood- en loodzwaar Middelburgse marathonschaatser wint als eerste Zeeuw de Alternatieve Elfstedentocht op de Weissensee. MAANDAG 2 februari 2015 33 VLISSINCEN - De ontlading was groot bij Erwin Mesu, toen hij na tweehonderd kilometer als eerste over de finish kwam in de Alter natieve Elfstedentocht. Met gebal de vuisten en luid schreeuwend gleed de Middelburgse marathon schaatser door over het ijs van de Weissensee. Moeder Els probeer de hem te pakken en enkele tien tallen meters verder dook broer Niels (zesde) rond de nek van zijn oudere broer. De winnaar toonde zich ontroerd: „Ik heb me puur gefocust op na tuurijs dit jaar. Dat dat zich nu uit betaalt, is prachtig. Zeker gezien wat ik de laatste twee jaar heb meegemaakt", genoot Erwin Me su. Met een glimlach van oor tot oor refereerde hij aan zijn zware valpartij in 2013, waarbij pezen en zenuwen werden doorgesneden in zijn been. En aan zijn revalida tie, die een jaar duurde. Wat later op de dag kon de in Tjal- leberd woonachtige Middelburger het nog steeds niet helemaal be seffen. Het grootste succes uit de Zeeuwse schaatshistorie... „Het be gint een klein beetje te komen", zei hij over de telefoon. Mesu ver telde een paar weken geleden al dat zijn weken er aan zaten te ko men. „We gaan eerst naar Oosten rijk en daarna naar Zweden. Op het natuurijs moet het voor mij gaan gebeuren." Tot die tijd reed de oudste van de twee schaatsbroers (25) dit sei zoen enigszins in de anonimiteit zijn rondjes mee in het marathon peloton. Jongere broer Niels (22) liet zich veelvuldig voorin zien. Erwin verrichtte veel werk voor zijn team, maar wist bijna nooit echt goede klasseringen te rijden. Dat is nu in één klap veranderd. Met de overwinning op de Weis sensee vestigde Mesu definitief zijn naam als marathonschaatser Ik had geen ploeggenoot mee, maar misschien hielp het dat Niels mee was en kroop (of liever: schaatste) hij uit de schaduw van Niels. „Het is lastig om het vertrouwen te hou den dat het goed komt", blikte hij zaterdag terug. „Maar nu ben ik blij dat ik al die tijd keihard door ben blijven trainen. Nu valt op eens alles op zijn plaats." Erwin Mesu zat zaterdag vanaf het begin mee in de kopgroep, net als zijn broer. „Dat was ook mijn plan, om in een vroege kop groep mee te zitten. Dan hoef je er niet steeds achteraan te gaan. Gelukkig lukte dat plannetje." Op het laatst bleef er een groep van elf man over. „Ik had geen ploeggenoot mee, maar mis schien hielp het dat Niels mee was. We zitten dan wel niet in de zelfde ploeg, maar ik ben niet de eerste die aanzet als hij gaat en dat zal andersom ook zo zijn." Wat dat betreft kon de overwin ning niet op een beter moment komen. Een paar dagen geleden maakte de schaatser van Selecteq bekend na dit seizoen te stoppen bij dat team. Mesu zei op zoek te gaan naar een nieuwe ploeg. Daar heeft hij met deze prachtige over winning een mooie sollicitatie voor neergezet. Zou hij misschien een aanwinst zijn voor de ploeg van Jillert Anema, gezien zijn na tuurlijke samenwerking met broer Niels? Voorlopig gaat hij echter nog ner gens op in. „Erwin gaat eerst in Zweden rijden en pas daarna wil hij over zijn toekomst nadenken", meldde moeder Els Mesu gister middag. De familie heeft een roerig week einde Weissensee achter de rug. „Je weet niet wat je overkomt", al dus Els Mesu. „Erwin kreeg een beker zó groot, ongelofelijk! Maar voor Niels was het ook heel emo tioneel. Voor hem was het een dubbel gevoel. Hij barstte zater dagmiddag opeens in tranen uit. Hij zat er even helemaal door. Hij had ook de benen om te winnen." Gelukkig voor Erwin hield hij die op het juiste moment stil. Hoofdklasser Kloetinge won met 1-0 van Smitshoek. In de topklasse verloor Hoek met 3-1 bij Barendrecht. Mesu schrijft schaatshistorie door Willem Adriaansens Erwin Mesu Erwin Mesu valt na zijn overwinning in de 25e Alternatieve Elfstedentocht op de Weissensee dolgelukkig in de armen van zijn moeder Els. foto Natascha Smit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35