Taaiheid je heeft nu genoeg kleintjes Thé Lau zit boordevol plannen. In juni naar Wimbledon en eind augustus tennissen op een toernooi in Bergen. Maar eerst staat hij met zijn nieu we roman Juliette in de theaters tijdens Saint Amour. 66 Tegenzin is geen goed medicijn. Ik moet het wel leuk vinden. Het enige wat ik jammer vind, is dat ik dat besef niet twintig jaar geleden al had 26 DIZZIE Dizzieni Nieuwe boeken lees je samen! In de race voor Valentijnprijs Varen met Philip Huff en Kees van Beijnum In 2003 zag Superguppie de we reld en die sloot deze taaiheid meteen in het hart. Wat een onbe vangenheid, wat een speelsheid en wat een geestig vernuft. De poëziebundel waarvoor Edward van de Vendel tekende en Fleur van der Weel verbeeldde, kreeg meteen de Woutertje Pieterse Prijs. De begin regels van het vers dat Superguppie zijn naam gaf, zijn legendarisch: Alle guppies die ik had zwemmen nu in onze kat. Hartstikke dood, maar zeker weten doe je dat ook weer niet, waar het waarschijnlijk in de volgende regel aan refereert. Daar blijft het niet bij. Dit is een gedicht over leven en overleven, met een vette verwijzing naar Shakespeare. Superguppie is alles In 2005 schreef Edward van de Vendel het kin- derboekenweekge- schenk en bij die gele genheid bekende hij dat Super guppie niet al te veel vervolg zou krijgen. Op succes is makkelijk voort te borduren, maar het echte succes zit toch in steeds weer an dere streken. Gelukkig heeft Van de Vendel zijn woord gebroken. Superguppie kreeg kleintjes. En nu is er de gebundelde versie van 4 boeken met een toegift, 200 ge dichten met 22 nieuwe. Het levert een gedicht op met de boodschap dat je de boel soms flink in de war moet schoppen. En het treuri ge lot van de kerstboom in janua ri, waar ingedikte taal tot de prachtige omkering leidt: mamma heeft hem leegversierd. Neologismen, humor en onge kend taalplezier. Superguppie is al les bundelt de vier Superguppies en geen kind mag deze gedichten onthouden worden. Wie zo voor het eerst op poëzie wordt getrak teerd, kan voor eeuwig verslaafd raken. Maar 222 is een fijn getal. Hier moet Edward van de Vendel het bij laten. Want hoe aardig hij ook piekt in zijn toegift, beter dan de eerste bundel wordt het niet. Om met zijn eigen woorden te spreken: bruine blaadjes in de herfst /zijn natuurlijk op hun sterfst. Zakdoek, kuchje. Natte neus droog geveegd. Thé Lau gaat zitten en ja, hij wil best kof fie. Espresso. Het glas water blijft onaangeroerd. Hoesten en snuiven, het is er het weer voor. Maar jee, vertelt hij later, het stemde hem somber hoor. „Je gaat toch denken..." Bronchitis. De dokter heeft het inmiddels bevestigd. De schrijver en muzikant kan monter door. Een café aan de rafelrand van de binnen stad. Daar zit Thé Lau (62) graag en regel matig, aan het einde van de middag. „Een uurtje eruit. Onder de mensen." Een goed deel van de dag werkt hij alleen, thuis. Hij gaat zelden meer naar het centrum. Laatst was hij er weer even, op een party in een van de hipste tenten van Amsterdam. „Heel leuk. Maar de charme die het vroeger had, voel ik niet meer." Zijn stamkroeg. Lekkere plek ook voor een interview. Hij is nooit zo gesteld geweest op de standaardplekken. „Vroeger, in de bar van Hotel Americain, maakte je tijdens een interview wel mee dat even verderop de pianist van Abba zat en naast je weer een andere muzikant een gesprek met een journalist voerde." Dan voel je je onderdeel van een industrie, zegt hij. „Kom je in een wereld waarin niet wordt gepraat over je nieuwste cd of boek, maar over", hij hui vert, „het product." Hij voelt zich sowieso op z'n best wanneer hij een buitenstaander is. Dat komt waar schijnlijk doordat hij als enig kind is opge groeid. „Sommigen zouden zeggen: hij zit het liefst in zijn droomwereldje. Klopt ook wel een beetje. Maar ik hou van de concen tratie waarin je zit als je in je eentje iets aan het maken bent. Koortsachtig bezig zijn. In een soort trance. Een van de heer lijkste gevoelens die ik ken." Het afgelopen jaar, waarin Thé Lau te ho ren kreeg dat de kanker in zijn lichaam niet te genezen is, heeft hij twee van de beste dingen afgeleverd die hij ooit ge maakt heeft, juliette, zijn tweede roman, en het muziekstuk Platina blues over wat hij meemaakte tijdens zijn ziekte. „In m'n een tje. Vond ik heerlijk werken, had ik heel lang niet meer gedaan." Het verhaal van Juliette - een liefde in snaps hots is er een van de lange adem. „Het heeft een paar keer op de plank gelegen om dat ik werd onderbroken door een nieuwe cd ofzo." Toen werd hij ziek en moest een tijdje in het ziekenhuis blijven. „Ik verveel de me natuurlijk te pletter. Dus ik heb de laptop opengeklapt en het manuscript te voorschijn gehaald." Hij schrok van de pre tentie, zegt hij. „Die tekst zag er voor mij ineens uit als het werk van iemand die iets probeerde te bewijzen." Hij heeft er dras tisch het mes in gezet, 140 pagina's zijn ge sneuveld. „Hele hoofdstukken heb ik ge schrapt." Hij beschrijft hoe hij elke dag werd be straald. „Op zich niet zo'n nare behande ling, maar je hoofd wordt vastgeklonken onder een masker en dan word je het appa raat ingeschoven." Als je je geen millimeter kunt bewegen, zegt hij, is zes minuten best lang. „Dus ik wilde muziek. Maar wat voor Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lees ook de mening van andere leesfans en ontdek nieuwe en interessante titels. Ga naar Dizzie.nl Thea Zoeteman- Meulstee human De verloren zoon STEMMEN BOOTTOCHT Op Valentijnsdag wordt de eerste Valentijnprijs uitgereikt voor het beste romantische boek. Een van de nominaties is De verloren zoon van Thea Zoeteman-Meulstee. Meer kanshebbers: zie Dizzie.nl De Dizzie-Boekenboot vaart op zon dag 22 februari weer uit. Aan boord de auteurs Kees van Beijnum (De of fers) en Philip Huff (Boek van de doden). Journalist Merel Dado interviewt hen. Kaarten zijn te bestellen op Dizzie.nl POEZIE door Marjon Kok SUPERGUPPIE Edward van de Vendel Fleur van der Weel (illustraties) 280 blz. Querido 22,50 euro Meer over de poë- zieweek: Dizzie.nl IN DE HERFST door Marjon Kok ■T Thé Lau blijft ondanks zijn ongeneeslijke ziekte vooruitkijken, foto Patricia Steur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28