Een Philips Fruittuin leek afgelopen jaar de verpauperde Euregiotuinen een nieuwe toekomst te geven. Intussen staat aanleg van diverse hoogstamboomgaarden op losse schroeven. De geschiedenis van het Oostburgse tuinencomplex is niet hoopgevend. Plannen voor een luxe weinesscentrum verdwenen acht jaar geleden snel in de vergetelheid. 24 ZEELAND EUREGIOTUINEN OOSTBURG Champagne vonden Sluise ge meentebestuurders en onder nemende initiatiefnemers niet echt passen bij een 'gezond' weinesscentrum. Dus proost ten ze in juni 2007 met een glaasje jus d'orange op de zonnige toekomst van Thermen Holiday Sluis, een luxueus well nesscentrum dat het enigszins verpieterende Oostburg in één klap op de kaart zou zetten van de bewuste en bemiddelde toerist. Thermen Holiday zou niet alleen het fiasco van de Euregiotuinen snel in de vergetelheid doen belanden. Maar de nieuwste sauna's en vertroetelingsbehandelingen zouden Oost burg - en daarmee de hele gemeente Sluis - aanzien geven. Zelfs de Sluise gemeenteraads leden, die regelmatig rollebollend door de raadzaal in het belfort gingen, konden met een schone lei beginnen als ze waren behan deld met lichaam en geest reinigende scrub- methoden, grapte toenmalig burgemeester Jaap Sala. Sala moest uit hoofde van zijn functie wel op timisme uitstralen, maar was waarschijnlijk ook onder de indruk van mooie plannen van Thermen Holiday, die breed werden uitgeme ten in een veelbelovende, gelikte catalogus. Zelfs lokale sceptici, nog wantrouwiger na het kortstondige leven van de Euregiotuinen, raak ten voorzichtig positief gestemd. De artist im pressions van een Engelse tuin, een Fins ei land, een Zeeuws landschap en een tai-chi- plein - stuk voor stuk 'aangekleed' met diver se sauna's - zagen er professioneel uit. En de directeuren van Thermen Holiday, Tonny Gajadin en Sherita Narain, hadden in Schie dam al bewezen dat ze geen luchtkastelen bouwden, maar een mooi bedrijf konden op zetten. Narain en Gajadin spiegelden gemeentebe stuurders en inwoners van Sluis een mooie toekomst voor. Met jaarlijks ruim vijf miljoen toeristen, 'meer dan Amsterdam', zou West-Zeeuws-Vlaanderen een uitgelezen plek voor een weinesscentrum zijn, benadrukte Gajadin. Met veel Duitse toeristen gedurende een groot deel van het jaar en een drukbe volkt Vlaams achterland zou het centrum op veel klandizie kunnen rekenen, vulde Sherita Narain aan. Om haar voorspelling kracht bij te zetten, haalde ze oudere klanten uit Schiedam aan. Die voelden zich vaak 'een heel nieuw mens', hoorde Narain. „Mensen voelden zich net zo schoon en gezuiverd als in de jaren vijf tig of zestig na de wekelijkse wasbeurt in de tobbe, vertelden ze me." Om al die bezoekers het perfect naar de zin te maken, zou Thermen Holiday Sluis tachtig tot driehonderd medewerkers nodig hebben. In de slipstream van het centrum zouden er tien tallen banen bijkomen, spiegelde Gajadin de raad tijdens een presentatie voor. Hij en Na rain bewezen bestuurders en andere belang stellenden dat ze geen sprookjes vertelden door hun prachtige voorspellingen te kruiden met zakelijke nuchterheid. Beide directeuren hadden weliswaar grootste plannen in Oost burg, maar vertelden er wel gelijk bij dat Ther men Holiday Sluis bescheidener van omvang zou zijn dan de moedervestiging in Schiedam en al helemaal niet in de schaduw kon staan van 's werelds grootste sauna, die het duo in Hoofddorp wilde verwezenlijken. De plannen voor die wondersauna in de Haarlemmermeer werden twee jaar geleden overigens definitief afgeblazen omdat de financiering niet rond kwam. De illusie om zich in Oostburg fysiek en psy chisch te laven in op oosterse badhuizen geïn spireerde hamams hadden belangstellenden toen al jaren moeten laten varen. De Raad van Advies van Thermen Holiday veegde de inten tieovereenkomst met de gemeente Sluis bin nen enkele maanden van tafel. Een investering van tien miljoen euro zou Thermen Holiday nooit terug kunnen verdie nen, was het belangrijkste argument. De Raad TUSSEN DROOM EN DAAD Euregiotuinen nog Wat is er terechtgekomen van de Grote Plannen die volgens indruk wekkende artist impressions het Zeeuwse landschap zouden her scheppen? Vandaag: de (voormali ge) Euregiotuinen aan de zuidelij ke entree van Oostburg. Net na de eeuwwisseling zag de toekomst er even rooskleurig uit aan de Oostburgse Nieuwstraat. Het ontvangstgebouw, hier in 2001 in aanbouw, van de Euregiotuinen zag er indrukwekkend uit. Grandeur leek de West-Zeeuws-Vlaamse 'centrumstad' niet langer ontzegd te kunnen worden. Ook nadat de Eure giotuinen failliet gingen, bleef het bijzondere pand aantrekkingskracht uitoefenen op ondernemers. Het ontvangstgebouw had de kop van een 'vogelge- bouw' voor het wellnesscentrum Thermen Holiday moeten worden en is ook nu - na een uitgebreide opknapbeurt - weer in beeld als welkomstpand, win kel en horecagelegenheid voor een fruittuinencomplex. archieffoto's Camile Schelstraete door René Hoonhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26