Geen boete meer voor minder restafval Discotheek Hooizolder Westkapelle 'Onzekerheid rond gaat dit seizoen toch weer open scheepswerf oplossen' 20 WALCHEREN HRIEPS Hrieps pakt dit jaar gedurfd uit: van schuurfeest naar breed muziek festival. Zonder een cent subsidie Gemeenten hadden bezwaar ge maakt tegen de boeteclausule om dat die hen belemmerde afval zo veel mogelijk te scheiden naar soort. Olaz, het gemeentelijk samenwer kingsverband voor afval, startte onderhandelingen met de afval verwerker, en dat heeft er nu toe geleid dat de gewraakte clausule uit het contract is geschrapt. Indaver stemde daar mee in om dat het ook wel inziet dat de clau sule niet in het belang is van duur zaam afvalbeheer. De afgelopen jaren werden al geen boetes meer opgelegd. Maar daar moest dan steeds wel overleg over plaatsvinden. Want in het contract stond nog steeds dat boe te betaald moet worden wanneer minder brandbaar restafval wordt aangevoerd dan vooraf overeenge komen. Die bepaling was opgeno men omdat Indaver op basis van de afgesproken hoeveelheden in vesteerde in de afvalverbran dingsinstallatie te Moerdijk. Door uiteenlopende omstandighe den daalden de aangevoerde hoe veelheden brandbaar restafval in de afgelopen jaren aanzienlijk, tot beneden het afgesproken mini mum. Eén van de oorzaken was een be tere scheiding van afval, bijvoor beeld door aparte inzameling van kunststof, textiel en GFT. Moge lijk speelde ook de economische crisis een rol. Daarnaast bedenken gemeenten steeds meer maatregelen om de hoeveelheden brandbaar restafval te verminderen. Zo is de gemeente Borsele in een aantal dorpen gestart met een proef om plastic afVal beter te scheiden. Ook de gemeente Kapel- Ie neemt een initiatief. Daar krij gen inwoners vanaf t januari 2016 geld terug wanneer ze hun grijze container minder vaak aan de straat zetten. GRIJPSKERKE - Dat wordt beuls werk straks in Grijpskerke. Neem alleen al het opzetten van de vijf de tent die erbij komt. „Een enorm ding. Achttien meter hoog. Rij je zo binnen met een truck." Dat zal nodig zijn ook. De 21ste editie van Hrieps, ooit be gonnen als klein 'boerenschuur feestje', zet dit jaar meer dan der tig bands op de planken, eens zo veel als de vorige keer. En daar mee worden niet alleen de liefheb bers van snoeiharde feest- en dia- lectrock bediend, maar voor het eerst ook de Rockabilly en Après Ski fanaten. Alleen al geluid en licht vergen zo'n dertig mille aan techniek. „En dan leggen we er ook nog eens zesduizend vierkan te meter vloer in. Acht vrachtwa gens vol vlonders. Daar moet je niet licht over denken. Het is ex treem zwaar werk, zeker wanneer het ook nog eens regent." Niet dat Hrieps-organisator Hugo Kramer daarvoor handen te kort komt. Zijn 'kernteam' van drie tot vijf mensen weet zich omringd door meer dan 250 vrijwilligers, mensen die van doordouwen we ten, en van alle markten thuis zijn. In de strijd om de gunst van het festivalpubliek pakt Hrieps dit jaar zeer gedurfd uit. 'Oalles Ruu mer' is dit keer het motto. Op het festivalterrein langs de Middel- burgseweg, bij de afslag naar Pop- pendamme, staan zaterdag 2 mei maar liefst 31 acts, verdeeld over zes podia in vijf reusachtige ten ten. Dat waagstuk slaat aan. Van de vijfduizend kaarten - meer mensen mogen er van de gemeen te niet in - zijn er inmiddels drie duizend verkocht. Daarmee is Hrieps nu al zeker van meer be zoekers dan vorig jaar. En dat allemaal, wil Kramer nog maar eens gezegd hebben, 'zon der ook maar één cent subsidie'. Want het zit hem niet lekker dat de overheden en media de stevig met overheidsgeld gepamperde evenementen als Concert at Sea, Bevrijdingsfestival en Klomppop voortdurend de hemel in prijzen, daarbij veelal voorbij gaand aan evenementen als Hrieps, die volle dig draaien op eigen kracht. „Wij doen gewoon alles zelf, bouwen zelf de tenten, zetten zelf de po dia op, en werven zelf ons pu bliek. Horeca, elektro, transport, overal hebben we eigen mensen voor. Zelfs de beveiliging doen we zelf, nou ja beveiliging, bij ons heet dat sfeerbeheer." Mocht het financieel mislopen, dan zit Hrieps zelf met de brok ken. Kramer hoort wel eens bewe ren dat op zijn festival 'het goud Zelfs de beveiliging doen we zelf, al heet dat bij ons sfeerbeheer uit de bierkranen loopt'. „Maar dan moet je wel weten dat het fes tival dit jaar al gauw zo'n twee ton kost. Dat moet weer wel terug komen uit de kaart- en drankver koop. Komen we tekort, dan wordt het bijpassen uit eigen pri- vé-zak." Hrieps weet zich gesteund door een trouwe schare sponsors, al met al bijna honderd bedrijven. Een kwart van die bedrijven stelt gratis materiaal beschikbaar. De rest draagt geld bij. „Relatief klei ne bedragen. Maar dat is wel de basis waar we op draaien." Het festival staat bekend om de hoge bierconsumptie. Maar denk niet dat Kramer hele dagen in het café zit. Hij werkt als monteur bij de Veiligheidsregio. De rest van zijn tijd gaat vrijwel volledig op aan Hrieps, het jaar rond. „Ik ga me nu alweer druk maken over volgend jaar. Want wil je bands betaalbaar houden, dan moet je die zo vroeg mogelijk contracte ren." Waar Kramer ook komt, overal zet hij Hrieps in de schijnwerper. Daarvoor rijdt hij in een grote, met reclame beplakte transport bus, die ook als camper wordt ge bruikt. Met zijn vrouw doet hij er andere festivals mee aan, niet al leen als bezoeker, ook om zijn ei gen festival te promoten. „Want Hrieps dat doe je niet, dat ben je!" HOE SNELLER KAARTJE VOOR HRIEPS HOE GOEDKOPER Het is nog steeds de bedoeling het pand een andere bestemming te geven. Maar de uitvoering van dat plan is vertraagd, zegt direc teur Ruud van Houten van Sup port Service Groep. Dat bedrijf nam de Hooizolder vorig jaar over. Nog zeker tot september van dit jaar draait de discotheek iedere laatste zaterdag van de maand. Er treden dan ook arties ten op. In de zomer is de Hooizol der vaker open, tijdens de bouw vakvakantie zelfs iedere avond. Daarnaast zijn er soms speciale evenementen, belooft Van Hou ten. Om de Hooizolder - na het slotfeest september vorig jaar - nieuw leven in te blazen, krijgt de discotheek deze weken een flinke opknapbeurt. Ook wordt een nieuwe lichtshow geïnstalleerd. Veel van die aanpas singen lopen vooruit op de her bestemming, al is de precieze aard daarvan nog niet bekend. Er liggen nog steeds plannen er een dagattractie voor kinderen van te maken. Maar in het overleg met de gemeente zijn volgens Van Houten ook andere mogelijkhe den aan de orde. Hij verwacht dat het nog wel even duurt alvorens knopen kunnen worden doorge hakt. Daarom is er nu vergunning om voorlopig nog als discotheek verder te gaan. Om aan te geven dat daarbij nieu we wegen worden ingeslagen, draait de discotheek verder onder de naam Hooizolder 2.0. Op zaterdag 28 februari start dit nieuwe concept met een populai re Nederlandse artiest als speciale act. Van Houten kan nog niet ont hullen wie dat is, omdat nog meerdere opties open liggen. Martin Otte van de Statenfractie van de Christenunie roept hier toe op. In de PZC van afgelopen zaterdag suggereert de directie van Scheepswerf Reimerswaal dat de Provincie Zeeland, maar ook de gemeente Vlissingen de voorkeur geeft aan de Marine op het Dart Line-terrein in de Bui tenhaven, bóven Scheepswerf Rei merswaal. De Scheepswerf Rei merswaal is goed voor een werk gelegenheid van 150 man en heeft al een pachtovereenkomst aange boden gekregen. In december is door de scheepswerf ook een om gevingsvergunning bij de Provin cie aanvraagd. De Christenunie wil weten wat de status van die aanvraag is. Martin Otte vraagt ook of het college daadwerkelijk de voorkeur geeft aan de exclusie ve vestiging van de Marine in de Buitenhaven, hoe concreet de inte resse is en welke toezeggingen aan beide partijen zijn gedaan. door Frank van Cooten O alles Ruumer op 'boerenrock' festival GOES - Zeeuwse gemeenten krij gen van de afvalverwerker Indaver voortaan geen boete meer wan neer ze minder brandbaar restafval aanbieden dan was afgesproken. door Henk Postma Hrieps-animator Hugo Kramer Zo ligt Hrieps erbij op zaterdag 2 mei. In de vijf tenten treden die dag 31 bands op, verspreid over zes podia. Hrieps is op zaterdag 2 mei van 14.00 tot 01.00 uur op de hoek van de Middelburgseweg en de Poppendamseweg bij Grijpskerke. Busmaatschappij AMZ laat er in heel Zeeland, en zelfs Bergen op Zoom, speciale bussen voor rij den. Heen en terug samen een tientje; passagiers krijgen twee gratis consumptiebonnen. Zestien bussen zitten al vol. Het garandeert dat al meteen bij aan vang flink wat publiek op het festi val is. Wie er snel bij was, telde voor een toegangskaart maar 20 euro neer. Momenteel kost de toegang 25 eu ro, vanaf maart 30 euro en op de festivaldag 35 euro, mochten er dan nog kaarten zijn. door Henk Postma WESTKAPELLE - Discotheek de Hooi zolder bij Westkapelle gaat dit jaar toch weer open, voor het eerst op zaterdag 28 februari. door Frank van Cooten VLISSINGEN - Gedeputeerde Staten moeten praten met de directie van Scheepswerf Reimerswaal in Hans- weert om de onzekerheid over wel of niet kunnen verhuizen naar de Buitenhaven in Vlissingen weg te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20