Besluit over Delta kan ook na de verkiezingen Een rare gang van zaken 66 Ik hecht aan een zorgvuldige besluitvorming over de toekomst van Delta 66 Zolang er geen water in de polder staat, is er een kans. Ik sta niet alleen HEDWIGEPOLDER 18 ZEELAND Eigenaar Gery De Cloedt van de Hedwigepolder voelt zich niet serieus genomen door kabinet en rechter. maandag Het warenhuis V&D zit in de problemen. Niet alleen heeft de directie besloten dat de werknemers bijna zes pro cent van hun salaris moeten in leveren, er wordt ook vier maanden geen huur betaald voor de winkelpanden. IEF Ca pital, eigenaar van twaalf wa renhuizen van V&D, heeft een kort geding aangespannen dat komende week dient. De huis baas wil de V&D-vestigingen onmiddellijk ontruimen als de huur niet wordt overgemaakt. Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Het is duidelijk dat de financiële nood hoog is bij V&D, maar de maatregelen van de Amerikaanse eigenaar Sun Capital zijn belachelijk. Het per soneel moet loon inleveren, maar dat is geen enkele garan tie voor het behoud van hun baan. Evenmin is het zeker dat V&D in juni, als er vier maan den lang geen huur is betaald, niet alsnog omvalt. Wat zou er gebeuren als een op het salaris gekorte werknemer van V&D zijn huur niet meer betaalt? Dan staat hij binnen de kortste keren op de keien. Ik vraag me zomaar af hoe gede puteerde Ben de Reu (Econo mie en Mileu) daar eigenlijk over denkt. Zelfs als hij zijn stropdassen bij V&D koopt, ver moed ik dat hij het toch een ra re gang van zaken vindt. Maar vervang 'V&D' eens door 'Yara', 'huurcontract' door 'milieuver gunning' en 'huisbaas' door 'provincie'. Yara heeft de pro vincie gevraagd tot 2018 meer dan twee keer zoveel ureum- stof te mogen uitstoten dan nu volgens de milieuvergunning is toegestaan - en die norm wordt al drie jaar overschreden. Huur betalen heeft volgens V&D een negatief effect op de omzet en de winstgevendheid, minder uitstoten betekent voor Yara minder kunstmest produceren en dat wil het bedrijf niet. Je zou nog deze week een kort geding verwachten waarin De Reu naleving van de milieuver gunning eist op straffe van slui ting van de fabriek. Maar nee, ondanks een negatief advies van de Inspectie voor Leefom geving en Transport overweegt de provincie deze maand de mi lieuvergunning voor Yara te ver ruimen. WD-fractievoorzitter Kees Bie- rens zegt dat er voldoende leden van Provinciale en Gedeputeerde Staten op kieslijsten op een ver kiesbare plaats staan. Hij is dan niet ook bang dat er straks te wei nig provinciale bestuurders zijn met kennis van zaken over het complexe Delta-dossier. Voor de provinciale verkiezingen van 18 maart vergaderen de Staten alleen nog 13 februari. Bierens vindt het, ook gezien het feit dat vermoede lijk veel Statenleden terugkeren, niet nodig een besluit van GS over de toekomst van Delta er doorheen te jassen. Hij hecht 'aan zorgvuldige besluitvorming'. „Als het nodig danwel in het belang van Delta is, kunnen we een Sta tenvergadering inlassen. Dat we ten we pas als we het GS-voorstel en de visie van Delta op de aan deelhoudersstrategie kennen. We wensen wel de juiste volgorde: eerst de visie op de aandeelhou dersstrategie en dan pas een be sluit over de verkoop van Delta's afvaldochter Indaver. Gelijktijdig kan ook, maar niet andersom." Vanwege de groeiende financiële risico's hebben de aandeelhou ders gevraagd drie wegen te on derzoeken: zelfstandig doorgaan, fusie of verkoop (van onderde len). Nadat fusiegesprekken met Eneco waren gestrand, gaf de Del ta-top meteen aan op eigen kracht de magere jaren door te willen komen. Dat kan alleen als afvaldochter Indaver tegen een goede prijs wordt verkocht. De aandelenverkoop vergt de instem ming van provincie en gemeen ten. De visie van Delta op de aandeel houdersstrategie is bijna klaar. Ge deputeerde Kees van Beveren praat Statenleden er 6 februari over bij. GroenLinks mort dat be stuurlijke zaken alweer achter ge sloten deuren worden besproken. Van Beveren: „Het is een bijpraat sessie, geen formele vergadering. Statenleden hebben erom ge vraagd. Ik voldoe aan hun wens. Besluitvorming over de aandeel houdersstrategie zal in de open- HULST - Verscholen in een bosje, een meter of 200 van zijn huis in de Hedwigepolder, ligt zijn 'bui tenverblijf. Een ruimte met een groot keukenblok, een eettafel, een stuk of zes stoelen en wan den die - als het weer het toelaat - opengeschoven kunnen worden. Rondom is het groen. Het is een plek waar Gery De Cloedt, eige naar van de Hedwigepolder, graag mensen ontvangt. In alle rust. Regelmatig gooit hij een blok hout in de haard om het behaag lijk te houden. Aan een wand han gen foto's van zijn gezin en zijn polopaarden. Op tafel ligt een sta peltje papier. Voor het echte gesprek begint, wil De Cloedt nog wel iets kwijt over een tekening van PZC-car- toonist Cor de Jonge. De spot prent is in november gemaakt, daags nadat de Raad van State alle bezwaren tegen de ontpoldering van de Hedwigepolder heeft afge wezen. Op de prent vaart Sinter klaas met zijn stoomboot de on der water gezette polder in. „Was dat nou nodig? Is het grappig?", vraagt De Cloedt zich af. Hij haalt zijn schouders op. Hij kan er duidelijk niet om la chen. „Het is niet helemaal verlo ren. Wees eerlijk: elf jaar geleden dacht niemand dat deze polder in 2015 nog droog zou zijn. Ik voel me niet zot of dom. En ik voel me ook geen Don Quichot. Ik denk dat duizenden mensen mij begrij pen. Bon. Koffie?" De Cloedt is verbeten en gelooft nog steeds in zijn strijd tegen het onder water zetten van de Hedwi gepolder in Zeeuws-Vlaanderen. In juni 2013 zei De Cloedt tegen de PZC dat hij op zijn minst hoopt dat 'de rechter onafhanke lijk kan nadenken en oordelen' over 'zijn zaak'. Maar dat heeft hij niet gedaan, blikt De Cloedt nu te rug. Samen met zijn vrouw was hij op 28 augustus 2014 aanwezig toen de Raad van State zich over de bezwaren tegen ontpoldering boog. Ruim vijf uur vroeg de rech ter partijen het hemd van het lijf. „De zaal zat vol", herinnert De Cloedt zich. „Dat vond ik positief. Er zaten ook veel Zeeuwen die het met mij eens zijn." Hoe heeft u het verloop van de zaak ervaren „Ik was zeer verrast. Want behal ve de bezwaarmakers en de advo caat van staatssecretaris Dijksma, zat daar ook het Vlaams Gewest. Ik dacht: huh? Iedereen zegt dat de ontpoldering niet voor de Vla mingen gebeurt, maar om nieuwe natuur te maken. Dus de Vlamin gen komen bij de rechtszaak zit ten om te pleiten voor herstel van natuur in Nederland? De rechter vroeg hun nog waarom ze de ont poldering betalen. Nou, ik weet wel waarom ze er waren hoor: om de toegang tot en de belangen van de Antwerpse haven veilig te kunnen stellen." De rechter heeft onderzoek laten doen naar de gevolgen van ontpolde ring voor de natuur in de Wester- schelde. „We hebben de rechter voor de zaak een dossier gestuurd, inclu sief een samenvatting en een DVD. Daarop staan (oud-)politici zoals Helma Neppérus, Paul de Krom, Mark Rutte - allen van de VVD - Kees van der Staaij van de SGP en Ad Koppejan van het CDA. Ze zeggen allemaal dat ze te gen ontpoldering zijn en waarom. Het is een boeiende DVD. Ok, misschien minder boeiend dan een film met Angelina Jolie en Brad Pitt. Maar het is zeker geen 22 minuten beeld van een ploe gende tractor. We kregen de DVD teruggestuurd. En aan het begin van de rechtszaak zegt de rechter tegen mijn advocaat dat hij onze dossiers niet heeft gelezen. Ter wijl staatssecretaris Dijksma een dossier heeft gestuurd van bij el kaar 6000 pagina's. En dat heeft hij wel gelezen." Voelt u zich tekortgedaan? „Ik voel me totaal niet serieus ge nomen. Het had fair-play geweest als de rechter tegen Dijksma had gezegd: u komt met 6000 pagi na's, die kan ik niet allemaal le zen. De zaak bij de Raad van State was een toneelspel. De uitkomst stond al lang vast. Zeg gewoon te gen me dat de Vlamingen de pol der willen hebben om de haven van Antwerpen uit te kunnen Ernst jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Provinciale Staten hoeven niet per se voor de verkie zingen van 18 maart een besluit te nemen over de toekomst van ener giebedrijf Delta. Kees Bierens, fractieleider VVD De rechtszaak door Jeffrey Kutterink Gery De Cloedt vindt dat met name de VVD in politiek Den Haag zich niet aan haar woord heeft gehouden, foto Camile Schelstraete Gery De Cloedt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18