ziekte is moeilijk te verkopen VERDIEPING 11 DAG VAN DE ZELDZAME ZIEKTE derzoek dat we de therapie naar men sen kunnen brengen. Dat is moeilijk. Financiers steken sneller geld in het product, of in de wetenschap. Die tus senfase is lastig te verkopen." Om geld in te zamelen, is stichting Nemo opgericht. „Het moment is daar, maar ik heb een extra hoofdon derzoeker nodig. Het ziekenhuis heeft geld, maar dat moet je aanvragen en dan gaan de molens draaien. Dat gaat langzaam. Dan ben je misschien over twee jaar aan de beurt met je zeldza me ziekte." Acties voor de spierziekte ALS (de ice- bucketchallenge) of voor het KWF (Al- pe d'Huzes) hebben miljoenen euro's opgeleverd. Dat succes staat in schril contrast met de moeite die anderen moeten doen om een zeldzame ziekte onder de aandacht te brengen. „Het is natuurlijk uitstekend dat er veel geld opgehaald wordt voor de spierziekte ALS", zegt De Coo. „Daar is ook veel voor nodig. We weten im mers nog niet eens waar we moeten beginnen met het onderzoek naar ge nezing ervan. Voor Leber ligt dat an ders, daarvoor lijkt een oplossing in zicht, blijkt uit proeven met muizen. Om de therapie ook voor mensen ge schikt te maken, hebben we nog to tot 15 miljoen euro nodig." De Coo, die in het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam werkt, is er dichtbij. „Als we het geld bij elkaar krijgen, kunnen we binnen een paar jaar de mensen die door de ziekte wor den getroffen behandelen. Als we Le ber kunnen aanpakken, kunnen we wellicht andere erfelijke ziektes die via de moeder worden doorgegeven ook aanpakken. Die komen veel voor, één op de vijfduizend mensen krijgt zo'n ziekte. Vierhonderd mensen in Nederland hebben Leber." Leber is een oogziekte die mensen meestal tussen het 15e en 35e levens jaar krijgen. Patiënten worden eerst aan het ene oog slechtziend, vervol gens aan het andere. Dat gebeurt in korte tijd, zoals ook bij Irmy Vos is ge beurd. De ziekte is erfelijk en wordt via de moeder overgedragen. Eén op de tien vrouwen die drager is van het defect krijgt de ziekte. Bij mannen ligt dat getal hoger: één op de vier. „Mensen weten vaak dat ze drager zijn", zegt De Coo. „Dat is echt een last." Leber wordt veroorzaakt door een de fect in het DNA. „Er zijn twee typen DNA: een type dat in de celkern zit en dat via beide ouders overerft én DNA dat erbuiten zit. Dat mitochon- driaal DNA zit in het energiefabriekje van je cel. Dat krijg je exclusief van je moeder. In dat DNA zit bij mensen die Leber krijgen een foutje dat er voor zorgt dat ze slechtziend wor den." De Coo wil gezond DNA in de cellen van oogzenuwen brengen, met be hulp van een virus. Hij is ervan over tuigd dat het kan, op basis van het on derzoek. „Het oog is gemakkelijk te be reiken. Oogartsen kunnen een stof in het glasvocht injecteren. Het oog is daar geschikt voor omdat het minder afstotingsreactie geeft dan veel andere lichaamsdelen." De therapie kan volgens hem preven tief werken bij mensen die wel drager zijn, maar niet de ziekte hebben. In ie der geval kan het mensen helpen die geconfronteerd worden met de eerste verschijnselen. Genezing van Leber is niet mogelijk. „Daar hebben we nog tien jaar voor nodig. Als het Irmy lukt dat geld bij elkaar te krijgen, bewijst ze haar medepatiënten een enorme dienst." MAANDAG 2 FEBRUARI 2015 Irmy Vos lijdt aan de zeldza me, erfelijke ziekte van Le ber, die de oog zenuw aantast, foto Goos van der Veen/HH Jaarlijks wordt er een Natio nale Zeldzameziektendag georganiseerd door het Zeldzame Ziekten Fonds en de VSOP, een samenwer kingsverband van ruim ze ventig patiëntenorganisa ties voor zeldzame en gene tische aandoeningen. Deze dag komt voort uit de Inter national Rare Disease Day, die elk jaar op 28 februari plaatsvindt. Het doel van de Zeldzame ziektendag, dit jaar in Bur gers' Zoo in Arnhem, is aan dacht vragen voor alle men sen in Nederland die een zeldzame ziekte hebben. Medicatie en behandelin gen voor die aandoeningen zijn soms wel aanwezig, maar niet altijd bereikbaar. In het ochtendprogramma vertellen patiënten over de obstakels die ze tegenko men bij het zoeken naar de juiste behandeling voor hun aandoening. Ook is er aandacht voor crowdfun- ding. Ongeveer één miljoen Ne derlanders hebben te ma ken met een zeldzame aan doening. Die ziektes zijn vaak chronisch, progressief en kunnen levensbedrei gend zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11