Zeldzame Fondsen werven voor de bestrijding van zeldzame ziektes is lastig. De bijna blinde Irmy Vos voert actie voor een therapie die lotgenoten kan helpen. 66 Voor een doorbraak is geld nodig. Maar fabrikanten steken alleen geld in grotere ziektes 66 Ik leef in een mist. Ik kijk in mijn eigen vierkante meter 10 VERDIEPING FONDSENWERVING Ze was bij een vriendin toen ze een beetje wa zig begon te zien. Drie weken later was Irmy Vos haar gezichtsver mogen aan beide ogen voor een groot deel kwijt. Ze was in paniek. „Ik dacht dat ik blind werd", vertelt ze. Dat werd ze niet, al scheelt het niet veel. Vos (57) bleek de ziekte van Leber te hebben. Een geneesmiddel is er niet. Ze is een actie begonnen om het on derzoek naar een therapie een beslis send zetje te geven. Eén euro voor 16 miljoen mensen, heet haar actie: als iedere Nederlander een euro schenkt, hoeven mensen met haar ziekte niet meer bijna-blind te wor den. Haar leven is zes jaar geleden ingrij pend veranderd. Dat zit hem in kleine dingen: ze mist haar krantje en ze mist het om samen met haar man Jacques een film te kijken op de bank. Vos ziet alleen nog wat aan de randen van haar blikveld. Ze is extreem gevoe lig voor licht. „Ik leef in een mist, ik kijk in mijn ei gen vierkante meter. Zomaar ergens heen lopen, kan ik niet meer, bood schappen doen is lastig. Het is vrese lijk je zo te voelen. Ik ken iedereen hier in Laren, maar als ik door het dorp loop, voelt het soms alsof de we reld aan me voorbij draait. Ik zie nie mand. Dat is eenzaam." Ze is opstandig geweest, boos. „Ik stortte in, ik ging door een rouwpro ces. Toen ze me zeiden dat ik moest re valideren, was mijn eerste reactie: 'Dacht het niet'!" Ze ging toch en leer de een jaar lang alles wat ze moest we ten om een zo normaal mogelijk le ven te leiden: werken met een spraak- computer, leven op de tast, maar ook zelfverdedigingstechnieken. „Ik vind het fijn om er leuk uit te zien, ik maak me nog steeds op. On der mijn ogen heb ik een lijntje laten tatoeëren. Ik maak foto's van mezelf, en die vergroot ik uit om te controle ren hoe ik eruit zie. Kleding kopen, vind ik een ramp. Als ik met vriendin nen ging winkelen, zag Jacques pre cies met wie ik de stad in was ge weest. Nu gaat hij met me mee, maar ja: hij is kleurenblind." Ze schatert: „Lekker setje he?" Haar huis is aangepast. „Alles praat hier. Mijn weegschaal, de computer, mijn telefoon. Mijn gasfornuis is ver vangen door een inductiekookplaat, voor de ramen heb ik schermen tegen te fel licht, er is een alarminstallatie. In de keuken ligt alles plat, zodat ik het kan voelen. Alles ligt altijd op de zelfde plaats." Het moeilijkste vindt ze misschien nog wel de reacties die ze op straat krijgt. „Ik had laatst een discussie met een buschauffeur. Die was me bijna voorbijgereden. 'Je moet je stok om hoog houden', zei hij. Maar ik kan de nummers op de bus niet lezen. Ter wijl ik met die chauffeur praat, roept er een vrouw van achterin de bus: 'Je bent helemaal niet blind, want je hebt make-up op'. Ik ben brullend thuis gekomen. Sommigen denken ook dat je het aan je hoofd hebt. Die vragen aan Jacques: 'Hoe is het nou met Irmy?' terwijl ik ernaast sta." Haar actie om geld in te zamelen voor de ontwikkeling van een heilzame therapie tegen haar ziekte geeft haar voldoening. Ze is onder de indruk van het werk van René de Coo, de man die onderzoek doet naar de ziek te van Leber. Vos heeft een Facebook- pagina gemaakt en bestookt iedereen met informatie. „Het zal misschien niet voor mij zijn, maar voor de mensen die na mij ko men. Voor een doorbraak is geld no dig. Maar fabrikanten steken alleen geld in grotere ziektes. Vorig jaar liep ik met het idee rond om geld in te za melen, maar toen kwam de actie voor ALS, de spierziekte. Ik wil geen acties met icebuckets of dat soort dingen. Als iedereen een euro overmaakt, is het goed. Ik hoop dat zoveel mogelijk mensen meedoen. Vorige week liep ik in Spakenburg over de markt. Riep er zo'n koopman: Hé, ik zag je in de krant, hier heb je een euro. Dat is toch fantastisch!" Alle dokters dromen ervan: een remedie vinden tegen ziektes of aangeboren af wijkingen. René de Coo is er misschien wel héél dichtbij: over een paar jaar hoopt hij een therapie ontwikkeld te hebben waarmee Leber, de erfelijke oogziekte die Irmy Vos heeft, wordt bestreden. Het enige wat hij daarvoor nodig heeft, is geld. Dat geld is het probleem. Want de oogziekte waar hij onderzoek naar doet, is zeldzaam. Zo zeldzaam dat far maceuten of verzekeraars het onder zoek naar een therapie niet rendabel genoeg vinden om erin te investeren. En, wat wel gebeurt voor kanker, er fietst niemand een berg op om geld op te halen voor Leber. „We krijgen niet makkelijk aandacht van buitenstaanders", vertelt De Coo. „We komen nu in de fase van het on- door Nadia Berkelder Meer informatie over de actie en de ziekte van Leber op www.stichtingnemo.nl. 'Ik kan nieman zien en dat is eenzaam Irmy Vos, patiënte met ziekte van Leber

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10