Scholen kiezen massaal voor vertrouwde toets de '[jMw*r)!J"J verirJj m&m if 8 BINNENLAND VALKENBURGSE ZEDENZAAK Sonja Botterweck zit er doorheen. De naam van haar hotel is besmeurd door de Valkenburgse zedenzaak. „Ik ben ook slachtoffer." 199,- 499,- De eindtoets, die mede bepaalt naar welk schoolniveau kinderen doorstromen, is dit jaar voor het eerst verplicht: iedere scholier moet er aan geloven. Tot gisteren hadden scholen de tijd hun keuze aan te geven. Die mocht ook val len op de eindtoets van IEP of Route8. Slechts een handjevol scholen waagde die stap. Bureau ICE, ma ker van de IEP-toets, meldt dat 237 basisscholen zijn overgestapt naar die toets. A-Vision, dat ver antwoordelijk is voor de Route8- -toets, heeft het over 'ruim hon derd'. Duizenden scholen houden het nog steeds bij de centrale eindtoets (Cito-toets in de volks mond) van het College van Toet sen en Examens. Judith Rood van Boom Test Uitge vers snapt niet waarom er niet meer scholen hebben gekozen voor iets anders dan de Cito. Zij lobbyde jarenlang voor marktwer king en onderwijsvrijheid bij de eindtoets. „De Cito-toets is niet verplicht, maar veel scholen den ken dat, omdat het College van Toetsen en Examens het logo van de overheid draagt." Het is lastig op te boksen tegen de gevestigde orde, bevestigt Her- mien Lubbers van Route8. „Cito is zo ingeburgerd, dat veel scho len daarvoor kiezen. Wij zien dit jaar vooral als pilotjaar. Volgend jaar kunnen we echt met de pr be ginnen." Met 237 scholen is bureau ICE ech- ter tevreden. „Het is de eerste keer. Pas in november kregen we te horen dat we waren toegelaten door het ministerie van Onder wijs. Daarna konden wij pas bou wen aan een marktaandeel en dan is dit in zo'n korte tijd heel wat", aldus directeur Karin Heij. De Tweede Kamer had zich er hard voor gemaakt dat, als de eindtoets dan toch verplicht werd gesteld, scholen wel iets te kiezen moesten hebben. Bureau ICE en A-Vision waren de enige toetsen- makers die reageerden op de op roep en ze zijn beide goedge keurd. Mogelijk komen daar vol gend jaar toetsen bij van Diataai, SM&C en AMN, die nog bezig zijn met het ontwikkelen. De IEP-toets van Bureau ICE laat zich erop voorstaan dat de teksten en opdrachten aansluiten op de interesses van groep-achters. „En bij rekenen vinden we dat taal zo min mogelijk een rol moet spe len. Zo kunnen ook kinderen die niet goed zijn in taal, laten zien dat ze wel goed zijn in rekenen", vertelt Heij. Ze heeft de wind mee door de discussie over de re kentoets in het middelbaar onder wijs, die meer begrijpend lezen dan rekenen zou toetsen. Daar naast schrijven de leerlingen bij de IEP-toets hun antwoorden in hetzelfde boekje als waar de vra gen in staan. Dat is handig om ver gissingen tegen te gaan. Route8 is een digitale toets die de moeilijkheid van elke vraag aan past aan het niveau van de leer ling. Een goed antwoord geeft een moeilijkere volgende vraag, een fout antwoord maakt de vol gende vraag gemakkelijker. Hier door duurt de toets maar twee tot drie uur, waar IEP twee ochten den rekent en de Cito drie. Scho len kunnen zelf bepalen wanneer ze de toets afnemen, maar wel er gens tussen 15 april en 15 mei. VALKENBURG - Een nette jonge man met aktetas meldt zich op 6 oktober bij de receptie van hotel Botterweck in Valkenburg. Hij oogt opgeruimd, is beleefd en spreekt uiterst correct Neder lands. Hij wil een appartement huren. Dat kan. Het hotel be schikt, op 80 meter afstand, over een apart gebouw met ruimtes die te huur zijn voor 80 euro per overnachting. De gast gaat ak koord, toont zijn paspoort en be trekt een van de vrije appartemen ten. Eerst één dag, later komt hij terug voor meerdere dagen. Sonja Botterweck (55), eigenares van het familiehotel, weet niet dat dit op het oog zo keurige heer schap haar en haar hotel in de el lende stort. Die vriendelijke jonge man staat nu bekend als Armin A.; hoofdverdachte in een zeden zaak, waarbij een 16-jarig meisje misbruikt zou zijn door tiental len mannen; in een appartement verhuurd door hotel Botterweck. Sonja Botterweck weet eind okto ber al dat er iets niet in de haak is. De politie valt binnen, medewer kers worden verhoord en bewijs materiaal wordt meegenomen. De politie laat weinig los. „De eni ge info die ik kreeg, was dat er op die kamer dingen waren gebeurd die niet zouden mogen gebeuren. Daar moest ik het mee doen." En dus gaat het leven gewoon door: Botterweck runt haar hotel, zoals ze dat al 32 jaar doet. Afgelopen maandag, ze is net te rug van vakantie in Spanje, wordt ze 's morgens opgeschrikt door een meute journalisten voor haar hotel. „Ik had geen flauw idee waarom. Niemand had me iets verteld. Ik voelde me geïntimi deerd." Botterweck is terechtgeko men in een, zoals ze het zelf om schrijft, regelrechte nachtmerrie. De suggestie in sommige media dat het hotel een loverboy gefacili- teerd heeft, leidt tot tientallen dreigbrieven en boze telefoontjes. 5 of 8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau Zwarte Woud 10 dagen Istrië Opatija 10 dagen Toscane, Umbrië en Rome 12 dagen Rondreis Kroatië/ Dalmatische kust 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur AhJli «ro^hureen (0318) 58 09 58 Hotelbazin leeft door Freke Remmers CULEMBORC - Duizenden basis schoolleerlingen buigen zich dit schooljaar zoals gebruikelijk over de eindtoets. Voor veel van hen zal dit de traditionele Cito-toets zijn. Het blijkt voor alternatieve eind toetsen lastig om op te boksen te gen deze concurrent. Slechts een handjevol scholen waagde de overstap naar de IEP-toets of de Route8-toets Tweede Kamer maakte zich er hard voor dat als de eindtoets verplicht werd, scholen konden kiezen INTERVIEW SONJA BOTTERWECK door Stefan Gillissen en Marco van Kampen Vertrekdata: 13,20,27 april 4,11 mei/18, 25 mei/1, 8,15,22, 29juni/etc. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 13,20,27 april 4,11,18, 25 mei1, 8,15, 22, 29juni/etc. Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. 13,27 april/ll, ■i'iniiwp Vertrekdata: 25 mei 8,22 juni etc. tëiür rVimfnrffhi--,.-: 1-v T i Vertrekdata: 13,20,27 april 4,11,18, 25 mei 1, 8,15,22, 29juni etc. TI Vertrekdata: 13,27 april 11,25 mei8,22 junietc. jfég boekingen: .bolderman.nl Sonja Botterweck foto Johannes Timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8