kijktip zaterdag 22.40 uur Freddie Mercury The great pretender Je kunt het bij de titel denken, maar Hier zijn de Van Rossems is géén soap over beroepsmop peraar Maarten van Rossem. In de serie wandelt de historicus samen met zijn broer Vincent en zus Sis door zes steden. Sis van Rossem (69) was ver baasd toen ze samen met haar broers voor het zesdelige NTR- programma werd gevraagd. „We hebben geen moment ge dacht dat dit levensvatbaar zou zijn." Ze moest bijkomen van de teleurstelling dat ze voornamelijk in Ne derland bleven. Want: „Ik vind dit maar een suf land met vervelende mensen." Uit eindelijk pakte het toch aardig uit, moet Sis nu toegeven. „Vooral Dordrecht heeft me enorm verrast. Wat een mooie stad." Ze zag het programma vooral als een moge lijkheid eens met zijn drieën, zonder part ners, op stap te gaan. „Wanneer doe je dat nou nog? We staan al met één been in het graf, dus dit was een uitgelezen kans." In de zesdelige serie gaan ze achtereenvol gens naar Maastricht, Rotterdam, Brugge, Naarden, Dordrecht en Essen. Al wande lend vertellen broers en zus om de beurt vanuit hun eigen specialisme. Maarten als geschiedkundige, Sis als kunsthistorica en Vincent vanuit zijn kennis van architec tuur. Met hun verteltalent wekken ze de be zienswaardigheden in de steden tot leven. Dankzij hun gedeelde droge humor valt er ook nog wat te lachen. Al begrijpt Sis daar niets van. „Ik ervaar ons niet als geestig. We wijken af, daar worden veel mensen blijkbaar zenuwachtig van." Ze lijken op elkaar, maar waren als kind niet close. „Close is althans niet het goede woord", zegt Sis. „We zijn vrij kil opge voed, onze moeder was een moeilijk mens. Toen ik 13 was, gingen onze ouders schei den. Er was tot die tijd altijd ruzie en ge donder, dan zoek je elkaar op voor veilig heid." Toen ze uit huis waren, zagen ze el kaar niet veel. „Vincent is jong getrouwd, kreeg al snel kinderen. En Maarten en ik be gonnen met onze studie." Toch gingen ze - uiteindelijk - dezelfde kant op. Al duurde dat bij Sis even; zij deed de Akademie voor expressie door woord en gebaar en ging pas rond haar 30ste kunstge schiedenis studeren. „Onze vader schilder de, dus we zijn met kunst opgevoed. Er stonden kunstboeken in de kast en er werd tot diep in de nacht over gediscussieerd met vrienden. Dat is toch bepalend voor de rest van je leven." Met drie van die eigenwijze types ver wacht je vuurwerk, maar dat valt in het programma reuze mee. Er wordt gemop perd, maar ook aandachtig naar elkaar ge- luisterd. Sis: „Dat geouwehoer van Maarten ken ik onderhand wel, maar Vincent wist me echt te verrassen. Dat hij zo leuk kon vertellen, zo goed voorbereid, met enorme kennis van zaken. Inhoudelijk vind ik hem veruit de beste van ons drieën." Wandelen met een cameraploeg in je nek was maar heel eventjes wennen. „Loopjes die opnieuw moeten of dat je net naar de verkeerde kant kijkt, dat heb je in het be gin. Maar dat die tv erbij is, daar hadden we geen van drieën last van. Ik zag de crew af en toe stikken van de lach. Dan dacht ik: wat is er in godsnaam geestig?" Al na de eerste opnamedag waren de rollen vanzelf verdeeld. „Ik ben de zeurpiet. Wan neer gaan we koffiedrinken? Hoe lang duurt het nog? We hebben alle drie onze af- knapmomenten. Tijdens een vaartochtje door Dordrecht kreeg Maarten een natte kont. Een normaal mens zou dan gewoon een droge broek aantrekken? Maar in het koffertje van Maarten zitten alleen maar boeken." In hun kijk op kunst en architectuur zijn met name Maarten en Sis tegenpolen. Dat GRATIS APP komt in de eerste aflevering over Maas tricht duidelijk naar voren als haar broer in het Bonnefantenmuseum een vroegmiddel eeuws Italiaans schilderij afdoet als 'pruts werk'. Sis: „Maarten houdt er idiote ideeën op na. Alle moderne kunst is volgens hem geen kunst. Wat hij zegt bij dat schilderij, ge tuigt ook van een zeer beperkte visie." Vin cent houdt zich nog het meest in. „Hij is veel minder direct, veel verstandiger. Hij vindt ons soms een stelletje randdebielen." Is hij misschien de normaalste? Sis grin nikt. „Welnee. We zijn alle drie op onze ei gen wijze even abnormaal. Hij heeft weer andere merkwaardige afwijkingen." door Rivka Croenier Vlnr: Sis, Maarten en Vincent van Rossem. foto Wim Kluvers met de Van Rossems Tegelijkertijd met de tv-serie lanceert de NTR een gratis app, waarmee iedereen de wandelrou tes van de Van Rossems zelf kan lopen: NTR Routes. Aan de hand van hun korte verhalen bij interessante plekken komen steden tot leven. De app is te downloaden in de online winkels van Google en Apple. Hier zijn de Van Rossems. Vanaf vrijdag 6 februari op NPO 2, 20.25 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74