66 Misleiding door Staatsloterij 6 BINNENLAND KUZU EN ÖZTÜRK interview Binnenkort presenteren Tunahan Kuzu en Selcuk Öztürk hun nieuwe partij. Het duo kiest alvast de aanval. „Eerst was Asscher een multiculti theedrinker en nu wil hij de harde jongen zijn." Eigenlijk willen de twee voormalige PvdA-Ka- merleden niet meer te rugblikken op 'de breuk' van vorig jaar no vember. Het was pijn lijk: Kuzu en Öztürk kregen na hun exit vanuit de PvdA een karrenvracht aan kritiek. Ze zou den niet veel gepresteerd hebben in het parlement en er vooral zitten voor de Turkse achterban. PvdA-leider Die- derik Samsom liet zelfs de term cliën- telisme vallen. Er verschenen verhalen over de twee 'radicaliserende' Kamerleden die een gebedsruimte en Turkse medewerkers eisten en geen tegenspraak duldden van vrouwen. Öztürk schudt het hoofd. „Pure karak termoord. Praat met vrouwen van de PvdA en ze vertellen je het tegendeel. En we hebben alleen geïnformeerd of er een wasruimte was in de Tweede Kamer. Geen verzoek gedaan, welnee. We hebben ook nooit een Turkse me dewerker geëist, we hebben alleen ge vraagd om een medewerker die de ta len spreekt, die een brug kan slaan naar andere groepen. En dan wordt be weerd dat het per se een Turk moest zijn. Zij hebben Turken van ons ge maakt." Beiden lagen naar eigen zeggen al lan ger met de partijtop in de clinch over het integratiebeleid. Breekpunt op 13 november was de aanval van vice-pre- mier en integratieminister Lodewijk Asscher (PvdA) op Turkse organisa ties in Nederland die de integratie niet zouden bevorderen. Het wordt een partij voor mensen die de harde rechtse toon zat zijn Hoe innig zijn jullie banden met de Turk se organisaties die volgens Asscher uit zijn op politieke macht? Öztürk: „Als je aan zulke organisaties twijfelt, zorg je er zélf voor dat er geen verbinding kan zijn. Ik heb met iedereen banden. Ik sta met de Turkse president, de Limburgse gouverneur én met Beatrix op de foto. Mooi toch? Het integratiebeleid is mislukt en As scher heeft dan een zondebok nodig. Een ongeloofwaardige draai. De man die twee jaar geleden in Amsterdam de multiculti theedrinker was, wil nu de harde jongen zijn. Ik heb banden met Chinezen, Antillianen en Limbur gers. Als dat twijfelachtig is, wil ik je ook wel een lijst met Limburgse orga nisaties geven. Kom op, ik zit al acht tien jaar in de politiek." Toch werd gezegd dat jullie een verleng stuk zijn van Ankara. Kuzu: „Ik ben nét niet in dit land ge boren. Mijn ouders waren hier al, mijn opa is in de jaren '60 hier geko men. Ik ben hier opgegroeid, heb hier gestudeerd, heb gewerkt voor een multinational. Waarom moet ik dan neergezet worden als 'de lange arm van Ankara' terwijl ik maar één keer in mijn leven in Ankara geweest ben? Zegt dat iets over mij of over de ma nier waarop de Nederlandse samenle ving grote groepen minderheden be schouwt?" Ontkennen jullie dan de nauwe banden met Turkse clubs? Kuzu: „We moeten af van de hypocri sie. Als Öztürk opkomt voor de belan gen van Limburg staan jullie allemaal te applaudisseren. Als hij opkomt voor de belangen van een groep in Ne derland die met elkaar verbonden is door een gedeelde culturele achter grond, is het ineens eng en cliëntelis- me. Die tijd moeten we in het verleden laten en daarom zitten wij hier." Öztürk: „Ik laat me niet framen. We zijn het zat dat wij op zo'n manier neergezet worden. Wij noemen man en paard." Wat vinden jullie van de oproep van de Rotterdamse burgemeester Aboutaleb aan jihadisten om vooral 'op te rotten'? Öztürk: „Hij drijft twijfelende jonge ren in de schoot van ronselaars. Hij zegt ook dat moslims zich moeten uit spreken. Maar mensen daartoe dwin gen werkt averechts. Gelukkig doen veel moslims dat al vanuit zichzelf. Daar hebben ze geen Aboutaleb voor nodig. Wij hebben mee gedemon streerd. Je zag wel dat het voor men sen een item was vlak na de aansla gen: wat vinden Öztürk en Kuzu? We veroordelen terreur, waar dan ook." Binnenkort komen jullie met meer de tails over de nieuwe partij. Wordt het een moslimpartij? Öztürk: „Alle moslims zullen zich bij onze partij prettig voelen. Maar het wordt een partij voor Nederlanders die de harde rechtse toon zat zijn." De Staatsloterij heeft zich in de periode 2000 tot 2008 schuldig gemaakt aan misleiding. Dat heeft de Hoge Raad gisteren be paald. De loterij deed onder meer misleidende mededelin gen over winkansen, het aantal gewonnen prijzen en de hoog te daarvan. De zaak tegen de Staatsloterij was aangespannen door de stichting Loterijver- lies.nl. Door de uitspraak heeft Lo- terijverlies.nl naar eigen zeggen een uitstekend uitgangspunt om voor haar ruim 100.000 deelne mers geld terug te vorderen. Aanleiding voor het proces was dat de Staatsloterij destijds niet meldde dat ook niet-verkochte lo ten aan de trekking meededen. Daardoor konden prijzen vallen op loten die niet waren verkocht. Noodgebouw voor scholieren om bevingen Ruim tweehonderd leerlingen van twee basisscholen in het Gro ningse Loppersum worden tijde lijk in noodgebouwen onderge bracht omdat hun scholen onvol doende bestand zijn tegen de aardbevingen. Er is echter geen acuut gevaar, zei een woordvoer ster van de gemeente gisteren. De schoolgebouwen worden bouwkundig versterkt. Tbs voor stalker van Dione de Graaff Een 52-jarige man uit Landgraaf krijgt tbs met dwangverpleging omdat hij sportjournaliste en pre sentatrice Dione de Graaff en een dagbladjournaliste langdurig heeft gestalkt. De man verkeerde in de veronderstelling dat hij een liefdesrelatie met de vrouwen had. Omdat de man volgens des kundigen gevaarlijk kan worden, krijgt hij van de rechter tbs. Nederlandse missie langer in Zuid-Sudan Nederlandse militairen nemen nog een jaar deel aan de VN- missie Unmiss in Zuid-Sudan. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Het gaat om onge veer dertig militairen en poli tieagenten die zich vooral rich ten op de bescherming van de burgerbevolking. Nederland doet sinds 2011 mee aan de missie in Zuid-Sudan. 'Asscher heeft een zondebok nodig nu het integratiebeleid is mislukt' door Niels Klaassen en Roel Ophelders De afgescheiden PvdA-Kamerle- den Tunahan Kuzu en Selcuk Öztürk. foto Ton Koene/HH Selcuk Öztürk DEN HAAG LOPPERSUM LELYSTAD DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6