PZC Neuriënd van de piste Dokter Love strooit met geld 14 15 COLORADO 21 THE BIG PICTURE Wie Montevideo wil verkennen, kan het best beginnen in Ciu- dad Vieja, de oude ha venwijk. In de negen tiende eeuw was dit het bruisende hart van de hoofdstad van Uruguay. In de twin tigste eeuw verpauperde de wijk, maar door de komst van grote cruiseschepen met kapitaalkrachtige passagiers is de buurt weer in opkomst. De voetgangersstraatjes Pérez Castellano en Sarandi leiden langs gerenoveerde wo ningen uit de achttiende en negentiende eeuw, schattige boetiekjes en Puro Verso, een van de mooiste boekenwinkels van de regio. Hier vind je wer ken van Eduardo Galeano, de officieuze geschiedschrij ver van Latijns-Amerika. Wij hebben er de tijd niet voor, maar als je de oudste kroeg van de stad bezoekt - Café Brasilero, geopend in 1877 - kom je de populaire schrijver misschien wel te gen. Ciudad Vieja koestert haar geschiedenis, maar gaat wel met de tijd mee: praktisch overal heb je toegang tot gratis wifï. Een ander hoogtepunt in de buurt is de Mercado del Puerto, een overdekte markt. Het water loopt ons in de mond; op tiental len grills worden de lekkerste vleesgerech ten bereid. Uruguayanen eten 60 kilo rund vlees per jaar en zijn de onbetwiste wereld kampioen biefstuk eten. Ober Raül is ape trots: „Van heinde en verre komen mensen ons vlees proeven. Bij Nederlandse gasten is lomo (tournedos) favoriet." Er zijn ge noeg tafeltjes vrij, maar wij vinden het leu ker om net als de locals aan de bar te eten. De biefstuk spoelen we weg met een glas medio y medio, een typisch Uruguayaanse mix van champagne en droge witte wijn. De afgelopen tien jaar is Uruguay in rap tempo veranderd. Abortus is gelegaliseerd, het homohuwelijk is ingevoerd en de over heid is zelfs begonnen met het kweken van wiet. Toch is dat progressieve karakter niet nieuw. Het bewijs daarvoor zien we op Pla za Independencia, waar het Palacio Salvo staat. Deze toren werd in de jaren dertig ge- bouwd en was toentertijd een van de eer ste wolkenkrabbers in Zuid-Amerika. Ondanks het vooruitstrevende karakter van de stad heeft de Montevideaan nooit haast. Zelfs op werkdagen, zoals vandaag, slenteren de inwoners op de hoofdstraat, Avenida 18 de Julio. Alleen op Plaza Fabini versnelt de pas even. Tenminste, in het weekend. Dan dansen de oudere inwoners hier op de klanken van de tango. Montevideo ligt aan de breedste rivier van de wereld, de R10 de la Plata. De 1,3 miljoen inwoners houden dan ook van de schijn baar eindeloze rambla (boulevard), die je van strand tot strand leidt. Dit is het do mein van hardlopers, verliefde stelletjes en zonaanbidders. De stranden van Pocitos, Buceo en Carrasco zijn vooral in trek bij meer wel varende stadsbewoners. Dat is duidelijk te zien aan de omgeving. Luxe apparte menten, hippe strandtent jes en een chique jachtha ven domineren de kustlijn. Op een steenworp afstand van het strand van Pocitos vind je Punta Carretas, ooit een beruchte gevange nis, waar oud-guerrillastrij der (en huidig president) José Mujica vastzat. Nu lopen er geen ge vangen meer rond, maar de koopgrage mid denklasse paradeert er. Als de zon ondergaat, zien we de naastgele gen wijk Parque Rodó tot leven komen. Het is de favoriete buurt van Patricia (34). „Als ik wat te vieren heb, ben ik hier. Want hier zijn de beste restaurants en barretjes." Het aanbod is divers en modern. Je kunt ge nieten van sushi in een huiskamerrestau rant, een lekkere cocktail drinken in een in tiem café of dansen in een nachtclub. Montevideo biedt het comfort en de veilig heid die vergelijkbaar is met veel Zuid-Eu- ropese steden. Keerzijde van de medaille is dat daar wel een prijskaartje aanhangt; de prijzen liggen bijna op Nederlands niveau, zo merken we. Fijn is wel dat je overal met je pinpas kunt betalen; uitzonderlijk in Zuid-Amerika. Daardoor hoeven we niet met grote hoeveelheden cash over straat. Bovendien heeft betalen met je pinpas of creditcard nóg een voordeel: in de horeca wordt dan geen btw in rekening gebracht. Daar drinken we graag nog een glaasje medio y medio op. WAAR EN WAT Montevideanen zijn te benijden; zij genieten van de hoogste levensstandaard van Zuid-Amerika. Dankzij haar Europese karakter, de vele stranden en het rijke culturele leven is de hoofdstad van Uruguay ook bij toeristen populair. Reizen Media door Remi Lehmann Mercado del Puerto. foto Peter Scheffer ZUID-AMERIKA Palacio Salvo, een van de eerste wolkenkrabbers in Zuid-Amerika. foto Getty Images Op 11.370 kilometer van Amsterdam ligt Montevi deo. Er zijn vanuit Neder land geen directe vluchten. De snelste manier om naar Uruguay te reizen, is via een overstap in Buenos Aires. Een retour vanaf Schiphol kost 1.200 euro. Een alternatief is vanuit Buenos Aires met de veer boot de Rio de la Plata oversteken. Er zijn dien sten tussen Buenos Aires en Montevideo, maar ook via havenstadje Colonia: www.buquebus.com. De seizoenen op het zuide lijk halfrond zijn omge keerd. De beste periode om Uruguay te bezoeken, is tussen oktober en mei. In 2014 werd Uruguay bezocht door 2,8 miljoen toeristen, een stijging van 30 procent in 4 jaar tijd. URUGUAY Colonia ^Sacramento Montevideo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68