Het grijze verleden M TB 5mk Michiel de Ruyter promoot Zeeland Theater Middelburg ZorgSaam moet blijft in binnenstad door diep dal 12 SPECTRUM e Watersnood ramp van 1953 be hoort tot het grij ze verleden. Dat merk je zeker als je aan je kleinkinderen wil ver tellen wat er toen zoal gebeurde. Ik vertelde over de harde storm wind, het zeewater dat tegen en over de dijken sloeg in de donke re winternacht alles overstroom de, de huizen binnenliep zodat mensen en dieren verdronken. Gelukkig niet allemaal, want sommige konden in bomen klimmen of op het dak van hun huis. Er kwamen bootjes om hen te redden. Ik vertelde ook dat ze weken la ter ergens op een zolder een var ken terugvonden. Dat vonden mijn kleinzoons wel gek en ze vroegen zich af hoe dat dier daar kwam. In hun gedachten zagen ze het dier al de zoldertrap opklim men. Ik legde uit dat mensen het varken daar waarschijnlijk wel heengebracht hadden. Ik leg de ook uit dat het varken in le ven was gebleven omdat er een bergje aardappelen op die zol der had gelegen. Mijn kleinzoons keken me onge lovig aan. Ik vertel hen soms onzinnige verhalen over een djinn die graag vuur eet, van alles en nog wat kan en over ijzeren mieren en langzaam door de lucht zwe vende vissen en nu dachten dat ik weer onzin zat te vertellen. Het verschil tussen echt en on echt is soms maar klein. Zoals de grens tussen echt gebeurd en vertelsel soms onzichtbaar is. Ik legde uit dat toen ik zo oud was als zij wij ook van alles en nog wat op zolder hadden liggen en dat zolders daarvoor gemaakt zijn. Ik begon over de kist met aardap pelen die daar stond en over de zakken met kolen voor de ka chel. Dat was niet slim van mij, want toen moest ik weer gaan uitleg gen dat de kolen geen bloemko len maar eierkolen waren. En ik legde met wat moeite uit dat we toen ergens boven woonden. Dat laatste vonden mijn klein zoons wel verstandig, want als er dan een overstroming kwam zat je daar goed en dan had je ook meteen aardappelen om op te eten, net als dat varken. video van de week Première Michiel de Ruyter in CineCity www.pzc.nl/video 71% 29% De film Michiel de Ruyter is deze week in première gegaan. Een koppige Zeeuw als Michiel de Ruy ter, die moeten we ook maar goed veel in Zeeland laten rondspringen. Dat idee hebben de makers van de film over de grootste zeeheld van Neder land vrijwel constant in hun achter hoofd gehad. Met het gevolg dat de pro ductie een film vol sluikreclame voor Zeeland is geworden. Regisseur Roel Reiné maakte een huts pot van Zeeuwse locaties. De echt histo risch aandoende locaties vond Reiné in Veere, Middelburg en Zierikzee. Theaterliefhebbers kunnen ook in de toekomst gewoon naar het Molenwater in Middelburg. De gemeenteraad geeft in meerderheid toch de voorkeur aan het opknappen van de huidige schouw burg in de binnenstad boven verhui zing naar Studio A58 op ZEP. Vijf van de negen partijen - met samen 17 van de 29 raadszetels - steunen dit: de coalitiepartijen PvdA, CDA en VVD en de oppositiepartijen LPM en Groen- Links. De voorstanders verdedigen zich met een verwijzing naar de noodzaak om na al die jaren eindelijk eens be sluit te nemen. ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen praat met banken, het waarborgfonds voor de zorg en zorgverzekeraars over een reddingsplan. Over drie jaar moet de in stelling financieel gezond zijn. Een red dingsplan is nodig, omdat ZorgSaam in 2013 en 2014 enorme verliezen heeft ge leden, met name op de ziekenhuiszorg. Ook het Admiraal De Ruyter Zieken huis in Goes leed over 2013 verlies. De zorg is veranderd. Huisartsen ver wijzen patiënten minder door, wat zie kenhuizen omzet kost. Verzekeraars trekken de teugels aan. ZorgSaam heeft daar (te) laat op gereageerd. Syriza wint Griekse verkiezing Premie pensioen daalt amper Het leven is goed in Zeeland Alexis Tsipras van de radicaal linkse partij Sy riza, de grote winnaar van de parlementsver kiezingen in Griekenland, heeft een coalitie gevormd met de rechts populistische partij Onafhankelijke Grieken. Beide partijen ver zetten zich tegen de bezuinigingen die de Eu ropese Unie Griekenland heeft opgelegd Opnieuw blijkt dat het kabinet pensioen fondsen niet aan een touwtje heeft. Werkne mers zouden meer geld in de knip overhou den door de wettelijke verlaging van de pen sioenopbouw. Van die belofte komt weinig terecht. De premies zouden met 2 tot 5 pro cent moeten dalen. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat Zeeuwen de meest geluk kige en tevreden Nederlanders zijn. Ook wat betreft sociale samenhang, het gevoel bij de medemens te horen, scoort Zeeland goed. Zeeuwen voelen zich ook veilig, al zou dat op basis van misdaadcijfers veel beter kunnen. D UW MENING 509 reacties Provincie moet meevaller gebrui ken voor verlaging tunneltarief IN BINNEN- EN BUITENLAND EENS ONEENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67